UWAGA!

Szkolny budżet obywatelski

 
Elbląg, Za pieniądze z budżetu obywatelskiego przy Szkole Podstawowej nr 25 powstanie plac zabaw
Za pieniądze z budżetu obywatelskiego przy Szkole Podstawowej nr 25 powstanie plac zabaw (fot. Michał Skroboszewski)

Szkoły zdominowały budżet obywatelski na rok 2016. Aż sześć inwestycji, które wygrały głosowanie, będzie realizowanych na ich terenie. - Wyciągniemy z tego wnioski, wprowadzimy modyfikację w kolejnych edycjach – zapowiada Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

- Mieszkańcy zgłosili do budżetu obywatelskiego na rok 2016 aż 288 wniosków na łączną kwotę 35,5 miliona złotych. To pokazuje, jak duże jest ich zaangażowanie. Po weryfikacji 138 wniosków zostało poddanych pod głosowanie, w którym wzięło udział ponad 16 tysięcy osób – mówił dzisiaj na konferencji prasowej Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
       Zaangażowanie widać, ale przede wszystkim szkół i mieszkańców, którzy już raz wygrali budżet obywatelski. Świadczą o tym wyniki głosowania. W okręgu nr 2 wygrał projekt modernizacji bieżni wokół Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Korczaka, w okręgu nr 3 – budowa kompleksu sportowo-rekreacyjnego i boiska przy Szkole Podstawowej nr 19 przy ul. Uroczej, w okręgu nr 5 – plac zabaw przy SP nr 25 przy ul. Wyżynnej, a ogólnomiejską inicjatywą została budowa hali namiotowej przy Gimnazjum nr 7 przy ul. Lotniczej. W pozostałych przypadkach wygrywały pomysły, które są kontynuacją już wcześniej zwycięskich projektów: w okręgu nr 1 – rozbudowa podwórka przy al. Odrodzenia wraz z budową lodowiska z nawierzchnią syntetyczną, a w okręgu nr 4 – rozbudowa kreatywnego placu zabaw przy ul. Teatralnej. Po raz kolejny pieniądze na poprawę estetyki wokół miejsca swojego zamieszkania wywalczyli mieszkańcy ul. Kościuszki czy Odzieżowej.
       - Jedna ze szkół wykonała nawet swoje ankiety, na których mieszkańcy oddawali głosy. Wahaliśmy się, czy je uwzględniać, ale w końcu zdecydowaliśmy, że nie będą one liczone. Uwzględnialiśmy jedynie te przygotowane przez urząd lub wydrukowane ze strony internetowej budżetu obywatelskiego. Nawet gdybyśmy te szkolne ankiety uwzględnili, to wyniki nie uległyby zmianie – wyjaśniał wiceprezydent Janusz Nowak, który był szefem zespołu ds. budżetu obywatelskiego.
       - Przebieg tej edycji wskazuje na to, że trzeba dokonać modyfikacji zasad budżetu obywatelskiego. Nie mogliśmy tego zrobić teraz, bo nie zmienia się reguł w tracie gry. Ale w kolejnej edycji z pewnością zmiany wprowadzimy, bo zależy nam na tym, by jak najwięcej mieszkańców brało udział w tym projekcie, który wzmacnia obywatelskość – przyznał Witold Wróblewski.

  Elbląg, - Zmodyfikujemy zasady budżetu - mówią Witold Wróblewski i Janusz Nowak
- Zmodyfikujemy zasady budżetu - mówią Witold Wróblewski i Janusz Nowak (fot. MS)


       Jakie to będą zmiany? Na razie władze miasta nie chcą mówić o konkretach. Wiadomo natomiast, że mieszkańcy nie mają co liczyć na zwiększenie kwoty przeznaczanej na budżet obywatelski. - Szukamy oszczędności, by mieć środki na wkłady własne do projektów unijnych czy też programów ministerialnych – argumentował Witold Wróblewski.
       W tym roku po raz pierwszy mieszkańcy mogli zgłaszać i głosować na małe projekty, czyli inwestycje nieprzekraczające 25 tysięcy złotych, po dwie w każdym okręgu. Jednym z ciekawszych projektów jest powstanie muralu nawiązującego do historii Elbląga na ekranie dźwiękochłonnym przy pętli tramwajowej na ulicy Ogólnej. Pomysłodawcą jest Tomasz Stężała, autor historycznych książek o Elblągu.
       - W każdym z okręgu będą co roku finansowane dwa małe projekty. W tym roku w jednym przypadku wystarczyło zaledwie 11 głosów, by wygrać. Liczymy na to, że w tej kategorii mieszkańcy będą również zgłaszać pomysły na ciekawe koncerty, wystawy, wydarzenia artystyczne. Właśnie między innymi po to małe projekty weszły w życie – mówi Agnieszka Staszewska, dyrektor biura prezydenta Elbląga.
       Wszystkie zwycięskie projekty zostaną wpisane do budżetu miasta na 2016 rok. W najbliższym czasie ma się też odbyć spotkanie prezydenta Elbląga z autorami wniosków.
      
       Zwycięzcy głosowania w budżecie obywatelskim 2016
      
       Okręg nr 1
       1. Rozbudowa Podwórka Międzypokoleniowego przy ul. Odrodzenia (Street Workout, 2 zjeżdżalnie kaskadowe oraz budowa całorocznego, syntetycznego lodowisko panelowego) - do kwoty 400 tys. zł; 475 głosów
       2. Małe granty: Kolorowy Park Modrzewie – zasadzenie kolorowych kompozycji kwiatowych - 25 tys. zł; 364 głosy; Wykonanie wiaty na przystanku autobusowym przy Al. Odrodzenia (przy parkingu, w kierunku ul. Mazurskiej) – 13,4 tys. zł; 150 głosów
      
       Okręg nr 2
       1. „Jar w formie” - modernizacja bieżni przy Zespole Szkół Nr 1 przy ul. J. Korczaka; 350 tys. zł; 611 głosów
       2. Małe granty: Naniesienie na panele dźwiękochłonne przy pętli tramwajowej na ul. Ogólnej murali przedstawiających wydarzenia z historii Elbląga; 8,2 tys. zł; 102 głosy; Uporządkowanie parkowania pojazdów na ul. Bohaterów Westerplatte i Lubartowskiej, 2 tys. zł, 11 głosów
      
       Okręg nr 3
       1. Budowa kompleksu rekreacyjno-sportowego „Więcej ruchu dla maluchów” na terenie SP nr 19; 130 tys. zł; 414 głosów
       2. Renowacja boiska wielofunkcyjnego oraz budowa skoczni do skoku w dal przy SP nr 19, 135 tys. zł; 406 głosów
       3. Rozbudowa - wstawienie dodatkowych urządzeń i ogrodzenie placu zabaw przy ul. Kościuszki 25 i 27, 150 tys. zł, 212 głosów
       4. Małe granty: Renowacja klombu i przywrócenie wokół niego ławek w Parku Dolinka; 15 tys. zł, 99 głosów;
      
       Okręg nr 4
       1. Kreatywny plac zabaw przy ul. Teatralnej – kontynuacja zadania z poprzedniego planu zagospodarowania; 80 tys. zł; 310 głosów
       2. Kontynuacja przebudowy ul. Odzieżowej 8-11 – etap III wg planu zagospodarowania osiedla; 320 tys. zł; 260 głosów
       3. Małe granty: Wymiana opraw oświetleniowych na ledowe przy ul. Trybunalskiej i Zielonej; 22 tys. zł; 96 głosów oraz wymiana opraw oświetleniowych na ledowe oraz słupów na stalowe na ul. Kos. Gdyńskich od nr 4 do 54; 26 tys. zł, 94 głosy.
      
       Okręg nr 5
       1. „Mrówkolandia"- budowa placu zabaw przy Szkoły Podstawowej nr 25 w Elblągu, 200 tys. zł; 945 głosów
       2. Minikompleks rekreacyjno-sportowy na terenie SP nr 16; do kwoty 100 tys. zł; 926 głosów
       3. Zazielenienie terenu w rejonie kompleksu sportowo-rekreacyjnego ul. Lotnicza; 70 tys. zł, 282 głosy
       4. Małe granty: Rewitalizacja boiska do piłki nożnej przy Zespole Szkół Technicznych ul. Grottgera 71, 25 tys., 87 głosów;
      
       Inicjatywy ogólnomiejskie
       „Przez sport do zdrowia” - budowa hali namiotowej na terenie Gimnazjum nr 7 na Zatorzu jako pełnowymiarowej sali sportowej, 480 tys. zł; 3191 głosów.
      

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Wolę żeby kasa szła na boiska szkolne (i nie, nie ma dzieci) niż na prywatne parkingi, które sobie potem mieszkańcy "oszlabanują" albo dojazdy do posesji. Przykładem może być ulica mączna albo parkin na Sienkiewicza
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  3
  AnaHana(2015-10-30)
 • Modernizacja obiektow przyszkolnych jes potrzebna, ale nie powinno to byc robione z BO!!!!! Widac, ze jest tutaj niezly przekret.
 • nie podoba się panu Witoldowi W. pomoc szkołom. Może lepiej wybudowac 10 Lidli i Kaufmanów? DOŚĆ !!!!
 • Dokładnie kupujmy w polskich sklepach a nie UE-zdrajców. Lepiej tu:Społem Polomarket Piotri Paweł Marc-pol Alma Stokrotka Grupa Specjał (Nasz Sklep, Delikatesy Premium) Chata Polska Topaz Czerwona Torebka LD Holding S. A. (Sieć 34,Livio, eLDe) PGS (Top Market, Minuta 8,Delicia) Małpka Express Dino Arhelan Chorten Eko Twój Market Sano Wizan Frac Sedal Słoneczko
 • Niech ktoś nam wytłumaczy jak w dwa tygodnie można zebrać 3 000 głosów? Prosi się Redakcję aby dopytała UM w jakiej formie oddano 3191 głosy na „Przez sport do zdrowia” - budowa hali namiotowej na terenie Gimnazjum nr 7 na Zatorzu? Czy było to na kartach czy przez internet? Coś to dziwnie wygląda.
 • Mam nadzieję, że zmiany będą dotyczyły wyrównania szans zgłaszanych inicjatyw poprzez stworzenie osobnych kategorii dla szkół. Jeśli Budżet Obywatelski dalej pozostanie szkolnym, a nie obywatelskim, to nie zamierzam więcej tracić na niego energii ani czasu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  0
  unimac(2015-10-30)
 • Miasto szuka oszczędności a wymienia słupy-latarnie, które są w dobrym stanie technicznym i postałyby jeszcze 20 lat. nie lepiej wymienić same oprawy???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  0
  Bodzioo(2015-10-30)
 • Dużo ludzi się zaangazaowlo w to by zbierać głosy A dupa pewnie boli bo się przegralo
 • Budowa boisk to sprawa ministerstwa edukacji. Zadnej szansy nie ma. Ja mieszkam w miescie a nie na terenie szkoly.
 • Jako uczennica G7 mogę tylko napisać, że wszyscy uczniowie naszej szkoły chodzili po całym Elblągu i zbierali głosy. Wygraliśmy, ponieważ nie mamy gdzie ćwiczyć na wf (no chyba że na korytarzu) :) Swoją determinacją i ratując naszą szkołę wygraliśmy
 • Ja i moja rodzina po raz pierwszy nie głosowała przez internet, czyli wcale. Wymagali podania tylu danych które w zupełności wystarczą do pobrania kredytu na słupa w jakimś np. Bocianie. Zapewne wielu internautów również nie głosowało z tego powodu.
 • Mamy ministerstwa i kazde ma swoj budzet. Mamy ministerstwo edukacji i z tego budzetu powinny isc pieniadze na szkoly. Pieniadze z budzetu obywatelskiego powinny isc tylko na inwestycje samorzadowe.
Reklama