UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Święto Narodowe Trzeciego Maja

W naszym mieście uroczystości rozpoczynają się o godz. 13. mszą św. za Ojczyznę, która odbędzie się w katedrze św. Mikołaja. Ok. godz. 14 na placu przed Ratuszem Staromiejskim można będzie obejrzeć inscenizację uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 roku w wykonaniu aktorów Teatru im. Aleksandra Sewruka. Następnie wystąpi Chór Kameralny „Pro Musica” z Próchnika oraz Orkiestra Wojsk Lądowych.

Z historii
      
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919 roku. Po wojnie władze komunistyczne zabroniły jej publicznego świętowania, a samo święto zostało oficjalne zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 roku.
       Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono do kalendarza świąt państwowych ustawą z 6 kwietnia 1990 r., przypominając wartości ustawy regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów w 1791 r. oraz symboliczne przesłanie dokumentu, który wprowadził polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz poddał chłopów pod ochronę państwa, łagodząc nadużycia pańszczyzny. Konstytucja pozwoliła też na wprowadzenie licznych reform, a król Stanisław August Poniatowski (1764-1795) utworzył ministerstwa skarbu i wojska oraz ustanowił krajowe cło. Zmodernizowano też wojska Rzeczypospolitej, tworząc stałą armię. W 1773 r. utworzono Komisję Edukacji Narodowej, dzięki czemu w miastach i na wsiach otwierano nowe szkoły, drukowano ujednolicone podręczniki, kształcono nauczycieli, a biednych uczniów wspomagano finansowo. Wprowadzono reformy ekonomiczne i handlowe oraz wspierano rozwój produkcji. Nowe ministerstwo policji zwalczało korupcję. Reformy objęły też system dróg i więziennictwo. Postępująca modernizacja kraju nie podobała się jednak późniejszym zaborcom, co sprawiło że przez 123 lata niewoli Konstytucja 3 Maja postrzegana była jako „ostatnia wola i testament gasnącej Ojczyzny”…
      
       Centralne obchody odbędą się w Warszawie
      
O godz. 9. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny. O godz. 11. na Zamku Królewskim zacznie się uroczystość wręczenia przez Prezydenta RP odznaczeń państwowych i wyróżnień oraz towarzyszący wydarzeniu koncert Orkiestry Wojskowej, występującej w umundurowaniu historycznym. O godz. 12. na Placu Zamkowym odbędzie się uroczystość z okazji Święta Narodowego z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz najwyższych władz państwowych, wojskowych i samorządowych, przedstawicieli organizacji kombatanckich i młodzieżowych, po czym nastąpią pokazy musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, Orkiestry Reprezentacyjnej Policji, Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej oraz Orkiestry Wojskowej z Warszawy i Bydgoszczy. Od godz. 12.35 do 13.30 zaplanowano przemarsz orkiestr z Placu Zamkowego do Muzeum Wojska Polskiego. O godz. 14. na Dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego rozpocznie się koncert okolicznościowy Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP.
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Autorze! Jak się kopiuje tekst z wiki to wypada dać link.
 • ooooo, widzę, że ludzie podżegający do nienawiści już się obudzili a może to niezdrowa końkurencja? Jan
 • Jest godz. 11.10,w tv trwa relacja "na żywo" z Zamku Królewskiego w Warszawie, gdzie nagrody za pracę naukową otrzymują wybitni Polacy. Cieszmy się dzisiejszym świętem i bądźmy dla siebie życzliwi, bo tak nas szanują jak my siebie szanujemy. M.
 • To jest sztuka dziennikarska; )
 • Tu można zobaczyć oryginał Konstytucji 3-go Maja www.naukawpolsce.pap.pl
 • I cóż nam z tej konstytucji i cóz nam że w sercu patriotyzm kiedy nawet rząd jej nie przestrzega i praca tylko za granicą to puste zapisy zadajemy sobie pytanie co dalej dokąd idziemy
 • znowu debilne komentarze-dziwie sie PORTELowi że toleruje na swoich przecież stronach takie badziewie. .. .
 • i jeszcze zbojkotuj Euro, będzie patriotycznie :-)
 • Wlaśnie wróćiłam z owej imprezy. Żenada. Orkiestra zagrała trzy standardy, potem jakiś nadęty, wystraszony saksofonista machnoł kilka utworów z pleybekiem. Na ośmiu ławeczkach kilka starszych pań, które wyszły z kościoła. Tylko uradowany Pan Nowaczyk, w przuciasnym gajerku klaskał w ręce zadowolony. Nikt inny nie miał powodów do radości. Impreza trwała może 40 minut. Na ne jedenej wsi, robi się lepsze spektakle pod budkami z piwem. Smutne losy ma ten nasz Elbląg. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Elb...(2012-05-03)
 • A dlaczego w spektaklu król Stanisław Poniatowski nie został podniesiony??
Reklama