UWAGA!

Sprzątanie po burzy

 
Elbląg, Zalania piwnic wystąpiły m.in w budynkach przy ul. Kosynierów Gdyńskich
Zalania piwnic wystąpiły m.in w budynkach przy ul. Kosynierów Gdyńskich (fot. Anna Dembińska)

W mieście - zalane ulice, piwnice. Na wsiach podtopione gospodarstwa rolne. W Hucie Żuławskiej spłonęła stodoła, w którą uderzył piorun. To bilans burzy i ulewy, które dzisiejszej (30 lipca) nocy przeszły nad Elblągiem i okolicą. Strażacy interweniowali dziesiątki razy i nadal mają pełne ręce roboty.

Jak poinformował nas bryg. Tomasz Malesiński z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu, w nocy strażacy interweniowali 34 razy. Wypompowywali wodę z piwnic budynków, skutki ulewy usuwali z ulic. W akcję zaangażowano ponad 100 strażaków, w tym także ochotników z Krzewska, Markus, Nowakowa i Jegłownika.
       - Woda poważnie zalała ulice: Uroczą, Cichą – relacjonuje bryg. Tomasz Malesiński. – Tam konieczne było użycie pompy o dużej wydajności, bo małe urządzenia nie dawały rady. Zalania piwnic wystąpiły w okolicy ul. Rawskiej i Grottgera, tradycyjnie także na ul. Dolnej. Pojedyncze zgłoszenia dotyczyły także innych elbląskich rejonów.
       W wyniku ulewy ucierpiały trzy gospodarstwa rolne w gminie Markusy. W nocy doszło także do pożaru.
       - Od uderzenia pioruna spłonęła drewniana stodoła w Hucie Żuławskiej – mówi bryg. Malesiński. – Gdy strażacy przybyli na miejsce, konstrukcja była już niemal doszczętnie zniszczona, zabezpieczali więc pobliskie zabudowania, by ogień się nie rozprzestrzenił.
       Od rana elbląscy strażacy przyjmują kolejne zgłoszenia, głównie dotyczące zalanych piwnic.

 


       - Takie problemy zgłaszają m.in. mieszkańcy ul. Kosynierów Gdyńskich, Fromborskiej, woda była wypompowywana z pomieszczeń szkoły przy ul. Sadowej, zalaniu uległ warsztat samochodowy przy ul. Lotniczej – wymienia bryg. Tomasz Malesiński. – Mamy pełne ręce roboty.
       Straż Pożarna odnotowała około czterdziestu zgłoszeń, podobną ilość przyjęli pracownicy Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Służby podjęły działania polegające na wypompowywaniu wody z budynków. Miejsca, gdzie wdarła się woda oglądał dziś rano Janusz Hajdukowski, wiceprezydent Elbląga.
       Od rana pojawiły się nowe sygnały o wodzie stojącej w piwnicach. Wszelkie informacje od mieszkańców przyjmowane są nadal przez Straż Pożarną i Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (tel. 994).
       Problemy po burzy mieli także użytkownicy Internetu korzystający z usługi DSL TP SA. Awaria została usunięta ok. godziny dziewiątej.
       Poziom wody w rzekach na terenie miasta nie stwarza zagrożenia. Do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (tel. 55/ 239 30 40) wpływają pojedyncze informacje o uszkodzeniu nawierzchni, które są weryfikowane przez Straż Miejską. Wszystkie drogi w mieście są na chwilę obecną przejezdne.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • myślisz letnia burza a może był to zamach? Wilk musi poprosić Macierewicza o wyjaśnienie tej anomalii bo przecież to nie normalne aby tak padało na początku odzyskanej władzy przez PiS
 • czy wszystko będziecie komentować polityką, PO vs PIS. Ulewa to ulewa i nie ma na nią mocnych. A chrzanienie o polityce na pewno nie osuszy zalanych piwnic.
 • szkoda tylko że jak woda wlewała sie do piwnic i domów i można było temu zapobiec to nikt nic nie chciał robić !!!
 • Wszystko wina Tuska
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  15
  heheczki(2013-07-30)
 • Proponuję, żeby ustawowo kadencja kazdego prezydenta miasta wygasała przy pierwszej nawałnicy skutkującej niedrożnością conajmniej 2 węzłów kanalizacji deszczowej. I nie będzie polityki przy tych okazjach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  3
  mrrrrrrrrr(2013-07-30)
 • To jest norma u nas. Albo wcale albo po fakcie. Buduje się wysepkę na Tysiąclecia po fakcie, likwiduje się lewoskręty po fakcie. .Przykłady można mnożyć i w skali kraju: np. kontrole busów dopiero gdy doszło do licznych wypadków. Nikt nie patrzy na sprawy pod kątem zapobiegania bo to. .. .kosztuje pieniądze i wysiłek dalekowzroczności. Osobiście np. czekam na pas dla pieszych/rowerów w ciągu ulicy Królewieckiej do Dąbrowy. Czekam, ale wiem że doczekam się niestety MOŻE dopiero wtedy gdy parę razy dojdzie tam do tragedii. Kto jeździ ten wie, że czasem nawet pojawiają się na poboczu wózki inwalidzkie. Bo którędy ludzie mają się poruszać ? Nie ma nawet pobocza, a samochody nie jeżdżą tam ostrożnie. ..
 • Co robi ZGIną pieniędzmi mieszkańców? A ni nic. Biurwy kase przejadaja. Od stycznia 2013r. podniesiono o 100 procent czynsze a tu proszę, woda zalewa piwnice. Co na to UM? Bo w ZBK panuje jua bezkrólewie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  /Alojzy/(2013-07-30)
 • HEHEHE-wilk wam pomoże
 • PiS dobrał się do władzy i już tego efekty widać - Zalane budynki, gospodarstwa. Do końca kadencji to cały Elbląg umrze; __;
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  9
  sekretarkaszanownegopremiera(2013-07-30)
 • DEB. ile nie wyjechali na wakacje, nie odcieto im netu i piszą deb. ilne komentarze-dalej do boju DEB. ile
 • Nic się nie stało trzeba było wcześniej się zabezpieczyć
 • Tak to jest jak lata sie po dubajach zamiast remontowac kanalizacje burzowa
Reklama