UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Tablice marszałka

Elbląg, Tablice marszałka
(fot. PS)

O tym, że Światowid i Teatr podlegają Urzędowi Marszałkowskiemu w Olsztynie, wielu elblążan nie wie. Podobnie jak o tym, że zarówno centrum kultury, jak i elbląski teatr nie są jednostkami zarządzanymi i finansowanymi przez miasto i że są to dwie oddzielne placówki, tyle że mieszczące się w jednym budynku.

W miniony piątek odsłonięto została tablicę informującą, że dwie elbląskie placówki - CKiWM „Światowid” oraz Teatr im. Aleksandra Sewruka to placówki podległe władzom samorządowym województwa.
     - Informacja, że jesteśmy instytucją samorządową, była zamieszczona na budynku CKiWM od momentu, kiedy Elbląg przestał być miastem wojewódzkim - mówi Monika Stando z centrum kultury Światowid. - Odsłonięcie tablicy było wynikiem ujednolicenia oznakowania w całym województwie.
     Przypomnijmy, że budowę gmachu dzisiejszego Światowida rozpoczęto w marcu 1955 r., a siedem lat później powołany został do życia Elbląski Dom Kultury im. Kazimierza Jagiellończyka. Wraz z przemianami administracyjnymi następowały przekształcenia w zakresie i celach działalności ośrodka kultury w Elblągu, a co za tym idzie, zmiany jego nazwy. I tak jako popularny EDeK - którego rolą była działalność środowiskowa, sekcyjna i organizacja imprez oraz służenie bazą lokalową instytucjom i organizacjom - placówka funkcjonowała do 1973 roku, kiedy to nastąpiło przejęcie (obok kulturalnej) również funkcji rozrywkowo-rekreacyjnej. Wówczas EDK przemianowany został na Elbląski Ośrodek Kultury pełniący rolę powiatowego i miejskiego ośrodka kultury. Kiedy w roku 1975 Elbląg otrzymał rangę miasta wojewódzkiego, nastąpiła zmiana statusu placówek dotychczas miejskich na wojewódzkie. Po raz kolejny nastąpiła więc także zmiana w nazwie instytucji, która z dniem 21 sierpnia 1975 r. funkcjonować zaczęła jako Wojewódzki Ośrodek Kultury. Od tego czasu placówka podlegać zaczęła władzom wojewódzkim i pełniła funkcję miejskiego domu kultury oraz koordynowała działalność placówek kulturalnych na terenie województwa.
     W celu rozszerzenia działalności kulturalnej w miejscowym środowisku z początkiem 1978 r. utworzony został Miejski Ośrodek Kultury. Początek 1982 r. przyniósł kolejne zmiany w funkcjonowaniu ośrodka kultury w Elblągu. Decyzją wojewody elbląskiego połączono „rozproszone siły” i zadania pełnione dotychczas przez WOK i MOK - powstała jedna instytucja, której ponownie nadano nazwę Elbląski Ośrodek Kultury. W roku 1990 EOK ponownie przemianowany został na Wojewódzki Ośrodek Kultury, a jego częścią stało się Centrum Animacji Kulturalnej „Promyk”, które pod taką nazwą działało do września 2002 r., kiedy to instytucja zmieniła nazwę na Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid”. Wówczas Promyk zaczął funkcjonować jako Centrum Tańca.
     

 


     
     Od lewej: dyrektor Teatru im. Sewruka Mirosław Siedler, członek Zarządu Województwa Grzegorz Nowaczyk, marszałek województwa Jacek Protas i dyrektor CKiWM Antoni Czyżyk.
     
     Z marszałkiem Jackiem Protasem rozmawia Marta Hajkowicz:

oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama