UWAGA!

Szaleniec, myśliwiec i uszkodzone dachy. Pilot zawieszony (aktualizacja)

 Elbląg, Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację tekstu.
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację tekstu. Fot. Czytelnika, arch. portEl.pl

Dziś (20 czerwca) w okolicach wsi Szaleniec w powiecie malborskim doszło do zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu MiG-29. Uszkodzone zostały dachy kilku domów.

  Elbląg, Uszkodzony dach na jednym z budynków w miejscowości Szaleniec
Uszkodzony dach na jednym z budynków w miejscowości Szaleniec Fot. OSP Stare Pole

- W czwartek, 20 czerwca 2024 r., w okolicach wsi Szaleniec w powiecie malborskim doszło do zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu MiG-29. Przed godziną 10 w trakcie wykonywania lotu szkolnego na samolocie MiG-29 z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego, doszło do przekroczenia prędkości dźwięku podczas lotu na wysokości około 1000 stóp. Na skutek uderzenia fali dźwiękowej doszło do uszkodzenia pokryć dachowych w kilku budynkach. Zgodnie z obowiązującymi procedurami dalsze czynności prowadzi Placówka Żandarmerii Wojskowej w Malborku oraz Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego - podaje w mediach społecznościowych Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Wojsko informuje, że Siły Zbrojne Rzeczpospolitej Polskiej pokryją wszelkie koszty związane z naprawą uszkodzonych budynków i dochowają najwyższej staranności, "aby przywrócić stan sprzed zdarzenia".

 

Aktualizacja, 21 czerwca

Pilot MiG-29 został zawieszony na czas wyjaśnienia okoliczności zdarzenia.

- Maszynę, która spowodowała zniszczenia, tymczasowo uziemiono. Samolot ma mieć dokładny przegląd. Chodzi o to by sprawdzić, czy manewr wykonany przez pilota mógł wynikać z błędnych wskazań pokładowej aparatury - podaje RMF FM.

oprac. red. na podst. komunikatu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ładne zdjęcie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  3
  Żuk Zbuk(2024-06-20)
 • Nie znam się, ale się wypowiem (a może bardziej zapytam, a nie wypowiem). Serio samolot lecący na wysokości około tysiąca stóp - czyli na ponad 300 m wysokości - może wyrządzić aż tak poważne szkody budynkom wiejskim (zakładam, że niewysokim)? Przecież te 300 m wysokości to takie 3 katedry Św. Mikołaja postawione jedna na drugiej. Raczej dość wysoko, więc tak się zastanawiam, czy te MIGi nie latały aby znacznie niżej? A może sama prędkość jest tu czynnikiem decydującym. Jak ktoś tu lata na MIGach, to niech napisze; )
 • Ten samolot osiąga prędkość 2445 km/h, przekroczył prędkość dźwięku i tak, uszkodził dachy.
 • Dlaczego piszecie 1000 stóp? To przecież trochę ponad 300m. Dobrze, że tylko (albo aż) zerwało dachy. Te trzeba naprawić natychmiast, a kiedy kasa od MON-u? Dochodzenie, sprawdzanie, a woda z nieba się leje kiedy chce, nie czekając na wyniki tychże
 • Zaraz Żandarmeria Von Tfuska aresztuje pilotów.
 • @Tylkoprawda - Tfu, ale mącisz. LUDZIE dachów nie mają!
 • @KibiczProstej - Samoloty pasażerskie latają powyżej 10 km nad ziemią, na pewno je słyszysz z ziemi, 1000 stop to jakieś 300 metrów nad ziemią, czyli bardzo mało, a tak jak ktoś wspomniał samolot mig-29 osiąga prędkość prawie 2450km/h i teraz ciekawostka: jeśli samolot porusza się szybciej niż prędkość dźwięku, tworzy on fale uderzeniowe, które mają formę stożków złożonych z fali uderzeniowej i tzw. "fali cienia". W centrum tego stożka znajduje się obszar o zwiększonym ciśnieniu, co powoduje nagłe zwiększenie głośności dźwięku, czyli właśnie słyszalny huk. Jest on taki silny, że i tak się dziwię, że tylko dachy uszkodziło a szyby w oknach całe.
 • @Tylkoprawda - Ostatnio widziałem gościa w koszulce z podobnym napisem " Tylko prawda" czy coś. Na tej że koszulce miał też logo pewnej antypolskiej tv
 • @Tylkoprawda - Raczej samowolność i bezkarność, pozostałość po błaszczaku i macierewicza.
 • @Tylkoprawda - najpierw pisowców. później przyjdzie czas na innych.
 • Mieszkam 3km od miejsca zdarzenia, w tym incydencie został zdmuchnięty komin u mojego kolegi, i u drugiego wszystkie szyby z okna wyleciały, samolot leciał znacznie niżej. na początku próbowali ukryć te sprawe(a straż deklarowała się że poprawia dachówki i podkleją to i owo !!!
 • pisowska dyscyplina się kłania.
Reklama