UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Swój "domek" budują pod wodą (Opowieści z lasu, odc.114)

 
Elbląg, Larwa chruścika
Larwa chruścika (Fot. engvall/Pixabay)

Żyją w różnych środowiskach, a ich ogromna "rodzina" liczy kilkanaście tysięcy gatunków na całym świecie! I to podobno jeszcze nie koniec. Chruściki możemy spotkać m.in. w leśnych potokach Wysoczyzny Elbląskiej. Co wyróżnia te niewielkie owady?

Jak opowiada Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg te drobne owady osiągają długość do pięciu centymetrów.
       - Większość życia spędzają pod wodą i tylko w postaci dorosłej, nieco przypominającej motyla, możemy je spotkać na lądzie. Jedną z ich charakterystycznych cech jest to, że w postaci larwalnej budują dość ciekawe i zaskakujące konstrukcje, czyli podwodne domki. Wykorzystują do tego części roślin, drobne kamyczki, piasek, nasiona. Czasami używają części innych zwierząt, jak choćby muszli mięczaków, a nawet i całych, żywych okazów – opowiada leśnik. - Jako spoiwo wykorzystują produkowaną przez siebie jedwabną nić. W zależności od gatunku zaobserwować można różne konstrukcje, od norek połączonych z sieciami łownymi, poprzez domki przytwierdzone do podłoża, aż po domki przenośne.
       Jak dodaje Jan Piotrowski specjaliści rozpoznają dane gatunki właśnie po tym, jak zbudowany jest ich "podwodny domek".
       Stanisław Czachorowski, entomolog z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, badający życie chruścików, na łamach czasopisma "Echa leśne" podaje trzy powody budowania takiego schronienia.
       "Pierwszy to zamaskowanie przed wrogiem, bardzo skuteczne, skoro materiał budowlany pochodzi z najbliższego otoczenia i jest do niego podobny. Drugi – stworzenie sobie pancerza chroniącego przed ewentualnych atakiem. Ale najbardziej zaskakujący jest trzeci powód. Oto rurka stanowi... narząd oddechowy. Przepływa przez nią natleniona woda, a larwa, poruszając odnóżami, wspomaga, wręcz pogania ten przepływ. Takie zachowanie zauważono u gatunków żyjących w stojących, mętnych wodach, gdzie trudniej o tlen i trzeba go sobie...nagarniać" – czytamy w artykule Tomasza Kłosowskiego "Chruściki się nie łamią" (Echa Leśne, nr (620), 2015 r.).
oprac. mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama