UWAGA!

Szpital wojskowy: Walka biznesmenów

 Elbląg, Władysław Król
Władysław Król

Rozmowa z Władysławem Królem, dyrektorem 110 Szpitala Wojskowego w Elblągu.

Joanna Ułanowska-Horn: Spotykamy się z okazji 50 rocznicy powstania szpitala wojskowego. Ta placówka była zawsze, nawet jeszcze przed wojną, szpitalem dla wojska...
     Władysław Król: Szpital wybudowany został w latach 30-tych ubiegłego wieku dla potrzeb leczenia żołnierzy armii niemieckiej. W czasie wojny ten budynek również był szpitalem.
     
     J.U.: Czy były kiedyś może takie sytuacje, że istnienie szpitala wojskowego stawiano pod znakiem zapytania?
     W.K.: Po wojnie szpital został na tyle zdewastowany, że przez pierwsze siedem lat służył jako baza szkoleń... administracji rolniczej, ale ponieważ budynek ma klasyczny układ szpitalny, więc wrócono do pierwotnej koncepcji. Później rozbudowała się 16 Pomorska Dywizja Pancerna i władze ówczesne doszły do wniosku, że jest to bardzo dobre miejsce na odtworzenie szpitala.
     
     J.U.: Jak szpital teraz radzi sobie po reformie służby zdrowia?
     W.K.: Pierwsze dwa lata były straszne. Pracowaliśmy w ogromnym stresie. Trzeba było zmienić sposób przygotowywania świadczeń do trzech kas chorych, tony papierów, tysiące liczb, przeliczników... Ale udało się.
     
     J.U.: Szpital może przyjmować pacjentów nie tylko mundurowych, ale również cywilów. Czy gdyby nie było tej możliwości, szpitalowi wiodłoby się gorzej? Czy jest tu jakaś zależność?
     W.K.: Z pewnością nie byłoby tak, jak jest. Ale jesteśmy bardzo popularni wśród mieszkańców Elbląga i osoby cywilne też przychodzą. Zresztą, taka możliwość pojawiła się już z latach 70-tych. Teraz szpital jest już otwarty dla wszystkich.
     
     J.U.: Czy łatwo jest negocjować z kasami chorych stawki za usługi medyczne?
     W.K.: Jest to zawsze walka dwóch biznesmenów, z których każdy chce zarobić. Kasa chorych chce mieć jak najwięcej pieniędzy i my chcemy zarobić jak najwięcej, bo z tych pieniędzy utrzymujemy się i kupujemy nowy sprzęt.
     
     J.U.: Jak będzie przyszłość szpitala? Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiadało swego czasu, że będzie się zastanawiać na tym, które szpitale wojskowe pozostawić, a które zlikwidować, w sensie utworzenia na ich bazie szpitali cywilnych. Czy taka sytuacja grozi elbląskiemu szpitalowi?
     W.K.: Jest to program rządowy. W tej chwili rozważa się pozostawienie sześciu szpitali wojskowych w Polsce w systemie budżetowym, natomiast, co do pozostałych, rząd podejmie decyzje. Nie są jeszcze te szpitale wyznaczone.
     
     J.U.: Ale chyba nie obawia się Pan takiej zmiany...
     W.K.: Mamy dobrą specyfikę i jesteśmy przygotowani na obsługę żołnierzy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Dywizja się rozrasta, to jest kilkanaście tysięcy ludzi.
     
     J.U.: Ilu wojskowych lekarzy pracuje w szpitalu?
     W.K.: W tym roku zostanie jedenastu. To jest mało, ale taka liczba wynika z rządowego programu dotyczącego redukcji armii. Minister Obrony Narodowej się nie zastanawia, czy zwalniać artylerzystów czy lekarzy.
     
     J.U.: Czy gdyby byłaby możliwość zatrudnienia lekarzy wojskowych, to znaleźliby tu pracę?
     W.K.: Tak, ponieważ etaty mam, tylko że część lekarzy wojskowych woli odejść od munduru i przejść na kontrakty, które są bardziej opłacalne. Ja też chętniej takie umowy podpisuję. Większość lekarzy wojskowych przeszła już na kontrakty cywilne.
     
     J.U.: Dlaczego doktor Hryniewicz, znany w Elblągu ortopeda, odszedł do szpitala miejskiego?
     W.K.: Doktorowi Hryniewiczowi i ludziom, którzy odeszli, obiecano większe pieniądze niż zarabiali u nas.
     
     J.U.: Czy też będą mieli większe możliwości rozwoju i kariery?
     W.K.: Z tego, co wiem, tam dopiero trwa urządzanie nowego oddziału. Mamy na ich miejsce teraz trzech lekarzy ortopedów z II stopniem specjalizacji.
     
     
     Wywiady Studia El prezentowane są w każdy wtorek i piątek na antenie Telewizji Elbląskiej na kilkanaście minut przed każdą pełną godziną, począwszy od 18.00.
przyg. Joanna Ułanowska-Horn (Radio Olsztyn)
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Myślę, że doktorowi Hryniewiczowi to pieniędzy starcza z prywatnej praktyki, a może trudno pracuje się z dyrektorem szpitala?
 • ZLIKWIDUJA ! ! ! W szpitalu syf jakich mało. Gdzie salowe ? Malowanie też by się zdało. No i możecie posprzątać kaczki - przelewają się.
 • Doktor Hryniewicz może się rozwinąć już tylko pod warunkiem, że urośnie mu trzecia ręka do wyciągania po....... no wiecie po co.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  były pacjent(2002-03-06)
 • Do tego dupka, co twierdzi że w 110-tym jest syf: sam jesteś syf. W tym szpitalu czuje się, że pacjent jest człowiekiem a nie złem koniecznym, jak np. w szpitalu wojewódzkim. Tu pielęgniarki trzymają cierpiących pacjentów za rękę. Tylko tu się uśmiechają a lekarze, którzy wyciągają rękę po ł... odchodzą do wojewódzkiego. Jest to jedyny szpital, w którym o każdej porze dnia czy nocy można uzyskać pomoc a lekarz dyżurny czy pielęgniarki nie obrażają się, że przyszedł pacjent. A chyba to jest jedną z najważniejszych rzeczy. Oby tak dalej Panie Komendancie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  stała pacjentka(2002-03-06)
 • no ladni nazwiska lataja:))) bedzie afera?? ja tam w szpitalu wojskowym sie urodzilem, tam chodzilem do lekarzy i zawsze mi sie tam podobalo bardziej niz w innych spitalach a do redakcji czy komendant sam sobie zrobil zdjecie?? myslalem ze pod fotka (lub obok) jest nazwisko autora fotki.
 • Ja to słyszałam, że dr Hryniewicz to odszedł ze szpitala wojskowego na emeryturę (w wojsku emerytury są wcześniej), a że w nowym szpitalu miał możliwość stworzenia oddziału to inna sprawa. Słyszałam także, że po jego odejściu wiekszość personelu z jego starego oddziału przeszła razem z nim na nowy oddział. Chyba nie przechodzi się do innej pracy jeśłi się kogoś nie lubi?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Martyna(2002-03-06)
 • W szpitalu wojskowym składano mi reke na odziale ortopoedi , ktrorym szefował dr.nauk med. płk. J.Hryniewicz. Porzadek, dyscyplina, szacunek dla pacjeta, higiena i wyzywienie na najwyzszym poziomie , nieosiągalnym dla innych placówek tego typu...obługa medyczna fachowa i porządna. nikomu ni zycze zadnyych nieszczesc ale jesli juz sie komus cos przydazy to zycze takiej opieki jaką ja miałem w tym szpitalu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  wyleczony(2002-03-06)
 • Uwazam, ze jest to bardzo dobra placowka ze wspaniala kadra i dobrymi warunkami. Wielokrotnie korzystalam ja i moja rodzina z jej uslug na przecigu 45 lat. Nawet ostatnio mimo ze mam mozliwosci korzystania z uslug placowek w Stanach i Warszawie staram sie wracac do "mojego szpitala" tzn 110 w Elblagu. Mimo ze kadra jak i pracownicy cywilni sie zmeniaja, stosunek do pacjeta jest zawsze zyczliwy. Ubolewam. ze jest juz tylko tak niewielu lekarzy wojskowych. Mam nadzieje ze szpital sie utrzyma i bedzie elblazanom sluzyl przez nastepne dlugie lata. Gratuluje Komendantowi. Halina
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Halina Karkowska(2002-03-06)
 • Szanowna Pani, Ja wiele lat korzystałem z usług Naszego kochanego Szpitala. Ale niech Pani nie przesadza z tymi porównaniami. Ja teraz właśnie korzystam z usług zachodnich szpitali i marzę o tym aby takie warunki były w Naszej placówce. Schlebia Pani nie wiadomo komu. Bez sensu. Serdeczne życzenia dla Komendy i całego personelu. Cięzko pracujecie w tych niepewnych czasach. Gratulacje.
 • Oddział urazowo-ortopedyczny w Szpitalu im.Jana Pawła II pracuje już na pełnych obrotach , nie wiem Panie Komendancie , czy trzech "pozbieranych z terenu " , ortopedów nawet z II stopniem specjalizacji zastąpi zgrany zespół dr Hryniewicza , z życzeniami kolejnych "sukcesów" , były pracownik
 • O CO CHODZI ZTYM SZPITALEM WOJSKOWYM PO CO PANSTWU DOKTOR W MUNDURZE ? ALBO SZPITAL JEST DOBRY ALBO NIE/KONKURENCJA PANIE DOOKTORZE/
 • Po co się spierać, najlepiej przenieść szpital do naszej ukochanej "metropolii"- olsztyna, w Elblągu nic już nie jest potrzebne.
Reklama