UWAGA!

Świąteczna Zbiórka Żywności 2015

 
Elbląg, Świąteczna Zbiórka Żywności 2015
fot. AD (arch. portEl.pl)

Chciałbyś pomóc najuboższym na święta, ale nie wiesz komu, nie masz czasu i zastanawiasz się jak to najskuteczniej zrobić? Bank Żywności proponuje trzy proste i sprawdzone sposoby na świąteczną pomoc dla najuboższych. W najbliższy weekend (4-6 grudnia) wolontariusze Banku Żywności będą zbierać żywność w elbląskich sklepach.

Ile osób nie będzie głodnych w te święta? Sprawdzą to Banki Żywności już za dwa tygodnie
       W Polsce 7,4%, czyli 2 800 000 osób żyje w skrajnym ubóstwie, to mniej więcej tyle, ile osób w Warszawie. Oznacza to, że dysponują kwotą na miesięczne utrzymanie, poniżej minimum egzystencji czyli 540 zł na osobę. W tym niemal milion (ponad 930 000) osób to dzieci i młodzież do 18 roku życia. W sumie 10,3% dzieci w Polsce żyje w ubóstwie skrajnym.
      
       Trzy sprawdzone sposoby na świąteczną pomoc dla najuboższych - sposób pierwszy

       4,5 i 6 grudnia - podziel się zakupami w sklepie spożywczym. Na Bank trafią do potrzebujących!
       Wystarczy, że w pierwszy weekend grudnia, podczas zakupów w sklepie spożywczym, kupisz kilka produktów więcej i przekażesz je wolontariuszom Banku Żywności. Mile widziane: mąką, olej, przetwory mięsne, warzywne i owocowe oraz słodycze.
       Produkty ze sklepu trafią do magazynów Banków Żywności, gdzie wolontariusze posortują, policzą i podzielą je na paczki. Następnie Banki Żywności przekażą produkty lokalnym organizacjom dobroczynnym. Żywność jeszcze na święta trafi do osób potrzebujących z regionu, w którym Darczyńcy podzielą się zakupami. W ten sposób zapewnią godne święta najuboższym rodzinom wielodzietnym, osobom samotnym, dzieciom z domów dziecka, osobom chorym, bezdomnym, wychodzącym z nałogów. Akcja odbędzie się na terenie ponad 4000 sklepów spożywczych w 450 miejscowościach. Nasz Bank będzie zbierał w sklepach na terenie całego miasta. Pomogą nam wolontariusze z elbląskich szkół i organizacji. W transporcie zebranych produktów ze sklepów do magazynu pomogą elbląskie firmy.
       Zaprzyjaźnione organizacje będą zbierać żywność poza Elblągiem: Stowarzyszenie Organizatorów Pomocy Społecznej za pomocą wolontariuszy ze Środowiskowego Domu Samopomocy w sklepie w Starym Polu, Stowarzyszenie Miłośników Suchacza i Okolic w Suchaczu, w Młynarach M-GOPS przy pomocy uczniów z miejscowego gimnazjum. W Tolkmicku zbiórkę przeprowadzi Gimnazjum im. Jana Pawła II.
       W zeszłym roku, dzięki ofiarności darczyńców Świątecznej Zbiórki Żywności, Banki Żywności w całej Polsce dotarły z pomocą żywnościową do 280 000 osób! Zebrano łącznie 901 000 kg produktów, które trafiły przede wszystkim do rodzin wielodzietnych i samotnych seniorów. Bank Żywności w Elblągu pomógł około 1400 osobom, a zebrał 8270 kg produktów spożywczych.
      
       Liczy się człowiek i jego historia

       Żywność ze zbiórki trafi przede wszystkim do osób, które nie mogą skorzystać z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa. Wytyczne Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, określają, że z tej żywności mogą korzystać jedynie osoby, których dochód nie przekracza 813zł dla osoby samotnie gospodarującej i 684 zł dla osoby w rodzinie. Jeśli ktoś przekracza kryterium nawet o kilka lub kilkanaście złotych, nie może już skorzystać z takiej żywności. Są osoby, rodziny, których dochód jest całkiem spory, jednak ¾ dochodu muszą przeznaczyć na rehabilitację lub leki i nie wystarcza im pieniędzy na żywność. Dlatego w produkty ze zbiórki są bardzo potrzebne. Banki Żywności nie określają progów finansowych dochodu dla osób potrzebujących. Tu nie ma restrykcyjnych przepisów, przede wszystkim liczy się człowiek i to w jakiej sytuacji się znajduje.
      
       Sposób drugi

       Już dziś pomóż i oszczędzaj pieniądze! Do 31 grudnia kup paczkę żywnościową dla najuboższych w specjalnie wynegocjowanej cenie!
       Od dziś do końca grudnia można kupić paczki z żywnością dla najuboższych na platformie charytatywni.allegro.pl.
       Do nabycia paczki w cenie:
       5 zł - 4 produkty spożywcze
       15 zł - 6 produktów spożywczych,
       50 zł - 17 produktów spożywczych.
      
       Sposób trzeci
       Pomóż Bankom Żywności dotrzeć do osób potrzebujących w całej Polsce, także po świętach!
       Już dziś do 31 grudnia wyślij sms POMAGAM na nr 75365 (koszt SMS-a to 5 zł + VAT). - 5 zł wydane na Banki Żywności może przynieść 50 kg jedzenia dla potrzebujących! Dzięki środkom finansowym z sms będziemy przez cały rok pełnić naszą misję: uratujemy więcej żywności z supermarketów, przekażemy więcej żywności, która mogła się zmarnować do osób potrzebujących. Kupimy wózki widłowe, opłacimy prąd w chłodniach, mroźniach i magazynach, powiększymy magazyny, kupimy paliwo do aut dostawczych, zachęcimy więcej osób do dobroczynności. – zachęca Marek Borowski, prezes zarządu Federacji Polskich Banków Żywności.
      
       Nasza historia i racjonalna pomoc przez cały rok

       Banki Żywności to idea, którą stworzył w latach 60. emerytowany, amerykański biznesmen - John van Hengel. Po zakończeniu swojej kariery zawodowej podjął pracę jako wolontariusz w organizacji pomocy najuboższym. Zauważył, że wielu właścicieli sklepów marnuje żywność wyrzucając produkty, których termin ważności dobiegał końca. Van Hengel postanowił zbierać od handlowców ową żywność i przekazywać ją na bieżąco do miejskich jadłodajni. W Polsce pierwszy Bank Żywności powołał Jacek Kuroń. Idea rozrosła się do Federacji Polskich Banków Żywności, która jest wspólnotą 32 Banków Żywności. Nasza misja to ratowanie żywności przed zmarnowaniem. Wspieranie osób najuboższych pomocą żywnościową.
      
       Bank Żywności w Elblągu działa od 2002 roku. Wspiera najuboższych mieszkańców Elbląga i powiatu elbląskiego. Realizuje unijny program pomocy żywnościowej FEAD, pozyskuje żywność z sieci handlowych i od producentów, organizuje 3 razy w roku zbiórki żywności w sklepach. Współpracuje z około 50 organizacjami charytatywnymi, wspiera jadłodajnie dla bezdomnych.
       Pomagaj z nami lub pomóż nam pomagać.
      
Elbląski Bank Żywności
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama