UWAGA!

Świętują policjanci

 
Elbląg, Święto Policji to okazja do awansów, odznaczeń, wyróżnień
Święto Policji to okazja do awansów, odznaczeń, wyróżnień (fot. Anna Dembińska)

Ponad 190 policjantów i pracowników cywilnych elbląskiej komendy otrzymało dziś (26 lipca) awanse oraz nagrody i odznaczenia – państwowe i resortowe. Uroczysta akademia odbyła się w kinie Orzeł, a już w niedzielę policjanci zapraszają do wspólnej zabawy mieszkańców. Na Bulwarze Zygmunta Augusta odbędzie się festyn, podczas którego będzie można obejrzeć policyjne pojazdy, będą pokazy wodne, konkursy i zabawy dla najmłodszych.

Święto Policji przypada 24 lipca. Tego dnia bowiem w roku 1919 Sejm RP uchwalił ustawę o organizacji Policji Państwowej. W rocznicę tego wydarzenia w całym kraju odbywają się uroczystości. Dziś (26 lipca) świętują elbląscy funkcjonariusze oraz pracownicy Policji.
       Uroczysta „Akademia Policyjna” odbyła się w kinie Orzeł. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz miejskich, powiatowych, wojewódzkich, burmistrzowie i wójtowie zaprzyjaźnionych gmin, przedstawiciele służb mundurowych. Na sali obecni byli także przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie oraz – niegdyś komendant elbląskiej Policji, dziś generał – Krzysztof Starańczak.
       Święto Policji to okazja do wręczenia nagród, odznaczeń, ale także do awansów służbowych (awansował m.in. – teraz już aspirant - Krzysztof Nowacki, oficer prasowy elbląskiej komendy). W sumie w Elblągu w ten sposób wyróżnionych zostało ponad 190 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Policji.
       Komendant Miejski Policji insp. Marek Osik życzył im wytrwałości w służbie i sukcesów. Nam przyznał, że bycie policjantem to powód do dumy i sam, gdyby jeszcze raz miał wybierać drogę zawodową, wybrałby niebieski mundur.
      

  Elbląg, Insp. Marek Osik: Dziś dziękuję za służbę moim policjnatom i pracownikom cywilnym
Insp. Marek Osik: Dziś dziękuję za służbę moim policjnatom i pracownikom cywilnym


       Czym dla policjantów jest Święto Policji?

       Insp. Marek Osik: - To czas, kiedy możemy i podsumować swoją pracę, i spotkać się z mieszkańcami, z przedstawicielami służb, instytucji, by podziękować im za współpracę. Ja jednak przede wszystkim dziękuję za pracę moim policjantom, pracownikom cywilnym, łączę to z awansami, z odznaczeniami resortowymi i państwowymi, z nagrodami. To czas, kiedy policjanci cieszą się i wspólnie spędzają czas z mieszkańcami, ze swoimi rodzinami, czerpiąc dumę z tego, że są policjantami. A myślę, że mają się z czego cieszyć, mają powody do dumy, bo pracują dobrze i bardzo dobrze, osiągają bardzo dobre wyniki, a co najważniejsze – znajdują uznanie w oczach mieszkańców, w oczach władz samorządowych, w oczach przełożonych. Czujemy wsparcie wielu osób w naszej służbie. Nauczyliśmy się funkcjonować w problemach finansowych i dziś o tym nie myślimy (uśmiech).
      
       Od wielu lat elbląska komenda policji jest wysoko oceniana w kraju

       - Ten poziom jest utrzymywany i mam nadzieję, że nadal będzie. Mam jednak przeświadczenie, że łatwiej jest osiągnąć sukces, a trudniej jest go utrzymać. Robimy wszystko, by poprawiać swoją pracę, by podnosić jej skuteczność.
      
       Sukcesy-sukcesami, ale elbląscy policjanci borykają się przecież także z problemami
       - Jesteśmy częścią tego państwa, bardzo istotną, bo utrzymywaną z budżetu i pracujemy w takich realiach ekonomicznych, w jakich znajduje się Polska. Musimy umieć szukać rozwiązań na gorsze czasy i czekać na lepsze. Cieszę się, że trudności finansowe nie wpływają na bezpieczeństwo mieszkańców, na efektywność pracy funkcjonariuszy, a także na atmosferę w służbie. Policjanci mają pełne zrozumienie dla tego, w jakich realiach przyszło im służyć.
      
       Ilu policjantów stoi na straży bezpieczeństwa i porządku w Elblągu?

       - Etatowo 388, ale wspiera nas 105 pracowników Policji i o tym tego dnia przypominam. To osoby często pracujące na bardzo istotnych stanowiskach, obsługujące np. nasz transport, bardzo doświadczone, sumienne, rzetelne. To właśnie ci pracownicy zapewniają policjantom codzienną możliwość realizowania zadań.
      
       Czy taka ilość kadry wystarcza, by mieszkańcy czuli się bezpiecznie?
       - Efektywność pracy w elbląskiej Policji pokazuje, że tak. Mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie, chociaż cięcia są, a zadań przybywa. To jednak nie wiąże się z pogorszeniem jakości naszej pracy. Po prostu - mniej policjantów musi lepiej pracować.
      
       Czy chętnych do pracy w Policji nie brakuje?
       - Po wielu latach staliśmy się bardzo atrakcyjnym zawodem, nie tylko ze względów ekonomicznych, ale i myślę, że wielu ludzi postrzega nas jako służbę, która ma duże zaufanie społeczne. Dzisiaj bycie policjantem to powód do dumy, możliwość realizowania swoich marzeń, planów, pomysłów na życie.
      
       Czy Pan nigdy nie żałował swojego wyboru?
       - Zawsze powtarzam, że dzisiaj podjąłbym taką samą decyzję, chociaż dzisiaj to zupełnie inna służba. Wszystkich, którzy pytają czy warto założyć mundur namawiam i zapewniam – warto.
      
       Dziś uroczystość oficjalna, ale w niedzielę policjanci będą świętować z mieszkańcami

       - Zapraszam i na mszę św. w Katedrze, najmłodszych na Elbląg Czyta Dzieciom o godz. 14 w Ratuszu Staromiejskim, a wszystkich na festyn, który rozpocznie się o godz. 15 na Bulwarze Zygmunta Augusta. Będzie to spotkanie z policjantami „na wesoło”. Pokażemy sprzęt służbowy, będą też pokazy na wodzie, zaprezentują się również inne instytucje i służby, które odpowiadają za bezpieczeństwo.
      

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Hulaj dusza, policji nie ma! Bo świętują:) Panu co buduje domek w parku osiedla Władysława IV, znow menele zrujnowali budowle, pocięli namiot. Ale policji nie bi ba policja świętuje. I nie jeden pies z brzuszkiem zamiast ruszyć dupę na pieszy patrol, woli łoić piwo na Bulwarze, bo policja świętuje, a gdy policja świętuje to nie pracuje, bo to ich swiete prawo nie pracować, gdy mozna świętować.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10
  22
  Elbląg-choremiasto(2013-07-26)
 • Świętują ci co mają wolne, reszta poszła do roboty bo tak wypadło w grafiku. Przyczep się do lekarzy co siedzą na grillu, że ludzie umierają. .. głupota niektórych komentarzy powinna być karana.
 • Policja musi być mozna jej nie lubić ale kto by chronił nasze dzieci i żony i nas samych a ludzie w policji jak w kazdej pracy czarne owce wszedzie się zdzrzają
 • Powiem szczeze kiedys bylo spokojniej i bezpieczniej bynajmniej za polibuda a teraz hulaj dusza niebieskich jak na lekarstwo panie Marku. Serdecznosci z okazji Święta
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  2
  Czytelnik_MOBI_49323(2013-07-26)
 • Racja
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  Czytelnik_MOBI_23177(2013-07-26)
 • Policjanci się skończyli
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2
  3
  Czytelnik_MOBI_20054(2013-07-26)
 • Święto Policji czy Policjantów?
 • Wam nigdy nic sie nie podoba
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  2
  Czytelnik_MOBI_55036(2013-07-26)
 • marudzić tylko potraficie. proponuje zrobić jeden dzień bez policji i wtedy gdy nie jednemu rozp. .. .by samochód, obrobili chate, nasrali przed drzwiami i żone zgwałcili z płaczem pobiegłby gdzie?
 • Policjant to normalna praca jak nie będzie ten to inny. Czasem policjanci nie wszyscy zapominają że społeczeństwo im płaci. Dobry policjant to myślący człowiek a nie jak inni śpiewają tą swoją formułke USTAWODAWCA. .. .. .czasm takie pouczenie nie zaraz mandat więcej zrobi dobrego niż sroga kara za jakieś drobne wykroczenie więc panowie policjanci świętujcie i pamiętajcie że elblążanie patrzą na waszą prace doceniają ale też potrafią skrytykować.
 • A ja życzyłabym sobie więcej zainteresowania policji miejscowościami znajdującymi się tuż koło Elbląga. Oczywiście wiem, że na pewno Elbląg ma duże potrzeby, ale mieszkający na peryferiach Elbląga w mniejszych miejscowościach mają takie same prawo czuć się w swoich miejscach zamieszkania bezpiecznie jak powiedzmy jest w Elblągu. Wszyscy dobrze wiemy, że w tych małych miejscowościach każdy robi co chce (dziki zachód), bo oczywiście czują się bezkarni a przepisy prawa mają po prostu gdzieś i dlatego potrzebna jest tam częstsza obecność policji (zwykłych patroli jak również policji drogowej bo stan techniczny pojazdów na wsi jest tragiczny, nie mówiąc już o przekraczaniu prędkości mimo wszech obecnych ograniczeń i bardzo złego stanu dróg).
 • Tak, tak idą żniwa, na drogach pojawią się nieoświetlone ciągniki, przyczepy bez tablic i ubezpieczenia, kombajny z rozłożonym hedrem, traktorzyści i kombajniści na bani. Oj przydała by się drogówka w okolicach. Tylko żeby potem lamentu nie było że się czepiają.
Reklama