UWAGA!

Sylwestrowe wątpliwości

 Elbląg, Sylwester przy katedrze to wymagająca impreza - przekonują służby, choć lokalizacja piękna
Sylwester przy katedrze to wymagająca impreza - przekonują służby, choć lokalizacja piękna (fot. UM)

Plac katedralny, choć piękny nie jest najlepszym miejscem na organizowanie zabawy sylwestrowej - mówią policjanci i strażacy. Wątpliwości mają także radni, przypominając zdarzenie, do jakiego doszło podczas odpalania fajerwerków nad rzeką Elbląg. - To był nieszczęśliwy wypadek, do którego mogło dojść wszędzie - odpiera zarzuty wiceprezydent miasta Bogusław Milusz i dodaje: - Miejsce jest wymagające, ale przecież to starówkę chcemy eksponować.

Miejskie zabawy sylwestrowe odbywały się już w różnych lokalizacjach. Nowy Rok elblążanie witali m.in. na Bulwarze Zygmunta Augusta, na Placu Kazimierza Jagiellończyka, a nawet na Placu Konstytucji. Ostatnio na placu katedralnym. I to miejsce budzi wątpliwości.
       - Mam obawy, szczególnie po zdarzeniu, do jakiego doszło nad rzeką Elbląg, gdy jedna z rac wymknęła się spod kontroli i zniszczyła kilka samochodów - mówił podczas wczorajszego (15 lutego) posiedzenia komisji spraw społecznych i samorządowych radny Robert Turlej. - A na moście przy Specjal Pubie stali ludzie i sytuacja mogła stać się jeszcze bardziej groźna. Moja sugestia - może lepszym miejscem do organizowania miejskiego sylwestra byłby Plac Kazimierza Jagiellończyka? Choć i tam, jeśli w miejscu Porto 55 ma ruszyć budowa nie będzie, skąd puszczać fajerwerków - wahał się. - Może jakaś trzecia lokalizacja? - zastanawiał się radny.
       Placu katedralnego bronił wiceprezydent Elbląga Bogusław Milusz: - To dobre miejsce, które jednak wymaga specjalnego zabezpieczenia. Niekontrolowany wybuch fajerwerków to był nieszczęśliwy wypadek. Jedna z rac przewróciła się, uszkodzeniu uległy zaparkowane w pobliżu auta, ale firma która organizowała pokaz pokryła koszty ich naprawy. Ten wypadek jednak mógł wydarzyć się w każdej innej lokalizacji - przekonywał wiceprezydent Milusz. - A starówkę chcemy eksponować. Myśl jest przecież taka, by pokazywać to, co mamy najlepszego. Miejski sylwester to tak naprawdę godzina spotkania - dodał - na którą przychodzą goście pobliskich lokali, ale i wszyscy chętni elblążanie.
       O trudnościach, jakie sprawia plac katedralny podczas imprezy masowej mówią również policjanci: - Jest tam utrudniony dojazd służb ratowniczych, także dojście i rozejście się uczestników zabawy, co w przypadku ewakuacji mogłoby spowodować problemy - wskazywał mł. insp. Robert Muraszko, zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Elblągu. - Na chwilę obecną rekomendujemy Plac Kazimierza Jagiellończyka.
       - Są plusy i minusy tych miejsc, ale starówka stawia poprzeczkę wyżej jeśli chodzi o zabezpieczenie - popierał kpt. Przemysław Siagło z KM PSP w Elblągu. - Służby stanęły na wysokości zadania, jednak miejsce jest wymagające.
       Wszyscy byli zgodni co do jednego - przygotowania do miejskiego sylwestra rozpoczęły się zbyt późno. - Do ostatniej chwili zmieniała się koncepcja, gdzie i kto ustawi fajerwerki - przypomniał strażak. - Kolejne przygotowania trzeba rozpocząć znacznie wcześniej, bez względu na to, gdzie ostatecznie zabawa się odbędzie.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • modrzewina tylko modrzewina
 • Stare Miasto to najlepsze miejsce, jest reprezentatywne i zapewnia dużo miejsca. Plac Jagiellończyka to była porażka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  12
  laskipaa(2016-02-16)
 • Na Modrzewinie albo pod górą Chrobrego
 • Proponuję lotnisko lub Bażantarnię. :-D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  5
  bażant(2016-02-16)
 • w Gdansku moga na starówce, wrocław na starówce, warszawa na starówce w innych miastach podobnie a u nas jakies wymysły - zawsze sylwester powinien byc na starówce tylko dostep do rzeki powinien byc zabezpieczony i policja niech w ten dzien jak zreszta zawsze ma pelne rece roboty zwiazane z ochrona i bezpieczenstwem
 • Tyle jest terenu na Lotniczej za dworcem po jednostce woj.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  4
  marcin40(2016-02-16)
 • Zgadzam sie z tą wypowiedzią a incydent który. miał miejsce mógł wydarzyc się wszędzie to jasne. Policja to niech się za dużo. nie wypowiada tylko pracuje
 • Modrzewina
 • Niech zrobią po drugiej stronie rzeki na Wyspie Spichrzów- tam gdzie parkuje latem cyrk, a my mieszkańcy obejrzymy wszystko z wieży Katedralnej, jak kupimy bilety u Proboszcza.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  2
  bezdomniak(2016-02-16)
 • no i proszę jak radni, prezydenci i inne służby od początku nowego roku ciężko pracują, a jakie mają rozkminy, a jakie rozważania, a jakie dylematy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  0
  hohoho(2016-02-16)
 • Jak zwykle wszystko tu jest robione na ostatnią chwile. To chyba taki standard panie Milusz! Tak jest jak stare dziadki kierują imprezami, to co można oczekiwać!
 • A według mnie to Prezydent powinien obciąć budżet sylwestra o koszty dewastacji mienia miejskiego (czyli naszego). Przykład toaleta green velo, gęsia góra, itp. Na koniec roku powiedzieć było 50 tys, ale rozwaliliście miasto za 45 i macie 5 tys na imprezę. Chyba że znajdą się winni. Nie można nagradzać imprezą ludzi którzy nie szanują miasta i je niszczą. Bo to w sumie dla tych ludzi jest ta impreza.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  4
  kierownikosiedla(2016-02-16)
Reklama