UWAGA!

Świąteczny konkurs

Świąteczny konkurs
     Szopki z Mc Donalda
     Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, czas przepełniony narodowymi tradycjami. Jedną z nich są szopki, przedstawiające Świętą Rodzinę z narodzonym Jezusem. W Elblągu po raz pierwszy odbędzie się ogólnomiejski Wielki Konkurs Szopek.
     
     Ważnym elementem polskiego Bożego Narodzenia są szopki, ustawiane w kościołach i domach. Umieszcza się w nich miniaturowe figurki Maryi i Józefa pochylonych nad narodzonym Jezusem, Trzech Króli przynoszących w darze złoto, kadzidło i mirrę oraz ubogich pasterzy oddających pokłon Zbawicielowi. Wszystkie postacie umieszczone są zazwyczaj w drewnianej szopie, ze żłóbkiem, w towarzystwie zwierząt. Współczesne szopki nawiązują niekiedy do aktualnych wydarzeń, często znaleźć w nich można elementy humorystyczne. Najbardziej znane, polskie szopki można podziwiać w Krakowie podczas corocznego kiermaszu. W tym roku po raz pierwszy z pośród elbląskich szopek będą wybierane te najpiękniejsze i najciekawsze.
     Organizatorem Wielkiego Konkursu Szopek jest parafia św. Brata Alberta przy ul. Częstochowskiej.
     - Chodząc po kolędzie często widziałem piękne szopki, przygotowywane przez całe rodziny - mówi organizator konkursu, salwatorianin, ks. Jacek Grucela. - Pomyślałem wtedy, że skoro Kraków ma swój konkurs szopek, to czemu Elbląg ma być gorszy.
     W parafii św. Brata Alberta konkurs odbywa się już trzeci raz, jednak dopiero w tym roku swoje szopki mogą zgłaszać osoby z poza parafii. Konkurs przeznaczony jest głównie dla dzieci, ale mogą uczestniczyć w nim także dorośli. Oprócz prac indywidualnych mile widziane są też szopki wykonane przez całe rodziny.
     - Jedynym warunkiem, który musi być spełniony to samodzielne wykonanie szopki, gdyż gotowe zakupione szopki nie będą przyjmowane mówi ks. J. Grucela. - Poza tym podstawa szopki nie może przekraczać 1 metra kw., ze względu na ograniczoną powierzchnię kościoła. Ludzie mają wiele pomysłów, widziałem nawet szopki, do których użyto maskotek lub gadżetów z Mc Donalda - stwierdza ks. Jacek.
     Szopki oceniane będą przez dzieci i to właśnie one zdecydują, która zasługuje na zwycięstwo. Organizatorzy konkursu chcą by każda osoba, która weźmie w nim udział, była nagrodzona pamiątkowym dyplomem, dla dzieci przewidziane są słodycze. Jeśli chodzi o nagrody dla zwycięzców to na razie wszystko jest w rękach potencjalnych sponsorów. Liczba szopek uczestniczących w konkursach wewnętrznych parafii w ubiegłych dwóch latach ma tendencje zwyżkową - dwa lata temu było 12 prac, a rok temu 40. Organizatorzy mają więc nadzieję, że uczestnictwo osób z poza parafii jeszcze bardziej zwiększy ilość przygotowanych szopek. Honorowy patronat nad imprezą objął ks. biskup Andrzej Śliwiński. Szopki należy dostarczać do kościoła przy parafii św. Brata Alberta, przy ul. Częstochowskiej 6 stycznia 2001 r., wystawa i zakończenie konkursu odbędzie się 7 stycznia o godz. 15.00.
     /M/
      /
     
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)