UWAGA!

Szkoła z historią

 
Elbląg, Marek Pruszak i Jadwiga Sienkiewicz
Marek Pruszak i Jadwiga Sienkiewicz (fot. WS).

Dziś (24 października) obchodzono stulecie budynku przy ul. Mickiewicza 41. W 1913 roku otwarto w nim szkołę Truso Schule. Od 1946 roku mieści się w nim Szkoła Podstawowa nr 4 im. Henryka Sienkiewicza. Nomen omen, dyrektorką szkoły jest Jadwiga Sienkiewicz. Zobacz zdjęcia z uroczystości..

– Budynek szkoły jest jednym z piękniejszych w mieście – mówiła, witając gości, dyrektor Jadwiga Sienkiewicz. – Wzrok przyciąga piękna elewacja i odnowiony herb Elbląga, w środku widzimy czyste i odnowione korytarze, sale lekcyjne wyposażone w nowe meble i najnowsze urządzenia technologii komputerowej. Stało się tak za sprawą wielu osób, którym zależało na stworzeniu bardzo dobrych warunków nauki w naszej szkole.
       W uroczystości uczestniczył wiceprezydent Marek Pruszak, który jest absolwentem SP 4, był jej uczniem w latach 70-tych.
       – Bardzo mile wspominam ten czas – wspominał Marek Pruszak. – Także ten późniejszy, gdy w 2003 roku rozpocząłem tu pracę jako nauczyciel. Budynek znam dobrze, piękne boisko, piękne drzewa – pomniki przyrody sadzone wtedy, kiedy szkoła była budowana, a więc też mają po około sto lat.
       Prezentem władz miasta na jubileusz SP 4 była efektowna reprodukcja jej fotografii z lat 30-tych ubiegłego wieku.
      

 

Marek Pruszak podkreślał, że Szkoła Podstawowa nr jest obecnie jedną ze szkół najlepiej wyposażonych w technologie informacyjne w województwie. – Dziesięć tablic interaktywnych, projektory multimedialnie, komputery, laptopy w każdej klasie, dwie pracownie komputerowe, świetnie wyposażone sale do gimnastyki korekcyjnej wyliczał. Piękne boisko z Orlikiem to zasługa poprzedniego prezydenta. Myślę, że szkoła może się wyróżniać [absolwentem SP 4 jest również były prezydent Grzegorz Nowaczyk – red.].
       Później o historii tego budynku, zwłaszcza tej przedwojennej, zajmująco opowiadał Lech Słodownik, a w części artystycznej wystąpiło pięcioro młodych muzyków ze Szkoły Muzycznej, wykonując utwory na instrumenty smyczkowe (m.in. Mozart, Vivaldi).
      
      

PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ha, moja szkoła. Też ją mile wspominam. Osiem lat. Marka też pamiętam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  3
  Absolwent(2013-10-25)
 • A mi, jak czasem śni ą się koszmarne sny, to zwykle związane z tą szkołą. .. brrrr. Na szczęście krotko tam chodziłąm, też lata 70-te. .. .Mam nadzieję, że dzisiaj jest inaczej. ..
 • Komputery, laptopy, a jak wyglądają biblioteki w tych szkołach, co z książkami, na nie to już od dawna nie ma pieniędzy !
 • a klecha tam po co sie szczerzy?. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  6
  Julia_s(2013-10-25)
 • Klecha jak to klecha; ) ale Pruszak to teraz wszędzie się lansuje i wciska jak wcześniej Wcisła.
 • był też nauczycielem w 16 i uczył byłego wiceprezydenta, ale posatki z biednej pensyjki sie dorobił w pisie !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  UCZEŃ(2013-10-27)
 • wodolaz z wodoglowiem, przydupas futrzaka znovu sie pojavil
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  zajæc(2013-10-27)
 • " Bardzo mile wspominam ten czas – wspominał Marek Pruszak"-----text godny Pulitzera
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  zajæc(2013-10-27)
 • Poza Markiem Pruszakiem też jacyś POLACY w latach 1945-2013 chodzili do tej szkoły!Nawet 4 morderców(2 wyroki KS wykonano) też się kształciło. .. .to tak z przekąsem za lans mareczkowy. .. .Na 28 osób uczestników imprezy nie było nikogo z absolwentów zaproszonych poza funkcyjnymi no i Panią Kańkowską z Koła Mniejszości Niemieckiej w Elblagu. .. .Rozumiem iż Niemcy gmach wybudowali i w latach 1913 do 1945 z niego korzystali, ale w latach 1945 do 2013 gmach gości POLAKÓW! (32 lata do 68 lat). Szkoła ma tradycje i ducha, a absolwenci o niej pamietają i szkoda tego marnować Panie Marku za osobisty lans!Zawłaszczanie i, ,prywatyzacja, ,historii i dokumentów archiwalnych miasta idzie w najlepsze. Mimo wszystko serdecznie pozdrawiam KADRE tę żyjacą i wspominam tych co odeszli, a swoją postawą uczyli uczciwości, patriotyzmu, literek i cyferek. A i religia była na właściwym miejscu w szkole, ,miedzy Bogiem, a Partią, ,. Pozdrawiam wszystkich przyznajacych się do czwórki! Najlepszego!
 • Pan Pruszak wyglada jak 60 latek, te tanie gajerk o dwa nr za duze, polskie szare wzory z lat 90.. .i i sposob bycia
 • spróbuj dostrzec postęp u Pana Marka. Jeszcze tylko wiązanie krawata na podwójny aston i budziet ok!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0
  0
  teżzlewiązekrawaty(2013-10-28)
Reklama