UWAGA!

Szef MON w Elblągu: Bezpieczeństwo jest najważniejsze

 Elbląg, Szef MON Mariusz Błaszczak przekazał elbląskim żołnierzom kluczyki do siedmiu Rosomaków
Szef MON Mariusz Błaszczak przekazał elbląskim żołnierzom kluczyki do siedmiu Rosomaków (fot. Michał Skroboszewski)

- To dzień, w którym potwierdzamy naszą gotowość - polską i sojuszniczą - do tego, żeby bronić naszych państw, naszych ojczyzn w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówił dziś (2 października) w Elblągu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef MON wziął udział w uroczystości przekazania Pułku Wsparcia Dowodzenia w podporządkowanie Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód. Wręczył także kluczyki do siedmiu nowoczesnych Rosomaków. Zobacz fotorelację.

Na szczycie NATO, który odbył się w 2016 roku w Warszawie, zapadły decyzje o utworzeniu tzw. wzmocnionej Wysuniętej Obecności, której zadaniem jest zwiększenie potencjału obrony i odstraszania NATO na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jej główną siłę stanowią cztery wielonarodowe, batalionowe grupy bojowe rozmieszczone w Polsce, Estonii, na Litwie i Łotwie. Do koordynacji działania grup bojowych zostało powołane, stacjonujące w Elblągu, Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód.
       Jednostką, która zabezpiecza właściwe funkcjonowanie dowództwa dywizji jest Pułk Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, który rozpoczął działalność 1 lutego 2018 roku. Dziś (2 października) pułk został oficjalnie przekazany w podporządkowanie dowództwa Wielonarodowej Dywizji.
       W uroczystości, która odbyła się na terenie jednostki przy ul. Królewieckiej, wzięli udział: gen. broni Jarosław Mika, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. dyw. Tomasz Piotrowski, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. dyw. Adam Joks, zastępca Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. bryg. Dariusz Pluta, szef Inspektoratu Uzbrojenia, a także gen. bryg. Krzysztof Motacki, dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód.
       Ramię w ramię z generałami stanął dziś minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
       - Wielonarodowa Dywizja już niedługo rozpocznie proces certyfikacji – przypomniał szef MON. - Proces zostanie zakończony razem z ćwiczeniami Anakonda. Jestem przekonany, że wypadnie korzystnie dla jednostki wojskowej, która powstała na naszych oczach, by wzmocnić system bezpieczeństwa Polski i Sojuszu Północnoatlantyckiego.

  Elbląg, Szef MON w Elblągu: Bezpieczeństwo jest najważniejsze
(fot. Michał Skroboszewski)

Aby żołnierze mogli jak najlepiej wypełniać swoje obowiązki, potrzebny jest nowoczesny sprzęt. I taki otrzymał Pułk Wsparcia Dowodzenia, który stacjonuje w Elblągu.
       - Ten sprzęt, który zrobił furorę na tegorocznych targach obronnych w Kielcach, daje gwarancję zabezpieczenia, kamuflażu, łączności – zachwalał minister Mariusz Błaszczak. - Wszystko po to, by żołnierze w praktyce mogli zadbać o bezpieczeństwo na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego.
       Szef MON przekazał kluczyki do siedmiu wozów dowodzenia. I tu informacje techniczne: Kołowy Transporter Opancerzony Rosomak w wersji wozu dowodzenia powstał w wyniku realizacji umowy o wartości 80 mln zł, która została zawarta w marcu tego roku przez Inspektora Uzbrojenia z zakładami Rosomak S.A. Kluczowym podwykonawcą systemów teleinformatycznych zamontowanych w pojeździe jest spółka WB Electronics S.A. Kontrakt dotyczył budowy siedmiu egzemplarzy wozów na potrzeby Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód w Elblągu.
       - To siedem wozów, ale to pierwsza partia, bo chciałbym, by taki sprzęt trafił do innych jednostek Wojska Polskiego – mówił minister Błaszczak. - Chciałbym, by takie wozy stanowiły wizytówkę naszego wojska i były dowodem na to, że jest ono przygotowane, by bronić ojczyzny.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama