UWAGA!

Światowy Dzień Kota

Elbląg, gościnne występy w Elblągu
gościnne występy w Elblągu fot.arch.portel

17 lutego jest Światowym Dniem Kota (World Cats Day) - świętem, które ma podkreślać znaczenie tych zwierzaków w życiu człowieka. I choć w Polsce w ostatnich latach wielu osobom kot kojarzy się głównie z byłym premierem, rzesza miłośników zwierzaków z rodziny Felidae, czyli kotowatych, wciąż rośnie.

Światowy Dzień Kota rozpropagował w Polsce Miesięcznik „Kot”, Cat Club z Łodzi, a w szczególny sposób Wojciech Albert Kurkowski, który przy okazji propaguje akcję pomocy bezdomnym kotom pod hasłem „Rasowce - dachowcom”. Dary dla bezdomnych zwierzaków zbierają kluby felinologiczne z Felis Polonia.
     W Polsce, nie licząc najpopularniejszego kota domowego, na wolności żyją dwa gatunki kotów. Są to ryś i żbik. To, co charakterystyczne dla tej rodziny ssaków z rzędu drapieżnych, to przednie kończyny pięciopalczaste z chowanymi pazurami (za wyjątkiem geparda), czteropalczaste kończyny tylne oraz miękkie, zazwyczaj równomierne owłosienie (wyjątkiem są tu samce lwa). Koty charakteryzują się również zmiennym ubarwieniem, często w plamy, pręgi lub cętki.
     Z ośmiu ras kota domowego znanych ok. roku 1900, w 1989 r. uznanych przez różne stowarzyszenia felinologiczne było już ok. 30 ras. W Elblągu wśród miłośników kotów popularne rasy to różne odmiany długowłosych persów, niebieskie rosyjskie oraz Maine coon.
     Z okazji święta wszystkim miłośnikom małych i dużych kocurków życzymy jak najwięcej powodów do radosnego mruczanda.
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama