UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

 
Elbląg, Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
fot. AD

Barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe 3 maja 1792 roku. Podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej damy wystąpiły w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli na stroje biało-czerwone szarfy, co nawiązywało do heraldyki Królestwa Polskiego – Białego Orła na czerwonej tarczy herbowej.

Pierwsza regulacja prawna dotycząca polskiej flagi została przyjęta w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 roku na wniosek posła Walentego Zwierkowskiego, wiceprezesa Towarzystwa Patriotycznego, jako propozycja kompromisowa pomiędzy nadaną przez króla Augusta Mocnego barwą białą, a trójbarwną – biało-czerwono-szafirową, zaproponowaną przez Towarzystwo Patriotyczne.
       Po odzyskaniu niepodległości barwy i kształt flagi uchwalił sejm odrodzonej Polski 1 sierpnia 1919 roku.
       Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej zostało wprowadzone na podstawie ustawy z 20 lutego 2004 r. o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Historycznie data 2 maja nawiązuje do wydarzeń z 1945 r., kiedy żołnierze polscy zawiesili biało-czerwony sztandar na kolumnie Siegessäule w Berlinie w trakcie zdobywania miasta.
      
       W naszym mieście z okazji Dnia Flagi Państwowej Departament Kultury Urzędu Miejskiego wraz z Hufcem Elbląg ZHP i Stowarzyszeniem Elbląg Europa przygotowali wyjątkowy happening, który rozpocznie się o godz. 12 przy bramie głównego gmachu Urzędu Miejskiego w Elblągu przy ul Łączności. Sygnałem do inauguracji święta będzie hejnał miejski i hymn narodowy. Uroczystość uświetni wręczenie przez prezydenta Elbląga Grzegorza Nowaczyka i przewodniczącego Rady Miejskiej Jerzego Wcisłę czterem elbląskim szkołom flag państwowych. Następnie uczestnicy będą mogli wziąć udział w przemarszu z 50-metrową flagą. Pochód przez ulice: Trybunalską, 12. Lutego, Teatralną – do Placu Kazimierza Jagiellończyka poprowadzi Orkiestra Wojsk Lądowych wraz z grupą szczudlarzy i gości.
       Dodatkowo podczas Święta Flagi na Placu Kazimierza Jagiellończyka przygotowano specjalnie dla elblążan wielkoformatowe gry, konkursy i zabawy interaktywne.
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Towarzyszu Lenin, bravo, bravissimo!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Mieczysława Aniołowa(2012-05-02)
 • Lenin wiecznie żywy; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Gwóźdź(2012-05-02)
 • Witaj. Witaj nasza wspaniała Flago Narodowa, na Twój widok dumnie podnosi się głowa Tyś od wieków narodu naszego ikona jakże zwykła, lecz inna bo biało-czerwona. Ilu mężnych Twych synów oddało swe życie żebyś mogła razem z orłem powiewać w zachwycie żebyś zawsze na wietrze wolna łopotała i w świat niosła słowa dumne Honor, Ojczyzna Chwała. Może czasem nieraz życie było pod nią słone lecz gdy widzę Twoje barwy wtedy cały płonę Tyś symbolem ciągle naszym walki i męczeństwa i miłości do Ojczyzny życia człowieczeństwa. Tyś całunem była często poległych żołnierzy co bronili Twoich granic polskości rubieży Byłaś często rozdzierana bratnia krwią splamiona gdy Cię ranny żołnierz tulił do piersi gdy konał. Przeszłaś wojny i powstania godne pola chwały przeszły lata przeszły wieki i znów Orzeł Biały i znów nasza narodowa ta biało czerwona, symbol walki i męczeństwa narodu ikona, dumnie ciągle łopoce nad tym Polskim niebem i odwdzięcza nam się za to miłością i chlebem Henryk Siwakowski Elbląg 2.05.11
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-05-02)
 • Ale sympatyczny karzeł na zdjęciu :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Elf-zwolf(2012-05-02)
 • rzygać się chce. .. zmieńcie foto !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-05-02)
 • Forza Lenin! Avanti! :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-05-02)
 • ten łeb Wojewódzki swego czasu zbeszcześcił flagę narodową i mu nic nie zrobili. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-05-02)
 • Ten koleś na zdjęciu rzeczywiście przypomina Lenina
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  eqrwe(2012-05-02)
 • Hahaha jakie zdjęcie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  yuyu(2012-05-02)
 • Co lub kogo ma przedstawiać to zdjęcie ? Jak to ma pasować do artykułu ? Lenin w szlafroku z flagą Polski. .. Żenada.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  us(2012-05-02)
 • Naszego lokalnego Lenina, znaczy Pawła z imienia, który działa w ramach lokalnych działań z okazji Święta Flagi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  DarekI(2012-05-02)
 • ooo Lenin.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-05-02)
Reklama