UWAGA!

Symbol Kaliningradu będzie zburzony

 Elbląg, Dom Sowietów zaczęto budować w latach 70.
Dom Sowietów zaczęto budować w latach 70. (fot. Wikipedia)

„Dom Sowietów” to jeden z najbardziej znanych symboli Kaliningradu. Stojąca w centrum miasta budowla teraz ma być rozebrana. A przecież do tej pory nie zakończono jeszcze budowy tego obiektu, który miał być siedzibą tutejszych władz regionalnych. W miejscu samego „Domu sowietów” oraz wokół niego ma powstać nowoczesne centrum handlowo rozrywkowe. W wydzielonej części obiektu znajdą także swoje miejsce biura gubernatora.

Budować obiekt zaczęto jeszcze na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, na miejscu zburzonego przez Sowietów dawnego zamku krzyżackiego. Budowa nigdy nie została ukończona. Od lat dziewięćdziesiątych (gdy faktycznie zakończono jakiekolwiek roboty) co i rusz zmieniali się także właściciele obiektu. Z reguły były to jakieś szemrane spółki z rajów podatkowych, które wedle podejrzeń, przy okazji kolejnych transakcji, prały nielegalne, wcześniejsze zyski.

Od początku tego wieku kilku gubernatorów chciało rozwiązać kwestię „Domu Sowietów”. Georgij Boos około 2006 roku chciał całą sprawę rozwiązać metodami administracyjnymi. Łącznie z pozbawieniem dotychczasowych właścicieli prawa własności, na mocy decyzji sądowej. Firma władająca obiektem wygrała jednak drogę sądową. Następca Boosa, Nikołaj Cukanow, próbował odzyskać teren w drodze negocjacji. Bez rezultatu. Wreszcie obecny gubernator Alichanow doprowadził do wykupu całego terenu wraz z obiektem niedokończonej budowy. Przy okazji miejscowe media wypominały gubernatorowi, że onegdaj sprzedano obiekt za 7 milionów rubli (wówczas około 350 tysięcy złotych), a teraz wykupiono całość za 400 milionów rubli – około 20 milionów złotych. Wykup obiektu był związany jednak z przygotowaniami do mistrzostw świata w piłce nożnej – w Kaliningradzie miało się odbyć kilka meczów, spodziewano się więc dużej ilości zagranicznych turystów, którzy mieli nie widzieć mało efektownej wizytówki miasta.

Dwa lata temu wokół „Domu Sowietów” urządzono fan zonę dla kibiców piłkarskich, oglądających na wielkim ekranie, mecze futbolowych mistrzostw świata. Sam budynek był osłonięty materiałami promocyjnymi. Już po futbolowych mistrzostwach rozpoczęła się ostateczna dyskusja na temat przyszłości obiektu. Część miejscowych architektów sugerowała dokończenie budowy. Byli też zwolennicy zburzenia oraz rekonstrukcji w tym miejscu dawnego zamku krzyżackiego.

Miejscowe władze (przerażone kosztami ewentualnej kontynuacji budowy) wybrały jednak wariant pośredni – całość rozebrać i na całym terenie zorganizować centrum handlowo-rozrywkowe - czyli galeria handlowa pod otwartym niebem, choć z wieloma elementami zadaszonymi i częścią administracyjną, gdzie rezydowałby gubernator. Mają być też stylizacje wykazujące historyczny charakter obiektu jak i samego miejsca – przed wojną był to jeden z centralnych punktów miasta. Inwestorem zaś ma być jedna z lokalnych firm, która w zamian za długoletnią dzierżawę terenu będzie mogła wszystko wybudować oraz potem wynajmować powierzchnię biurową i handlową w sposób komercyjny.

kzs
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama