UWAGA!

Świętuj z nami jubileusz Biblioteki Pedagogicznej!

 Elbląg, Świętuj z nami jubileusz Biblioteki Pedagogicznej!
fot. archiwum WMBP w Elblągu

Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Elblągu świętuje w tym roku 70-lecie działalności. Z powodu pandemii koronawirusa nie możemy zaprosić naszych czytelników i sympatyków na jubileuszowe uroczystości, ale postaramy się, aby ta wyjątkowa data nie przeszła bez echa.

Początki książnicy pedagogicznej w Elblągu sięgają roku 1951 roku, kiedy otwarto w mieście Pedagogiczną Bibliotekę Powiatową. Placówka zajmowała wtedy jedną klasę na poddaszu Szkoły Podstawowej nr 7 przy ul. Robotniczej, a kierowała nią nauczycielka Kazimiera Walasek. - Niestabilna sytuacja lokalowa oraz kadrowa przez lata hamowały rozwój biblioteki – przyznaje obecna dyrektorka WMBP w Elblągu, Elżbieta Mieczkowska. – Ulokowanie zbiorów kątem w placówkach oświatowych lub w lokalach zajmowanych przez ówczesne władze oświatowe, utrudniało do nich dostęp – dodaje.

Ranga elbląskiej książnicy pedagogicznej wzrosła wraz z reformą administracyjną kraju w 1975 roku. W 1976 roku, decyzją Kuratorium Oświaty i Wychowania w Elblągu, w miejsce Pedagogicznej Biblioteki Powiatowej powołano Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką. W jej skład weszła biblioteka w Elblągu oraz filie biblioteczne utworzone na terenie nowo powstałego województwa elbląskiego, w Braniewie, Kwidzynie, Malborku, Nowym Dworze Gdańskim, Pasłęku i Sztumie.

Od początku istnienia biblioteka zapewniała nauczycielom, pracownikom oświaty oraz osobom uczącym się zawodu dostęp do fachowej literatury. Była też ważnym miejscem spotkań środowiska nauczycielskiego. Jednak w miarę upływu czasu zmieniał się system edukacji, a z nim polska szkoła, nauczyciele i uczniowie. Zmieniła się też biblioteka pedagogiczna i jej zadania. Jak podkreśla dyrektorka elbląskiej książnicy pedagogicznej, gromadzenie specjalistycznych książek przestało wystarczać.

– Dzisiaj nauczyciele przychodzą po praktyczne rozwiązania i podpowiedzi jak w ciekawy sposób pracować z uczniem – wyjaśnia Elżbieta Mieczkowska. – Dlatego prowadzimy zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, organizujemy też szkolenia dla nauczycieli z wykorzystania nowych technologii i metod aktywizujących na lekcji. Z naszej oferty chętnie korzystają nie tylko nauczyciele z Elbląga - dodaje. W związku z reżimem sanitarnym główna uroczystość z okazji 70-lecia Biblioteki została przełożona na rok 2022, ale nasz jubileusz będziemy świętować cyklicznymi akcjami w mediach społecznościowych. Zapraszamy do śledzenia profilu WMBP w Elblągu na Facebooku, gdzie będą pojawiały się archiwalne zdjęcia oraz wspomnienia naszych byłych pracowników i czytelników.

 

Aleksandra Olbryś, Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna w Elblągu

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama