UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Szkodliwa „niska emisja". Czy wiesz, czym oddychasz?

 
Elbląg, Szkodliwa „niska emisja". Czy wiesz, czym oddychasz?
(fot. arch. portEl)

Pojęcie niska emisja wzięło się od wysokości kominów, z których emitowane są szkodliwe substancje. Przemysłowe kominy są dużo wyższe od tych domowych. Niski komin powoduje, że wypuszczane zanieczyszczenia rozprzestrzeniają się po najbliższej okolicy.

Z uwagi na niewielką wysokość kominów (do ok. 40 m., z reguły jednak nie mierzą one więcej niż 10 m.) stosowanych w mieszkalnictwie, emisja szkodliwych substancji powoduje, przede wszystkim na obszarach gęsto zaludnionych, wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza. Zjawisko to nazywane niską emisją jest poważnym problemem ekologicznym i zdrowotnym lokalnych społeczności. W jej skład wchodzą głównie zanieczyszczenia związane z działalnością człowieka.
       Kilka czynników znacznie zwiększa szkodliwość niskiej emisji. Są to w szczególności przestarzałe i niesprawne urządzenia grzewcze; niska jakość węgla; spalanie w piecach śmieci, odpadów (pociętych opon, worków foliowych, butelek plastikowych, ubrań, obuwia, lakierowanego drewna itp.). Także nieodpowiedni stan techniczny instalacji kotłowych może być przyczyną wielu chorób układu oddechowego, alergii, bólów głowy, układów krążenia, chorób wątroby, chorób skórnych a nawet nowotworów.
       Niska emisja to najprościej ujmując emisja szkodliwych pyłów i gazów na niskiej wysokości.
       Zatem w szczególności kontroluj stan urządzeń grzewczych, a także zastanów się kilka razy zanim zaczniesz spalać śmieci w piecu.
      
Karolina Wiercińska, rzeczniczka Straży Miejskiej w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Wow, pani rzeczniczka;) SM Amerykę odkryła!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  łachudra(2014-12-17)
 • Nie wasz interes co pale w piecu
 • - To może pani rzeczniczka powie gdzie w Elblągu kupić dobry POLSKI węgiel. Ja kupiłem na Zagonowej węgiel niby Polski po prawie 1000 zł za tonę, ale nie wydaje mi się że to nasz węgiel. A węgiel jest słabej jakości bo innego niema - pani rzecznik dlaczego w Elblągu nie ma dobrej jakości polskiego węgla ? -a jest słaby ruski mało kaloryczny sama sadza.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  palacz(2014-12-17)
 • przypominam temu, który pisze że nie nasz interes co pali w piecu: w 19 wieku wskutek dymu z kominów w mieszkaniowych i jednocześnie dużej mgły zmarło około dwudziestu tysięcy ludzi w Londynie w ciągu kilku dni. Jeżeli coś takiego przydarzyłoby się twojej rodzinie w ciągu tego tygodnia, to za późno by było zastanawiać się czym paliłeś w piecu.
 • Na ulicy Ogólnej w okolicy Konopnickiej ktoś chyba ogrzewa chałupę paląc chyba teściową? Strasznie śmierdzący dym. .. .
 • Ty kapusiu, Ty konfidencie jeden, życzę Ci na świeta, żeby teściowa kopła cię w jaja tak aby ci spuchły
 • przemiła Pani. .. .czyżby lubiła Pani ten wstrętny zapach?
 • Ja codziennie po nocy spalam prezerwatywy po blondynkach dym jest biały a po czarnych czarny
 • Niech zaczną instalowac rury centralnego ogrzewania i grzejniki we wszystkich budynkach i po problemie.
 • poczekajcie jeszcze trochę i mieszkańcy Elbląga z biedy wszystko spalą by się ogrzać.
 • Do Jaśnie pani rzecznik z dzielnej straży miejskiej tu widzicie choroby??? a co powiecie jak całe miasto jest obsrane przez psy i wiatr roznosi to po mieście i ludzie wdychają to jest cacy ja psy załatwiają się w piaskownice gdzie potem bawią się dzieci awejscia do sklepów spożywczych oblane tak że siki wlewają się do środka resztę ludzie wnoszą na butach tam kupujemy chleb i inna żywnośc. a za robotę się weźcie a nie grzejecie tyłki ogrzewaniem z elektrociepłowni i piszecie z nudów głupoty. Czym ludzie mają palić węgiel najbardziej zatruwa jeszcze bardziej niż malowane lakierem deski o którym piszecie niż te butelki i gumy ludzi nie stać na ekologiczne paliwa, was zapewne tak bo posadki ciepłe i miękie stołki więc zwracajcie uwagę co piszecie a nie żeby tylko pokazać że coś robicie
 • a czy istnieje jakaś komisja, która monitoruje dzielnice miasta i sprawdza stopień zanieczyszczenia powietrza powodowanego przez palenie śmieci i odpadów w domkach jednorodzinnych?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  Morszyńska(2014-12-17)
Reklama