UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Szkoła bezpieczna, ale jest małe „ale”

 
Elbląg, Termomodernizacja szkoły zakończyła się w 2013 r.
Termomodernizacja szkoły zakończyła się w 2013 r. (fot. Anna Dembińska)

W budynku Gimnazjum nr 5 przy ul. Agrykola są uchybienia dotyczące bezpieczeństwa przeciwpożarowego – orzekli strażacy i nakazali samorządowi usunąć je do końca 2019 roku. Problem uda się rozwiązać, gdy zostanie przeprowadzony remont trzeciego i czwartego piętra budynku, obecnie wyłączonych z użytkowania. - Dzieci, które obecnie się tu uczą, są bezpieczne. Inaczej szkoła nie zostałaby oddana do użytku – zapewnia Małgorzata Sowicka, dyrektor departamentu edukacji i sportu.

Placówka przy ul. Agrykola ma być szkołą sportową. Pierwszy nabór właśnie trwa, bo od września powstanie tutaj Wojewódzki Ośrodek Piłkarski. Nie wszystkie jednak pomieszczenia nadają się do użytku. - Klasy, którymi obecnie dysponujemy w zupełności pokryją potrzeby dla klas I-VIII i trzech klas gimnazjalnych. Nie podjęlibyśmy tego tematu, gdybyśmy nie byli w stanie zapewnić jednozmianowości zajęć i bezpiecznych warunków przebywania w szkole. Obecnie uczą się tam uczniowie trzech klas gimnazjów – wyjaśniała radnym kilka tygodni temu Małgorzata Sowicka. dyrektor departamentu edukacji i sportu.
       Temat powrócił na dzisiejszym posiedzeniu komisji rewizyjnej. Radni pytali urzędników o plany dotyczące remontu nieużytkowanych pomieszczeń i wyniki kontroli strażaków.
       - Przypomnę, że szkoła została odebrana w 2013 roku po termomodernizacji. Dzieci, które tu się uczą, są bezpieczne, inaczej szkoła nie zostałaby oddana do użytku – zapewnia Małgorzata Sowicka. - Kontrola straży pożarnej jest związana z ubieganiem się przez szkołę w Kuratorium Oświaty o tytuł „Bezpieczna Szkoła”, w którym to konkursie wymogi bezpieczeństwa są o wiele wyższe niż obowiązujące w placówkach. W trakcie kontroli straż stwierdziła uchybienia, które należy usunąć do końca 2019 roku.
       Wśród uchybień znalazł się m.in. brak hydrantów wewnętrznych, stref pożarowych w obiekcie, zbyt długie drogi ewakuacyjne.
       - Podczas termomodernizacji wykonaliśmy szereg prac, które poprawiły standard bezpieczeństwa przeciwpożarowego w szkole. Zamontowaliśmy system automatycznej sygnalizacji pożaru, wymaganą liczbę gaśnic, ręczne ostrzegacze przed pożarem, cały system zabezpieczeń – wyliczała Elżbieta Gieda, dyrektor departamentu inwestycji Urzędu Miejskiego. - O uchybieniach wiemy od 2013 roku, mieliśmy już wtedy dokumentację projektową na skrócenie dróg ewakuacyjnych i roboty na ostatnich kondygnacjach. Były zabezpieczone kwoty na ten cel w projekcie budżetu w 2014 i 2016 roku, ale w każdym z przypadków na wniosek radnych te środki były przekazywane na inne cele. Teraz dokumentacja wymaga aktualizacji, stąd apel, że jeśli taka propozycja pojawi się w budżecie na 2019 rok, by te prace dokończyć.
       - To nie radni badają kwestię bezpieczeństwa w budynku. Gdyby istniało zagrożenie, nie bylibyśmy bezczynni – zapewniał Paweł Fedorczyk, przewodniczący komisji rewizyjnej.
       Na dokończenie remontu i poprawę bezpieczeństwa przeciwpożarowego potrzeba około 500 tys. złotych.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Moja dawna SP3. pozdrawiam rocznik 90-98 . Oj to byly czasy. Szatnie jaki mialy klimat. Lody wodne w sklepiku. Sauna.na.dole. pani sprzataczka z pałą policyjna na dole. Pani Rubelek Pan Ulemberg Pan Dalidowiczi inni. Ajjj cofnalbym czas. Piekne lata. Szanujcie lidzi ktorymi sie otaczacie
 • jak zawsze w tym pseudomieście, urzędniczy marazm i spychologia odpowiedzialności. W tym klan ropucha jest mistrzami
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  7
  kreciol(2018-04-25)
 • Czyli szkoła nie jest bezpieczna? A będą tam przecież uczęszczać 6 i 7 latkowie.
 • Przecież napisane_jest bezpieczna
 • A ja sie tam uczylam jeszcze przed jakimikolwiek remontami wiec pewnie tez nie powinna sie nadawac do uzytku,ale na szczescie wszyscy przezylismy ;D....Szkola byla spoko, mialam nawet zajecia na samej gorze w tej malej salce, wchodzilo sie tam po takich stromych schodach :D
 • Informatyka?? Na systemie mekintosz?? ;)
 • A boisko sportowe przy szkole czysty PRL. A mamy 2018.
 • Myślę (kolego z pierwszego komentarza), że wspominamy dobrze tamte czasy bo wtedy jednym zmartwieniem i stresem człowieka była klasówa z matmy. Pamiętam, że za dzieciaka pragnąłem jak najszybciej być dorosłym. A teraz marzę o cofnięciu czasu. .. .. .. do tego czasu gdzie wszystko było dużo prostsze, bez zmartwień i nerwów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  0
  kkkkkk1(2018-04-25)
 • Świat zmierza nieuchronnie ku durnocie wymyślamy sami dla siebie coraz to nowe przepisy nakazy, zakazy itd niedługo dziecko które nie ukończy 18 lat nie będzie się samo mogło poruszać bez kasku na głowie ochraniaczy na kolana i łokcie i do tego niezbędne tysiąc pięćset odblasków no i pisemna zgoda rodziców lub opiekunów prawnych opieczętowana przez notariusza i sąd najwyższy. Jak miałem kilka czy nawet naście lat zawsze właziłem tam gdzie dorośli zabraniali i żyję.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  starydinozaur(2018-04-25)
 • Najpiękniejszy i najbardziej funkcjonalny budynek szkolny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  Uczennica(2018-04-25)
 • Też się tu uczyłem, pani Korzeniewska była najlepsza ze wszystkich pedagogów :), pozdrawiam Panią, jeszcze pani Lichocińska (moja wychowawczyni), Lewandowska, Podchorodecka, Świerczewska, Rubelek, Folusiewicz, Wiśniewska:))), pan Dalidowicz, Ulenberg, aż łza się w oku kręci. Pozdrawiam klasę e r. 85-93.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  Egoniasty(2018-04-25)
Reklama