UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Świętowanie bez patosu

 
Elbląg, W organizację obchodów rocznicowych włączają się miejskie i wojewódzkie instytucje kultury, organizacje samorządowe, a także harcerze
W organizację obchodów rocznicowych włączają się miejskie i wojewódzkie instytucje kultury, organizacje samorządowe, a także harcerze (fot. AD)

11 listopada 1918 r., po 123 latach nieobecności na mapie Europy i świata, Polska znowu zarysowała granice państwowości. Jest to więc rocznica radosna i tak powinna być świętowana. Ulicami naszego miasta przejdzie barwny korowód, który na Pl. Kazimierza Jagiellończyka przywitają Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski. Będzie wojskowa defilada, a na zakończenie uroczystości – grochówka dla wszystkich.

- Zamanifestujmy swój patriotyzm, ale bez patosu – zachęcają organizatorzy obchodów Święta Niepodległości. O godzinie 10 w katedrze pw. św. Mikołaja odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. Po niej, o godz. 11.11 sprzed Bramy Targowej wyruszą członkowie organizacji pozarządowych w kolorowej, i jak zapewniają, licznej kolumnie.
       - Zachęcamy wszystkich do zamanifestowania patriotyzmu – mówi Leszek Sarnowski, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Miejskiego w Elblągu. – Po drodze do przemarszu będą włączały się ugrupowania i stowarzyszenia. Mile widziane kolorowe stroje.
       Kolumna przemaszeruje na Pl. Kazimierza Jagiellończyka, gdzie przywitają ją postaci historyczne: Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski (w tych rolach aktorzy elbląskiego teatru: Artur Hauke, Marcin Tomasik, Lesław Ostaszkiewicz).
       W godzinach porannych wystartuje też miejska gra strategiczna „Zaryzykuj - poznaj swoje miasto!".
       - To zabawa przeznaczona dla tych, którzy są dumni ze swojej małej ojczyzny oraz dla tych, którzy chcą poznać Elbląg – mówi Ewelina Dżugan z Harcerskiej Służby Informacji. - Wszystko rozpoczynamy o godz. 8.30. Zakończenie zaplanowane na godz. 11.15 na Placu Kazimierza Jagiellończyka.
       Uczestnikami mogą być 6-osobowe (lub mniejsze) zespoły elblążan w wieku 10-12, 13-15 lat oraz 16-20 lat. Zgłoszenia należy kierować na maila: gra@elblag.zhp.pl do 4 listopada.
       - Terenem walki najmłodszych uczestników będzie Stare i Nowe Miasto – wyjaśnia Ewelina Dżugan. - Muszą oni zdobyć jak największy obszar planszy, a wszystko w jak najkrótszym czasie, aby nie ubiegli ich przeciwnicy. Odrobina szczęścia przyda się w rzucie gigantyczną kostką.
       - Starsi (w wieku powyżej 13 lat) podbijać będą cały teren miasta – kontynuuje. - Aby wygrać muszą zdobyć najwięcej elbląskich dzielnic. Co jest ich bronią? Przede wszystkim refleks, znajomość topografii miasta, a pomóc im może szczęście w rzutach kostką.
       Organizatorami miejskiej zabawy są: Hufiec Elbląg ZHP, Stowarzyszenie Elbląg Europa, Urząd Miasta w Elblągu.
       Natomiast na Placu Kazimierza Jagiellończyka odbędą się uroczystości wojskowe. Będzie defilada, a dla wszystkich – grochówka.
       - Chodzi o to, by obchody rocznicowe nie były sztampowe i by elblążanie uczestniczyli w nich chętnie – dodaje Leszek Sarnowski.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Całkiem słuszne podejście. Na całym świecie dzień niepodległości to wydarzenie wesołe i kolorowe, a u nas zawsze jest obchodzony smutniej niż Wszystkich Świętych. Życzę powodzenia i ładnej pogody !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Machupichczę(2011-11-02)
 • Świętowanie niepodległości 11 listopada jest dyskusyjne, a nadużyciem jest twierdzenie że tego dnia Polska pojawiła się na mapie Europy. Odzyskiwanie niepodległości było procesem kilkutygodniowym. Faktycznie niepodległość Polski ogłosiła Rada Regencyjna 7 października 1918 i ta data powinna być obchodzona. Święto 11.11.ustanowili piłsudczycy w najmroczniejszym okresie autorytarnych rządów sanacyjnych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  JesusAlvaro(2011-11-02)
 • Manifestując 11 listopada patriotyzm bez patosu degradujemy to święto do szopek ulicznych, tak jak zrobiono to ze świętami bożonarodzeniowymi. Prawdziwy pochód w święto Niepodległości oczywiście odbędzie w Warszawie a tu, na prowincji, w ramach poprawności politycznej będziemy maszerować w kolorowym pochodzie, chyba że chodzi o biały i czerwony kolor. Mam nadzieję, że nie ma nakazu ubrania się w … tęczowe barwy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jaculek(2011-11-02)
 • Ile nas podatników ta parada będzie kosztowała ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Złotówkomat(2011-11-02)
 • A może by tak przenieść na "jednego maja" będzie więcej wyznawców.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MiejscowyAborygen(2011-11-02)
 • Bardzo dobry pomysł, wreszcie coś mniej sztampowego. Trzymam kciuki za frekwencję!
 • To Święto trzeba przenieść na rocznicę Cudu nad Wisłą w sierpniu można wszystko od hucznej zabawy do grilla, cieplej przyjaźniej i mimo-wszystko wielkie zwycięstwo małych nad potęgą!To było by święto, listopad to kiepski pomysł, wiem, że to ważna data 11 listopada 1918,ale 25 sierpnia 1920 to zryw polskiego społeczeństwa walka zakończona zwycięstwem jak Dawida z Goliatem, to tyle samo co dla sąsiadów 1612!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  idol dla prezydenta(2011-11-02)
 • 11 listopada wielkie wydarzenie: projekt cheops : www.projekt-cheops.com
 • Skoda, że nie jestem w kraju bo mam smaka na grochówkę, wyjechałem nie tyle za chlebem, co za zarobieniem na naprawdę godziwe życie ale czuję się patriotą i całą kasę przywoże i wydaję w kraju; )
 • "świętowanie bez patosu" czyli na odczep, czyli byle jak. Widać, że to Święto jest dla organizatorów czymś wstydliwym.
 • Zasadniczo Polska przestała istnieć od wstąpienia do UE na prawach państwa 2 kategorii to dopiero 6 lat nieistnienia
 • to, że jeszcze Państwo Polskie istnieje jest cudem. .. to tak dal informacji. .. niewierzących w cuda!
Reklama