UWAGA!

Stawiamy czoło przemocy

 Elbląg, Stawiamy czoło przemocy
fot. nadesłana

W 5 i 6 kwietnia Dyrektor Aresztu Śledczego w Elblągu mjr Robert Witkowski zorganizował dla uczniów Gimnazjum nr 5 w Elblągu szkolenie z zakresu przeciwdziałania agresji i przemocy oraz promocji zachowań bezpiecznych.

Szkolenie to odbyło się w ramach projektu „Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa” realizowanego przez elbląskie gimnazjum ubiegające się o przyznanie Certyfikatu „Szkoły Promującej Bezpieczeństwo”. Tytuł ten, przyznawany jest przez Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty placówkom oświatowym, które podejmują przedsięwzięcia służące podniesieniu bezpieczeństwa i poczucia bezpieczeństwa wśród uczniów w środowisku szkolnym. Projekt ten powstał na bazie doświadczeń policji holenderskiej i od kilku lat jest realizowany przez wiele szkół w Polsce. Jego ideą jest budowanie bezpiecznych, lokalnych środowisk, poszerzanie wiedzy prawnej uczniów, wdrażanie sposobów postępowania w sytuacjach kryzysowych np. w zagrożeniu przemocą rówieśniczą, a także przeciwdziałanie zachowaniom ryzykownym, narkomanii, przestępczości i demoralizacji dzieci i młodzieży.  W ramach powyższego programu funkcjonariusze działu ochrony elbląskiego aresztu przeprowadzili z uczniami gimnazjum zajęcia profilaktyczno - edukacyjne z zakresu technik samoobrony. Aktywne ćwiczenia, które odbyły się w sali sportowej Gimnazjum nr 5, wywołały u młodzieży dużo zapału i entuzjazmu. Dzieci zaskoczone były skutecznością prostych chwytów i uników broniących je przed atakiem agresora.
       Drugiego dnia funkcjonariusze działu penitencjarnego i działu ochrony zorganizowali w elbląskim areszcie wizytę studyjną dla uczniów i ich opiekunów. Dla młodzieży jest to lekcja poglądowa, dająca możliwość przekonania się na własne oczy, jakie konsekwencje ponoszą ci, którzy podejmują zachowania ryzykowne, przemocowe i łamią prawo. Jak zawsze widok i odgłos zamykanych krat więziennych robi ogromne wrażenie. Wejście do ciasnej celi mieszkalnej, celi zabezpieczającej czy też rozmowa z kolegą w sali widzeń przeprowadzona za szybą i pod kontrolą funkcjonariusza wzbudza niepokój i refleksję. I mimo, że są to tylko sytuacje symulowane, to jednak dają młodym ludziom poczuć przedsmak tego, czym jest poczucie izolacji więziennej i pobudzają do zastanowienia się nad własnymi wyborami, wartościami, jakimi się kierują w życiu, własnymi zachowaniami oraz konsekwencjami nierozważnych działań.
       Wizyta studyjna zakończyła się prelekcją przygotowaną przez terapeutkę pracującą w mieszczącym się w elbląskim areszcie oddziale terapeutycznym dla skazanych uzależnionych od narkotyków. Funkcjonariuszka opowiedziała młodzieży o skutkach zażywania dopalaczy i innych używek w aspekcie prawnym i zdrowotnym, czyli o problemie, z którym boryka się wielu młodych ludzi, niestety coraz częściej trafiających z tego powodu do więzień.
       Tym większa jest rola instytucji, w tym również Aresztu Śledczego w Elblągu, włączających się w realizację projektu „Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa” w kształtowaniu zachowań i mentalności u młodzieży, w taki sposób, aby potrafiła ona zadbać zarówno o własne bezpieczeństwo jak też o bezpieczeństwo innych osób.
      
Anna Downar, Areszt Śledczy w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama