UWAGA!

Szczepienia ochronne ratują życie!

 
Elbląg, Szczepienia ochronne ratują życie!
fot. AD

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu informuje, że w dniach 21 – 27 kwietnia obchodzony będzie Europejski Tydzień Szczepień objęty patronatem Światowej Organizacji Zdrowia.

Głównym celem tego przedsięwzięcia jest propagowanie szczepień jako najskuteczniejszej formy zapobiegania chorobom oraz zwiększenie świadomości społecznej w przedmiotowej kwestii. Europejski Tydzień Szczepień został zapoczątkowany w 2005 r. przez Światową Organizację Zdrowia. Od tego czasu, w obchodach aktywnie uczestniczą kraje z całego regionu europejskiego.
       Szczepienia ochronne są jednym z najważniejszych odkryć medycyny, które przyniosły ratunek milionom ludzi na świecie. Dzięki wprowadzeniu w Polsce Programu szczepień obowiązkowych, polskie dzieci przestały chorować i umierać na takie choroby jak: odra, polio (choroba Heinego - Medina), błonica, tężec, wirusowe zapalenie wątroby typu B, gruźlica i inne.
       Spadek zachorowań na choroby zakaźne groźne dla życia spowodowały także szczepienia dobrowolne m.in. szczepienia p/ pneumokokom, grypie, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, kleszczowemu zapaleniu mózgu itp.
       Choroby zakaźne stanowią ciągle zagrożenie dla ludzi, zarówno dzieci jak i osób dorosłych. Szczepienia nadal pozostają jedną z najskuteczniejszych metod zabezpieczenia przed tymi chorobami i ich skutkami. Obecnie stosowane szczepionki są bezpieczne i skuteczne. Potwierdzają to liczne badania, a także stały monitoring tzw. niepożądanych odczynów poszczepiennych, prowadzony przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Preparaty szczepionkowe przed dopuszczeniem do stosowania są poddawane długotrwałym i gruntownym badaniom potwierdzającym bezpieczeństwo ich użycia. W Polsce dostępne są wyłącznie zbadane i zarejestrowane preparaty szczepionkowe.
      
       W dniach 21 – 27 kwietnia w godz. 8 - 11 w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Królewieckiej 195 w Elblągu zostanie zorganizowany punkt informacyjno-konsultacyjny, w którym osoby zainteresowane problematyką szczepień będą mogły uzyskać bezpośrednio lub telefonicznie (55-232-74-31) informacje na temat szczepień obowiązkowych i zalecanych.
      
       Informacje na temat szczepień uzyskają Państwo także w Punktach szczepień przychodni podstawowej opieki zdrowotnej oraz na stronie internetowej BIP PSSE w Elblągu – psseelblag.ornet.pl.
      
Marek Jarosz, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • sa jeszcze zolte tygodnie ?
 • Zwłaszcza szczepienia przeciwko grypie - wywołanie paniki i sprzedaż szczepionek to to, co konsorcja farmaceutyczne uwielbiają najbardziej - kasa, kasa, kasa. A co do szczepień to darmowe - według lekarzy- są ok ale te "za dopłatą" są lepsze, kompleksowe. Zapominają dodać że te extra płatne to mały bonusik dla nich właśnie od firm farmaceutycznych. Moje dziecko dostało już wystarczającą ilość szczepień, a powikłania jakie miały osoby szczepione przeciwko grypie - i które mogą mieć w przyszłości są o wiele bardziej poważne niż sama grypa która jakoś większość Europy ominęła - po ptasiej i świńskiej co dalej wymyślą???? Dlaczego nic się nie mówi o powikłąniach poszczepiennych? Czy 25 szczepionek w wieku do 2 lat to nie za wiele? Czy ktoś słyszał o narkolepsji wywołanej przez szczepionki przeciwko grypie? To fakt. .. Wszystko jest dla ludzi ale na rozsądnych zasadach. Niestety pogoń za zyskami zaciera widzenie tego, co najważniejsze a chyba chodzi o zdrowie. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AliBali(2012-04-18)
 • Zwłaszcza szczepienia wieku dziecięcego- wywołujące autyzm. ..
 • Większość szczepień rzeczywiście jest uzasadniona. Ale uważam, że osoby młode i w średnim wieku powinny unikać szczepień przeciwko grypie. Ja się nie szczepię i od paru lat nie choruje. Znam za to osoby co mimo szczepień zachorowały. Wirus grypy nie jest taki groźny jak go się "przeleży i nawodni". Zaś jeśli chodzi o choroby pokleszczowe to podobno ludzie którzy regularnie chodzą do lasu i od czasu do czasu mają konatkt z kleszczem podobno mają przeciwciała. Za to jak ktoś nigdy nie był w lesie i raptem postanowi się tam wybrać to może mieć później pewne kłopoty. Aczkolwiek szczepić się trzeba!!!
Reklama