UWAGA!

Stadion: nowy czy modernizacja starego

 Elbląg, Prosta, którą chce modernizować prezydent Elbląga
Prosta, którą chce modernizować prezydent Elbląga (fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

Stowarzyszenie Kibiców Olimpii Elbląg domaga się od władz miasta budowy nowego stadionu. Prezydent Elbląga planuje częściową modernizację obecnego obiektu przy ul. Agrykola, złożył w tej sprawie wniosek o dofinansowanie do funduszy rządowych. Ta sprawa stanie się jednym z tematów kampanii przed wyborami samorządowymi.

Zarówno mieszkańcy Elbląga jak i Olsztyna nie mają powodów, by chwalić się miejskimi stadionami. Na tle wielu miast o podobnym potencjale wypadają blado. Co prawda w ostatnich latach wiele się na elbląskim stadionie i wokół niego zmieniło, ale obiekt nie odpowiada już nowoczesnym standardom. Wyjątkiem jest budynek klubowy na miarę I ligi i jupitery.

Prezydent Elbląga chce stadion modernizować. Przed sezonem z budżetu obywatelskiego za ponad 600 tys. złotych zmodernizowano wejście na stadion od strony ul. Agrykola. Na kolejne etapy – budowę podgrzewanej murawy pod wymogi I ligi i modernizację trybuny od strony Szkoły Sportowej nr 3 (tzw. Prostą) złożył wniosek o dofinansowanie do funduszy rządowych. Kibicom to jednak nie wystarcza. W oficjalnych pismach domagają się od władz miasta budowy nowego stadionu, podania do publicznej wiadomości szczegółów projektu przebudowy obiekty przy ul. Agrykola i udostępnienia projektu stadionu na 5 tys. miejsc, który powstał w ratuszu jeszcze za czasów prezydenta Grzegorza Nowaczyka. Na razie bezskutecznie.

- Nie rozumiemy, dlaczego dziś próbuje się tę koncepcję wyrzucić do śmieci? Czyżby w miejskiej kasie było zbyt dużo pieniędzy? Podkreślmy raz jeszcze, przebudowa obecnej infrastruktury w postaci trybuny "Prostej", bez uwzględnienia całościowej wizji funkcjonalnego stadionu, to marnotrawstwo środków! Nie, dla przebudowy! Tak, dla budowy! – piszą kibice.

Przy okazji środowej konferencji prasowej Olimpii przed sezonem zapytaliśmy władze klubu, co sądzą o akcji kibiców.

- Stowarzyszenie kibiców jest odrębnym organem i ma prawo wyrażać swoje opinie. Głos jest oddolny, od kibiców. Pokazują, czego im potrzeba, a my gramy dla kibiców, więc chcemy, by warunki dla nich też były jak najlepsze. Też widzimy, jaka jest sytuacja miasta. Chcielibyśmy mieć nowy stadion, bo tego nam brakuje. Często modernizowanie tego, co jest, oznacza ciągły remont. Widzimy po ostatniej inwestycji z budżetu obywatelskiego na stadionie (chodzi o przebudowę wejścia od strony Agrykoli i budowy sanitariatów – red.), że koszty – w związku z ochroną konserwatorską tego miejsca – są wyższe niż gdyby odbywałoby się normalnym trybem – mówił Paweł Guminiak w odpowiedzi na nasze pytania o akcje „Nowy stadion dla Elbląga”. Ale zaraz dodał: – Dziękujemy za to, co mamy i z tego korzystamy. Poprawiła się sytuacja z boiskami, zostawiła zrobiona dogłębna renowacja i lepiej się trenuje. Głosu kibiców trzeba słuchać i mam nadzieję, że władze miasta też się nad tym pochylą.

- Czyli lepszy nowy stadion w nowej lokalizacji niż modernizacja tego? – dopytywaliśmy.

- Myślę, że gdybyśmy chcieli zmodernizować kompleksowo ten stadion, to w innym miejscu moglibyśmy zbudować całkiem nowy z miejscami parkingowymi. Tutaj nie jesteśmy w stanie zapewnić trzech, czterech czy pięciu tysięcy miejsc parkingowych. Największym problemem jest przejście ze standardu „toi-toi”, budki z kiełbasą do czegoś, co jest łazienką, punktem gastronomicznym i kulturą, za czym idzie większa frekwencja kobiet, dzieci. Od poziomu obiektu często zależy kto na niego przychodzi i jak się na nim zachowuje. Mamy przykład na nowych stadionach, jak to wygląda – odpowiedział prezes Olimpii.

Przypomnijmy, że Rada Miejska w Elblągu wprowadziła do Wieloletniej Prognozy Finansowej wydatki na modernizację stadionu przy ul. Agrykola na kwotę 9,8 mln na lata 2024-2025. Prezydent wystąpił o dofinansowanie do Ministerstwa Sportu i Turystyki w kwocie 6,9 mln zł. Rozstrzygnięcie konkursu ministerialnego powinno nastąpić do końca września.

Kwestia stadionu będzie zapewne, obok kwestii przyszłości portu, jednym z tematów najbliższej kampanii wyborczej do samorządu. Dodajmy, że koszt budowy nowego stadionu na kilka tysięcy miejsc należy liczyć co najmniej w dziesiątkach milionów złotych.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • No jak tu grać w okręgówce na starym stadionie w mieście portowym ? !
 • Na te problemy ze nowym stadionem jedynym sposobem jest używając terminologii sportowej wykopać nieudolne władze.
 • "wykopać nieudolne władze. " - a udolny PIS postawi tam kościół.
 • Jak trwoga to sklada o dofinansowanie do rzadu? To juz mu pomoc pasuje, a dla portu nie?
 • Czy to stowarzyszenie troglodytów Olimpii Elbląg wie, zdaje sobie sprawę ile kosztuje budowa nowego stadionu, od podstaw z całą infrastrukturą?! Czy miasto stać na wydanie dziesiątek milionów złotych? Takie stadiony buduje się przy udziale sponsorów, dotacji i udziału miasta. A w Naszym przypadku sponsora brak, dotacji brak, bo pisowskie dziady tylko obiecują, a miasta jako jedynego udziałowca po prostu na to nie stać w obecnych czasach. Oczywiście pewnie zaraz wyskoczy zza krzaka minister Owoc i obieca nowy stadion.
 • Już władze Elbląga pokazali na przykładzie basenu tylko kasę brać za posadki i pierdziel w stołek takie są władze miasta Elbląg lewactwo i popaprancy i tak jak w piosence w zarządzaniu nam nie wyszło i kroimy frajerów a oni na głosują
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  37
  18
  Mały patriota(2023-07-20)
 • "Jak trwoga to sklada o dofinansowanie do rzadu?" - Póki co mamy nierząd i poczekamy na rząd.
 • "Kwestia stadionu będzie zapewne, obok kwestii przyszłości portu... " Przyszłość obydwu tych wspaniałych inicjatyw rysuje się w równie różowych barwach. Zwłaszcza teraz, gdy w Nowakowie udało się zablokować (ciekawe na jak długo) dostęp do parkingu dla TiRów większości jednostek pływających. Najważniejsze, że przechodzą jednostki 1 TEU, kajaki, rowery wodne, motorówki, skutery wodne i znaczna część jachtów motorowych... no i statki o zanurzeniu do 2 m i wysokości do 5 m do 100 m długości.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  13
  GłębokaMyśl(2023-07-20)
 • i to jest wiadomość ! Dzięki dla prezydenta za modernizacje prostej zamiast zwlekania. Teraz pieniążki niech prześli centrala jak na obiekty w Polsce. Liga centralna to nie jest jakieś fibździu, więc powinny zostać przyznane. Trybuna olimpijczyków nie przekreśla stadionu, tylko najpierw dobrze byloby ustalić gdzie, kiedy i jaki
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  11
  turysti(2023-07-20)
 • Po to są programy rządowe z dotacjami celowymi, żeby po nie składać wnioski, natomiast w kwestii portu nie ma mowy o żadnej dotacji ze strony rządu, tylko SPRZEDAŻY 51% udziałów. Sprzedaż nie równa się dotacja.
 • piniendzy nie ma i nie bedzie! Nasz program na elblag to ch, d. i obelisków kupa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  10
  ŁysyJacek z PO(2023-07-20)
 • Ramię w ramię z końserwatywną Końfederacją...
Reklama