UWAGA!

Święto Batalionu Zaopatrzenia

 Elbląg, Święto Batalionu Zaopatrzenia
(fot. nadesłane)

Już jutro (8 października) 16 Batalion Zaopatrzenia obchodzić będzie 61. rocznicę swego istnienia. W tym czasie jednostka zawsze plasowała się na czołowych miejscach we współzawodnictwie wśród samodzielnych batalionów. Zarówno z historią jednostki, jak i ze współczesnym obliczem batalionu, będzie można zapoznać się podczas uroczystych obchodów święta, jakie zaplanowano na ten dzień.

Batalion jako jednostka logistyczna jest bardzo ważnym ogniwem w strukturach 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.
      
       Trochę historii
       Początek batalionu datuje się na rok 1949, kiedy to na bazie istniejącego plutonu samochodowego przy sztabie dywizji powstaje 42 Kompania Samochodowa. Na stanowisko dowódcy kompanii wyznaczony został por. Czesław Grębosz. W listopadzie 1955 rozkazem Ministra Obrony Narodowej na bazie 42 Kompanii Samochodowej powstaje 62 Batalion Transportowy.
       1 października 1870 roku na podstawie zarządzenia Szefa Sztabu Generalnego z połączenia 62 Batalionu Transportowego, 16 Dywizyjnego Punktu Zaopatrzenia oraz 45 Piekarni Polowej utworzony zostaje 16 Batalion Zaopatrzenia. Jego Dowódcą zostaje mjr Kazimierz Zapał. W 1996 roku jednostka podlega przeformowaniu na nowe struktury na podstawie zarządzenia Dowódcy 16 Dywizji.
       4 października 1997 roku na podstawie Ustawy z dnia 19. 02. 1993 roku o znakach Sił Zbrojnych RP na wniosek Ministra Obrony Narodowej jednostka otrzymuje sztandar. Wręczenia sztandaru dokonuje przedstawiciel Prezydenta RP, Dyrektor Departamentu Gotowości Obronnej Biura Bezpieczeństwa Narodowego, gen. dyw. dr Tadeusz Jauer. Sztandar przyjmuje dowódca 16 Batalionu Zaopatrzenia, mjr mgr Jerzy Neuman, który jest dowódcą 16 Batalionu Zaopatrzenia od 1997 roku.
      
      

 


      
       Tak jest dziś

       Tyle jeżeli chodzi o historię. Ostatnio elblążanie mogli spotkać się z batalionem podczas niedawnego „Święta Chleba”, w którym udział brała piekarnia polowa wchodząca w skład pododdziałów batalionu. Wówczas goście święta mieli okazję spróbować wojskowego chleba, tego niepowtarzalnego wypieku. Ale to tylko jeden z elementów działalności batalionu.
       Już w nadchodzący piątek (8 października) goście jednostki, będą mieli okazję zapoznać się i zobaczyć współczesne oblicze batalionu osobiście. Z okazji 61. rocznicy swego istnienia, 16 Batalion Zaopatrzenia w Elblągu przygotował uroczyste obchody swego święta. W imieniu Dowództwa, kadry i pracowników wojska serdecznie zapraszamy do udziału w obchodach Święta 16 Batalionu Zaopatrzenia i przybycie do kompleksu koszarowego przy ul. Łęczyckiej 6 w Elblągu.
      
       Szczegółowy program:
       8.30 - Uroczysta msza święta w intencji Żołnierzy i Pracowników 16 Batalionu – Klub Żołnierski na terenie jednostki;
       10 - Uroczysta zbiórka pododdziałów batalionu z okazji 61. rocznicy powstania – plac apelowy na terenie jednostki;
       11 - 13 - Dzień Otwartych Koszar - zwiedzanie kompleksu koszarowego, pokaz sprzętu i uzbrojenia będącego na wyposażeniu jednostki, zwiedzanie Sali Tradycji Batalionu, wypiek wojskowego chleba oraz degustacja wojskowej grochówki.
      

mjr Zbigniew Tuszyński, 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama