UWAGA!

Święto 16 PDZ już w piątek

 
Elbląg, Święto 16 PDZ już w piątek
fot. archiwum 16 PDZ

14 września (piątek) 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowanaobchodzić będzie 93. rocznicę swego istnienia. Z tej okazji został przygotowany bardzo bogaty program obchodów święta. Będziemy go Państwu przedstawiać, jednocześnie przypominając historię i współczesność naszej 16 Dywizji.

Dziś chcielibyśmy przedstawić powojenną historię naszego Związku Taktycznego.
       Okres powojenny to nowy etap w historii 16 Dywizji. W lipcu 1945 r. sformowano 16 Dywizję Piechoty dyslokując dowództwo w Gdańsku Wrzeszczu. Niezależnie od wykonywanych zadań organizacyjnych i szkoleniowych, jednostki dywizji zabezpieczały w tym okresie majątek narodowy przed grabieżą, wykonywały różne zadania związane z odbudową gospodarki oraz brały udział w akcji siewnej i żniwnej. Od 1945 r. dywizja przechodziła różne etapy reorganizacji, zmiany nazw i dyslokacji. W 1947r. Naczelny Dowódca WP nadał dywizji nazwę 16 Kaszubskiej Dywizji Piechoty. Na podstawie rozkazu Ministra Obrony Narodowej z marca 1949 r., 16 Dywizja Piechoty zostaje dyslokowana z Gdańska do Elbląga i Braniewa, a następnie przeformowana w 16 Dywizję Pancerną. W maju 1949 r. z Gdańska do Elbląga przenosi się sztab dywizji. W ramach dalszej przebudowy Sił Zbrojnych następuje reorganizacja jednostek istniejących oraz formowane są nowe. W 1952 r. z 16 Dywizji Pancernej powstaje 16 Dywizja Piechoty. W 1955 r. Polska staje się członkiem Układu Warszawskiego. Zobowiązuje to władze do przeprowadzenia częściowej reorganizacji polskich Sił Zbrojnych. W okręgach i dywizjach zachodzą znaczne zmiany organizacyjne. Na bazie 16 Dywizji powstaje 16 Dywizja Pancerna, której trzon stanowiły 1 i 58 pułk czołgów w Elblągu i 55 pułk zmechanizowany w Braniewie. W 1990 r. wprowadzone zostały dalsze zmiany organizacyjne. Dywizja przestała być związkiem pancernym przechodząc na struktury dywizji zmechanizowanej. 14 listopada 1992 r. 16 Dywizja Zmechanizowana przejęła dziedzictwo tradycji 16 Pomorskiej Dywizji Piechoty z lat 1919 - 1939 i 16 Dywizji Piechoty z lat 1944 - 1947. Patronem dywizji został Król Polski Kazimierz Jagiellończyk. Był to również okres łączenia historii jednostek dywizji z tradycjami oddziałów okresu międzywojennego i nadawanie jednostkom nowych sztandarów. Od stycznia 1992 r. 16 PDZ weszła w podporządkowanie Warszawskiego Okręgu Wojskowego. Najważniejszym wydarzeniem dla Dywizji w roku 1993 były ćwiczenia pk. "KLON- 93", które odbyły się w dniach 16 - 19 marca 1993 r. z powołaniem rezerw osobowych na poligonie Orzysz. Ćwiczenia obserwował i wizytował Prezydent RP Lech WAŁĘSA, Minister Obrony Narodowej Janusz ONYSZKIEWICZ oraz przedstawiciele najwyższych władz państwowych. W 1994 roku w ramach nowej struktury organizacyjnej 16 PDZ sformowane zostały między innymi:
       9 Brygada Kawalerii Pancernej, powstała na bazie 27 pz w Braniewie;
       14 Brygada Zmechanizowana, sformowana na bazie 100 pz w Elblągu;
       16 Brygada Zmechanizowana sformowana na bazie 43 Ośrodka Materiałowo - Technicznego w Morągu;
       Na podstawie Decyzji Ministra Obrony Narodowej nr 152/1998r. z dnia 1 stycznia 1999 r. 16 PDZ ponownie weszła w skład Pomorskiego Okręgu Wojskowego. Rok 2000 to dalsze zmiany w strukturach organizacyjnych Dywizji. Na podstawie Rozkazu Dowódcy Wojsk Lądowych z 15 czerwca 2000 r. z dniem 31. 12. 2000 r. rozformowane zostały: 14 Brygada Zmechanizowana i 18 batalion rozpoznawczy w Elblągu, natomiast w skład Dywizji weszły: 20 Brygada Zmechanizowana w Bartoszycach i 3 batalion rozpoznawczy w Giżycku.
       W 2001 r. w strukturach Dywizji powstała 16 kompania chemiczna, a jesienią tegoż roku 16 PDZ weszła w podporządkowanie 1 Korpusu Zmechanizowanego. Okres formowania nowoczesnego ZT został zakończony. Należy wspomnieć, że w okresie powojennym, w składzie 16. dywizji funkcjonowało blisko 60 jednostek. Jedne kontynuowały tradycje swoich poprzedników, inne powstawały i przy zmianach organizacyjnych były rozformowywane. Przykładem bogatej historii i dziedziczenia tradycji był 1 Warszawski Pułk Czołgów sformowany w 1943 r., przemianowany w 100 pułk zmechanizowany, a następnie w 14 Brygadę Zmechanizowaną, która ostatecznie w 2000 r. została rozformowana. Wszystkie te jednostki nosiły imię Bohaterów Westerplatte, kontynuując tradycje swoich poprzedniczek. Dzisiaj również tylko na kartach historii znajdujemy takie nazwy jak 60 Kaszubski pułk czołgów średnich, 64 i 55 pułk zmechanizowany czy też 4 dywizjon artylerii.
      
       Szczegółowy program uroczystości rocznicowych przedstawia się następująco:
      
       14 września
       godz. 11.10 – Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz żołnierzy 16 PDZ – Katedra Świętego Mikołaja w Elblągu;
       godz. 13.25 - 13.55 – równoczesny przemarsz Orkiestr Wojskowych, pododdziałów Jednostek Wojskowych 16 Dywizji, Szwadronu Kawalerii z rejonu ulic Królewieckiej, Płk Dąbka, 12 Lutego oraz Nowowiejskiej na Plac Króla Kazimierza Jagiellończyka;
       godz. 14 – Uroczysta zbiórka pododdziałów na Placu Króla Kazimierza Jagiellończyka z okazji 93. rocznicy powstania 16 PDZ – w trakcie zbiórki: meldunek i przegląd pododdziałów, podniesienie Flagi Państwowej, okolicznościowe wystąpienia, wręczenie wyróżnień z okazji Święta Dywizji, Salut Armatni, złożenie wieńców i wiązanek pod Pomnikiem Króla Kazimierza Jagiellończyka, pokaz walki wręcz, defilada pododdziałów oraz Szwadronu Kawalerii ze Starogardu Gdańskiego.
      
       16 września
       godz. 12 - 16 – Festyn dla mieszkańców Elbląga i regionu z okazji Święta 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej na Placu Króla Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu.
      
       W programie festynu m. in.:
       - pokazy sprzętu i uzbrojenia, będącego na wyposażeniu 16 Dywizji, ale także Sił Zbrojnych RP, pokazy sprawności i wyszkolenia pododdziałów;
       - zabawy i konkursy dla uczestników;
       - stoiska prezentujące dorobek jednostek i miast garnizonowych;
       - wojskowa grochówka;
       - wiele innych atrakcji i bardzo, bardzo dobrej zabawy.
      
       Serdecznie Państwa zapraszamy do udziału w uroczystych obchodach 93. rocznicy powstania 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.
      
       Jednocześnie zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej, gdzie mogą zapoznać się Państwo z historią i teraźniejszością 16 Dywizji Zmechanizowanej jak i wszystkich podległych jednostek naszej dywizji.
      
       Szczegółowe informacje można uzyskać u mjr Zbigniewa Tuszyńskiego pod nr tel. 230 22 31 lub 693 168 261.
      
       W związku z planowanymi uroczystymi obchodami Święta 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, informujemy – szczególnie elbląskich kierowców – o utrudnieniach i ograniczeniach w ruchu drogowym na terenie miasta, w obrębie ulic płk Dąbka, Teatralnej, Królewieckiej, Nowowiejskiej, 12 Lutego oraz Pl. Kazimierza Jagiellończyka.
       Utrudnienia będą występowały 13 września w godz. 10-12 oraz 14 września w godz. 13.20-14.45.
      
       Za utrudnienia serdecznie przepraszamy.
      
mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 PDZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Niemaja na co kasy wywalac
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  Czytelnik_MOBI_97459(2012-09-13)
 • Garnizon praktycznie nie istnieje. Z bogatej historii pozostało niewiele. Częściowo z przyczyn obiektywnych. Do nich należy zmiana polityczna naszego kraju. Zaś drugą stroną medalu to, nieznajomość zagadnień wojskowych kolejnych przychodzących, ministrów obrony narodowej. Panowie Onyszkiewicz czy p. Komorowski, nie mieli i nadal nie mają pojęcia, czym jest armia. Również kolejni dowódcy dywizji, obsadzani w/g klucza ''nasz '' nie potrafili uczynić dla garnizonu niczego, co stanowi o jego randze i znaczeniu. Rozformowano jednostki pancerne, główny trzon każdej armii. Późniejsze działania wojsk amerykańskich, w zatoce i pustynniej burzy w pełni potwierdzą przydatność pancernych związków taktycznych we współpracy z innymi rodzajami wojsk. Armia nie ma, dowódców na jakich zasługuje. I tak jak garnizon elbląski chyli się ku upadkowi. Częściowo już leży.
 • Przesądzone jest że 16PDZ będzie w najbliższym czasie rozwiązana, więc to chyba święto pożegnalne !!
 • wstyd usuwacie niewygodne komentarze
 • .. , ,ostatnie tchnienie kaczuchy, ,. .. .była taka melodia pogrzebowa lub zespół. .. ..
Reklama