UWAGA!

Święto, ale i pytanie o przeciwlotników

 
Elbląg, Uroczystości, w których udział wzięli m.in. przedstawiciele władz miasta, odbyły się na placu apelowym batalionu dowodzenia
Uroczystości, w których udział wzięli m.in. przedstawiciele władz miasta, odbyły się na placu apelowym batalionu dowodzenia (fot. WS)

Dziś (12 sierpnia) żołnierze 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej obchodzili Święto Wojska Polskiego. Były awanse, oznaczenia, gratulacje. Dziś także, po raz kolejny, padło pytanie: co z 13 Pułkiem Przeciwlotniczym? Zobacz fotoreportaż z uroczystości.

15 sierpnia przypada Święto Wojska Polskiego oraz 91. rocznica Bitwy Warszawskiej. Elbląskie uroczystości odbyły się na placu apelowym 16 Batalionu Dowodzenia przy ul. Królewieckiej. Przybyli na nie żołnierze Garnizonu Elbląg, przedstawiciele władz miejskich z prezydentem Grzegorzem Nowaczykiem na czele, władz powiatowych, a także parlamentarzyści, funkcjonariusze służb mundurowych, kombatanci, duchowieństwo oraz rodziny i przyjaciele żołnierzy.
       - Jest już tradycją, że w przededniu Święta Wojska Polskiego we wszystkich garnizonach, we wszystkich jednostkach odbywają się uroczyste zbiórki, w czasie których wręczane są akty mianowań na wyższe stopnie wojskowe, odznaczenia państwowe i resortowe i inne wyróżnienia – mówi mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. – Są także gratulacje od przedstawicieli tzn. świata cywilnego. Natomiast główne uroczystości odbywają się 15 sierpnia i dla nas będzie to szczególnie miły dzień dlatego, że nominację do stopnia generała dywizji otrzymuje dowódca 16 PDZ gen. Janusz Bronowicz – dodaje mjr Tuszyński.
       Rzecznik podkreśla, że rok 2011 jest dla 16 PDZ rokiem zmian, restrukturyzacji i reorganizacji: - Przyjęliśmy 1 Brygadę Pancerną w Wesołej z podległymi jej jednostkami w Zamościu, Chełmie i Siedlcach - wylicza. - Przekazaliśmy Batalion Remontowy i Batalion Zaopatrzenia w jurysdykcję II Bazy Materiałowej w Warszawie, czyli do inspektoratu wsparcia Sił Zbrojnych. Natomiast 13 Pułk Przeciwlotniczy wykonuje rozkaz przełożonych, czyli przechodzi przeformowanie i przejście w jurysdykcję 15 Pułku Przeciwlotniczego w Gołdapi – mówi mjr Zbigniew Tuszyński. – Wstrzymujemy się jednak z zagospodarowaniem koszar przy ul. Mazurskiej, gdyż czekamy na decyzję przełożonych dotyczącą, być może, pozostawienia w Elblągu któregoś z pododdziałów tej jednostki.
       Obecnie w Elblągu jest ok. 2 tysięcy żołnierzy: - We wszystkich jednostkach pozostających w jurysdykcji dywizji i tych, które są poza dywizją, z inną podległością. Są to także żołnierze z Wojskowej Komendy Uzupełnień, prokuratury i - póki co -  z 13 pplot – dodaje mjr Tuszyński.
      
       Zobacz materiał filmowy Telewizji Elbląskiej
      
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Czy zlewy mieli panikę?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pytnik(2011-08-12)
 • Pytanie o przeciwlotników to jest a o BRL z lotniczej to sie nie pytali
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  to H w D(2011-08-12)
 • Kiedyś bardzo wysoko postawiony radziecki dowódca powiedział: "polska armia to paradna armia. .. ." - wnioski wyciągnijcie sami. Pozory mylą - służę już kilka lat i. .. .rezygnuję, betonu głową nie skruszysz a przecinaki już mi się połamały. .. Smutne bo od dziecka chciałem służyć Polsce. .. .- a to co zobaczyłem przeszło moje najśmielsze oczekiwania :(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  st.szer(2011-08-12)
 • W czasie wojny za rozwiązanie pułku czy nawet kompanii bedącej w każdej chwili gotową do obrony Polski taki Tusk dostałby kule w łeb a jakby sie ukrywał to dopadłaby go Polska Podziemna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Armia Krajowa Walczy(2011-08-12)
 • Jeśli PO przegra wybory wojsko wróci do Elbląga a mazury pójdą do rozparcelowania.
 • .. .żołnierze Garnizonu Elbląg, przedstawiciele władz miejskich z prezydentem Grzegorzem Nowaczykiem na czele, władz powiatowych, a także parlamentarzyści, funkcjonariusze służb mundurowych, kombatanci, duchowieństwo oraz rodziny i przyjaciele żołnierzy. .. - I wszystkie te darmozjady są utrzymywane z moich ciężko zarobionych podatków!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  won do roboty!(2011-08-12)
 • A kto ci bronił człowieku pracy pójść do wojska???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wiarus(2011-08-13)
 • Obecnie w Elblągu jest ok. 2 tysięcy żołnierzy: BUAHAHAHAHAHA. .. .. bzdury!!!!! Węgorzewo, Gołdap, Lidzbark Warmiński itp. tam są nasi żołnierze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Wredny(2011-08-13)
 • To normalna strategia, w 39r polska broniła granic i nie miała przedpola do walki. Teraz takim przedpolem jest Elbląg i reszta przygranicznych terenów, daje to możliwość przegrupowania i lepszego przygotowania systemu obronnego w razie konfliktu w granicach NASZEGO!! Państwa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  szprycha(2011-08-13)
 • Wiarus nikt nikomu nie broni być darmozjadem, to swiadomy wybór.
 • do 2016 roku w elblągowni nie ma ani jednego żołnierza to plajta dla miasta zaorać i posiać buraki, a już są nie trzeba sia c
 • Jak czytam wasze komentarze to myśle że utrzymują was kobiety zarabiajace pod koszarami.
Reklama