UWAGA!

Świętowanie bez patosu

 Elbląg, - Chodzi o to, by świętować wspólnie, z rodzinami, ze znajomymi i nie wstydzić się symboli narodowych - zachęca Leszek Sarnowski
- Chodzi o to, by świętować wspólnie, z rodzinami, ze znajomymi i nie wstydzić się symboli narodowych - zachęca Leszek Sarnowski (fot. arch. AD)

11 listopada to święto radosne. Jedno z nielicznych tak radosnych w naszej historii więc należy je obchodzić bez patosu – przekonuje Leszek Sarnowski, dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Elblągu i zachęca do udziału w Marszu Niepodległości oraz w wyjątkowym koncercie. W Galerii EL zabrzmią bowiem pieśni legionowe, Rota i Warszawianka, ale także "Sowieci" Kazika Staszewskiego czy "Za wolność" Luxtorpedy. Będzie głośno i rockowo.

Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego[1] w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię. Ustanowione w ostatnich latach II RP, przywrócone w roku 1989. Jest dniem wolnym od pracy. - tyle wiedzy encyklopedycznej. A jak wypada obchodzić ważne święto narodowe? Z patosem, z ceremoniałem, oficjalnie czy może radośnie, z rodziną, z przyjaciółmi manifestując wartości patriotyczne?
       - Jestem daleki, by komukolwiek narzucać, jak powinien obchodzić święto 11 listopada, bo to sprawa indywidualna – mówi Leszek Sarnowski, dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki UM w Elblągu.- Ale to jest jedno z nielicznych świąt radosnych w naszej historii i może warto podejść do niego w sposób radosny? My proponujemy mieszkańcom Marsz Niepodległości – kontynuuje. - Będzie to z jednej strony okazja do spędzenia wolnego czasu z rodziną, z drugiej zaś okazanie radości z tego, że żyjemy w wolnym państwie i zaakcentowanie postawy obywatelskiej. W Polsce, niestety, nadal o wartościach takich, jak patriotyzm mówi się ze wstydem – dodaje dyrektor Sarnowski. - Nadal z trudem przychodzi nam oswojenie się z barwami narodowymi. A zupełnie inaczej jest u Amerykanów, którzy mają duży szacunek dla flagi państwowej. Nikt się jej nie wstydzi, nikogo nie posądza się o to, że jest ksenofobem czy nacjonalistą, bo wywiesza flagę przed domem. Przeciwnie – w ten sposób pokazuje się przywiązanie do kraju. U nas flagi wciąż sporadycznie są wywieszane w oknach czy na balkonach.
       Tegoroczny Marsz Niepodległości rozpocznie się o godz. 10.30 przed Dworcem PKP (11 listopada, oczywiście). Dlaczego w tym miejscu? Czy Marszałek Piłsudski przyjedzie do Elbląga koleją?
       - Wybór miejsca trochę podyktowały utrudnienia, które panują na elbląskich ulicach, a trochę historia – wyjaśnia Leszek Sarnowski. - 10 listopada 1918 r. Józef Piłsudski przyjechał z więzienia w Magdeburgu do Warszawy koleją. I na dworcu był witany przez Radę Regencyjną i Polaków. Nasze nawiązanie jest luźne, ale jednak – dodaje z uśmiechem dyrektor Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki. - Będzie więc Piłsudski z generałem Kazimierzem Sosnkowskim, a także Wincenty Witos, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, czyli te postaci historyczne, które miały osobiście największy wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Przed dworcem PKP nastąpi przywitanie Piłsudskiego, a następnie marsz ruszy al. Grunwaldzką, Tysiąclecia, Rycerską, Wigilijną przez Stary Rynek, by zakończyć się przed Bramę Targową. Tam będzie krótka inscenizacja rozbrajania Niemców przygotowana przez grupy odtwórców historycznych pod wodzą Piotra Imiołczyka. Będzie wystąpienie Piłsudskiego, prezydenta Jerzego Wilka i występ chóru Pro Musica z Próchnika z pieśniami patriotycznymi oraz koncert Orkiestry Wojskowej.
       Natomiast o godz. 13 w katedrze pw. św. Mikołaja odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny. Po mszy przed pomnikiem Jana Pawła II złożone zostaną kwiaty.
       - Wydarzenia z 11 listopada to właściwie finał świątecznych obchodów, a my zaczynamy wcześniej, bo już 8 listopada – zauważa Leszek Sarnowski. - O godz. 17 w Ratuszu Staromiejskim otwarta zostanie wystawa przygotowana ze zbiorów Stowarzyszenia Denar. Natomiast bardzo ważnym wydarzeniem będzie koncert pt. Dałeś mi Panie zbroję... [10 listopada, godz. 18 Galeria EL – red.] To cytat z piosenki Jacka Kaczmarskiego, a zbroja jest symboliczna, obejmuje z jednej strony powstańczą walkę, ale i pozytywistyczną pracę u podstaw oraz opór Polaków wobec zaborców. Zestaw utworów jest szeroki – zapowiada dyrektor Sarnowski. - Z jednej strony "Warszawianka", "Pieśń Konfederatów" czy "Rota", które kojarzą się z patosem, z drugiej zaś pieśni legionowe – ważne i nośne, ale i dowcipne. Będą też piosenki z okresu karnawału Solidarności oraz "Za wolność" Luxtorpedy i piosenka poświęcona Żołnierzom Wyklętym w wykonaniu De Press. Święto Niepodległości jest klamrą dla utworów, które pokazują fragmenty naszej historii – wyjaśnia Leszek Sarnowski.
       Utwory, które wykonają elbląscy artyści, m.in. Tomek Steńczyk, Paweł Koszyński, KWAS, młode wokalistki z Brygady Ryszarda Rynkowskiego otrzymają nowego ducha. O nowe aranżacje zadbał bowiem Bartek Krzywda. Będzie rockowo, jazzowo, hip-hopowo i dość głośno.
       - Koncert jest oczywiście adresowany do wszystkich, choć z racji dość ostrej muzyki liczymy na młodych – mówi Leszek Sarnowski. - Dla nich uroczystości często są nudnym fragmentem rzeczywistości i niechętnie biorą w nich udział. Może jednak, kiedy usłyszą nowe aranżacje muzyczne to zastanowią się nad historią.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Ten Pan chce świętować bez patosu to niech idzie na Jarmark a nie na Święto Niepodległości.
 • tylko marsz niepodleglosci !!! warszawa 2013 !!! a nie jakies lipne zastepcze
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  8
  piotrPOLAK(2013-11-05)
 • Tylko jedno święto w Polsce. W jeden dzień załatwić trzeba wszystkie 1523 święta jakie mamy, a pieniadze przeznaczyć np. na drogi. 11.11.zbeszcześciły hordy Jarosława. W tym roku będą " okupować" Kraków. Krakowianie do broni ! Walczcie z terrorystami. Jak wygracie, będzie kolejne święto. ..
 • Przecież takie "patosowe" ustawianie takiego święta służy tylko dzieleniu społeczeństwa przez rządzącą "elitę" - "dziel i rządź" :/ do tego teraz - "dziwnym trafem" - żeby spotęgować efekt warszaffskie waadze ustawiły na 11.11 "szyt klimatyczny" - czyli zarazem będą protesty/mityngi/happeningi ludzi z połowy Europy związanych z ekologią, "teoriami spiskowymi" rządzącej elity tej planety etc. .. a to wszystko po to, by ci ludzie spotkali się naprzeciw. .. po czym z jednej strony policyjna komórka kibolska - z drugiej policyjny "anarchistyczny" czarny blok - i prowokacja gotowa. Tłum dalej sprawę pociągnie, a rządzący pokażą dramatyczne sceny w TV i wtedy wszyscy posłusznie zgodzimy się, żeby w imię "naszego dobra" ci smutni panowie z Wiejskiej (codziennie lobbowani przez banksterskie korporacje) mogli pomajstrować sobie przy Konstytucji. .. :/ szkoda, że zwykli ludzie dają się tak od lat robić w bambuko. .. :/
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  1
  MinisterstwoPropagandy(2013-11-06)
 • Czy w 1989 r. T. Mazowiecki naprawdę, ,podkreślił grubą kreską" STARY UKŁAD, czy była ONA linią startu w wyścigu komunistów po majątek Nasz Wspólny. Rzeczywistość projektowana na potrzeby Grupy.
 • Jeżeli chodzi o wspomniany szacunek do flagi ,to tu jest to całkiem fajnie przedstawione: www.youtube.com Osobiście uważam, że ta instutucja wywiera duży wpływ na środowisko polityczne, powodując sukcesywne spowalnianie rozwoju gospodarki i odgrywa rolę w dzieleniu społeczeństwa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  SiwencjuszEmiljusz(2013-11-07)
Reklama