UWAGA!

Stara, ale jak nowa. Zobacz, co się dzieje w wieży katedry

 
Elbląg, Prace mają się zakończyć do 30 listopada
Prace mają się zakończyć do 30 listopada (fot. Urząd Miejski w Elblągu)

Ma 97 metrów i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów krajobrazu miejskiego. Od kilku miesięcy wieża katedry św. Mikołaja, która od czasów powojennych ani razu nie była odnawiana, przechodzi swego rodzaju lifting - remont trwa na wszystkich poziomach. Zobacz więcej zdjęć.

Punkt widokowy i lunety umożliwiające obserwację okolicy, unikalny widok na sklepienie katedry czy odrestaurowane elementy zegarowe - takie atrakcje będą czekały na tych, którzy odwiedzą wieżę katedralną po jej remoncie. Powoli dobiega on końca i według zapewnień Urzędu Miejskiego ma zakończyć się 30 listopada. Tymczasem praca wre.
       - Na zewnątrz czyszczone są cegły i uzupełniane ubytki. To wszystko jest scalane kolorystycznie, aby miało jedną barwę. Wewnątrz trwają prace od parteru, przez klatki schodowe, aż po taras widokowy. Montowana jest instalacja elektryczna, hydrantowa, a urządzenia elektryczne są obudowywane specjalnymi szafami - opowiada Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego. - Adaptowane są również miejsca odpoczynku na wieży, w drodze na górę. W połowie drogi będą znajdowały się przeszklone drzwi, przez które będzie widać nawę główną  Roboty na zewnątrz powinny zakończyć się do 10 listopada, wtedy też znikną rusztowania.
       Dodatkowo, jak zapowiadał ks. Stanisław Błaszkowski, proboszcz parafii św. Mikołaja, przez pierwsze pięć lat wejście na wieżę ma być darmowe. Żeby jednak było jak najbardziej bezpiecznie jednorazowo będzie mogło tam przebywać maksymalnie dziesięć osób, czego będą pilnowały specjalne bramki.
       Remont wieży powiązany jest z rewitalizacją skweru katedralnego, który został otwarty dla mieszkańców w lipcu br. Koszt całego przedsięwzięcia to prawie 3,8 mln zł, z czego większość to środki unijne, 700 tys. zł zapłaci miasto, a 240 tys. zł parafia św. Mikołaja.
      
      
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama