UWAGA!

Szpital na czterech kołach

 Elbląg, Karetki są pełne nowoczesnego sprzętu, od nowoczesnych defibrylatorów przez pompy infuzyjne czy torby ratunkowe
Karetki są pełne nowoczesnego sprzętu, od nowoczesnych defibrylatorów przez pompy infuzyjne czy torby ratunkowe (fot. WS)

Są nowoczesne, pełne specjalistycznego sprzętu, mają wszystko to, czego potrzeba aby ratować ludzkie życie. I jak się okazuje więcej najnowocześniejszych defibrylatorów ma tylko szwajcarskie pogotowie lotnicze. Do zespołu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu dołączyły trzy najnowsze karetki pogotowia ratunkowego. Zobacz zdjęcia.

Trzy najnowsze karetki pogotowia ratunkowego w województwie warmińsko-mazurskim od dzisiaj służą mieszkańcom powiatu elbląskiemu. Zakup ten był możliwy w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa dzięki realizacji programu transgranicznego Litwa-Polska-Rosja. Elbląski projekt powstał dzięki współpracy z miejską stacją pogotowia ratunkowego w Kaliningradzie. Po obu stronach granicy pojawiły się więc m.in. nowe karetki.
       - Są to samochody Mercedes Sprinter 316 CDI z silnikami turbodoładowanymi diesla o pojemności 2100 cm sześciennych i mocy 160 KM - mówi Michał Missan, Koordynator Działu Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. - Każdy zakupiony nowy pojazd kosztował nieco ponad 416 tys. zł. Auta zakupiliśmy jednak bez defibrylatorów i teletransmisji EKG, które zostały nabyte drogą oddzielnego przetargu. Koszt jednego najnowocześniejszego dostępnego obecnie na rynku defibrylatora to kwota około 100 tys. zł. Obecnie więcej  tego typu urządzeń zakupiło tylko szwajcarskie pogotowie lotnicze. Tak naprawdę to na chwilę obecną lepszego sprzętu od tego, który kupiliśmy, na polskim rynku dostać nie można.
       Nowe karetki wyposażone są zgodnie z wszystkimi obowiązującymi normami i przepisami. Znajduje się więc w nich oprócz opatrunków sporo drobnego sprzętu, respirator, defibrylator, pompa infuzyjna, pulsoksymetr, ssak, torby ratunkowe, nosze standardowe i podbierające, krzesełko kardiologiczne, deska ortopedyczna, kołnierze ortopedyczne, szyny, deska pediatryczna, kamizelka kendricka. Sprzętu i wyposażenia w takim pojeździe jest bardzo dużo. Najnowsze elbląskie nabytki to takie małe szpitalne oddziały ratunkowe na czterech kołach. Ratownicy w raz z nimi otrzymali narzędzie, które może niejednej osobie uratować życie.
       - Wszystkie nowe karetki trafiły do trzech zespołów specjalistycznych działających w naszym powiecie - kontynuuje Michał Missan. - Jedna stacjonuje na ul. Królewieckiej, druga przy ul. Orzeszkowej, a trzecia w Pasłęku, przy ul. Bankowej. Nowe Sprintery zastąpiły auta już dość wysłużone ale jeszcze nie na tyle żeby je wycofywać z systemu. Stosujemy taką gradację, że pojazdy wychodzące z zespołu S idą na zespół P. Najbardziej wysłużone P lub powypadkowe są wycofywane ze służby. W sumie w powiecie elbląskich w ramach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego jeździ siedem karetek: cztery w Elblągu (2 S i 2 P), po jednej w Młynarach (P), Tolkmicku (P) i w Pasłęku (S). Nie sądzę, aby w skali naszego województwa ktoś miał aktualnie nowocześniejszy i młodszy tabor od nas - kończy Michał Missan.
      
Witold Sadowski

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • no to beda stały na okragło W OLSZTYNIE
 • nie ma jak mądrze skomentować. człowieku sprzęt jest kupiony dla elbląg i tu pozostanie
 • Umieć czytać, to nie sztuka. Rozumieć, co się czyta. ..
 • A olsztyn nic cisza kiedy da Elblągowi cos bo jak na razie to wszystko na mazury i do olsztyna. SKANDAL.
 • Bo Olsztyn to "stolyca" i wszystko dla siebie przykleja :)
 • szyna- DO ELBLAGA kupionego było wiele róznego sprzetu -- roznej maścI -z róznych dziedzin zycia -gospodarki kultury etc. .a siedzibe i miejsce na stale znalazło w OLSZTYNIE--OT I WSZYSTO--
 • Mógłby mieć trochę więcej mocy, pewnie też z tą aparaturą lekki nie jest.
 • Mógłby, ale w porównaniu ze 110 czy 120 KM w starszych karetkach to te nowe są i tak mocniejsze. Nowe sprinterki mają ciekawą belkę ze światłami. Trzeba będzie zerknąć jak taka wygląda pomykając na sygnałach przez miasto.
 • Wisa - oby nie trzeba było nigdy patrzeć na te światełka. Bardzo wiele do życzenia pozostawia niestety obsługa z Kolumny transportu sanitarnego (co niektórzy panowie noszący dumnie koszulkę z plakietką ratownik medyczny, dumnie nazywają się sanitariuszami a powinni raczej nazywać się taksówkarzami - zero pomocy schorowanym ludziom. Najlepiej to w taki skwar siedzieć w klimatyzowanym aucie i telefonicznie pospieszać pacjenta.
 • zaraz nam olsztyn zap. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ibędziepo(2013-08-07)
 • SZYNA ty chyba nie wiesz ze duzo rzeczy było zakupionych dla Elbląga a znalazło sie w olsztynie.
 • .. a na zgłoszenie operatora systemu 112 lub 997 czeka się jednak kilka lub kilkanaście minut. .. regulamin mówi o 10 minutach na załatwienie petenta. .. .to przecież można być szybciej zamordowwanym lub zginąć na zawał przy telefonie słuchajac sakramentalnych. .. , ,prosze czekać na przyjęcie zgłoszenia, ,. .. .. i to nawet 400 KM w karetkach nie pomoże. .. .
Reklama