UWAGA!

Tak świętuje Elbląg

 
Elbląg, Biało- czerwony pochód przeszedł ulicami miasta
Biało- czerwony pochód przeszedł ulicami miasta (fot. Michał Skroboszewski)

Długa, biało- czerwona flaga, chorągiewki w takich samych kolorach i okrągłe kotyliony - tak elblążanie świętowali 97. rocznicę odzyskania niepodległości. Również i tego dnia miastu oficjalnie przybył kolejny Honorowy Obywatel. Zobacz więcej zdjęć.

Podczas gdy w Warszawie narodowcy prowadzą marsz, krzyczą "Traktat Lizboński – zdrada Polski" pod okiem dodatkowych oddziałów policji, w Elblągu świętowanie przebiega spokojnie. Uroczyste obchody rozpoczęły się mszą w katderze św. Mikołaja, a potem przeniosły się pod Ratusz Staromiejski. Tam elblążanie mogli zobaczyć etiudę z Józefem Piłsudskim, Ignacym Janem Paderewskim i Romanem Dmowskim. Później rozwinięta została 50- metrowa flaga, którą nieśli wszyscy mieszkańcy. Podczas marszu, który przeszedł ulicami miasta i zakończył się na Placu Jagiellończyka, można było usłyszeć elbląską Orkiestrę Wojskową. W pochodzie maszerowali również uczniowie szkół mundurowych, przedstawiciele samorządu i parlamentu.
       - Wielcy ludzie z pełnym poświęceniem walczyli o to, żeby Polska z powrotem stała się państwem i znalazła się na mapie Europy. Marszałek Józef Piłsudski i Roman Dmowski są bohaterami niepodległej Polski, choć ich drogi do wolności były różne – mówił na Placu Jagiellończyka Witold Wróblewski, prezydent miasta.
       Tego dnia miastu oficjalnie przybył kolejny Honorowy Obywatel. Został nim Jerzy Julian Szewczyński, który od 1947 r. mieszka w Elblągu i działa na rzecz miasta. Dawny żołnierz Wojska Polskiego po zmianach ustrojowych całą energię skierował na działalność społeczną wśród Kresowiaków, przybyłych z dawnych terenów Polski Wschodniej i Sybiraków. Ma 93 lata, a za swoją pracę i działalność był wielokrotnie odznaczany najwyższymi odznaczeniami państwowymi.
       Nowy Honorowy Obywatel miasta podziękował za tak wysokie odznaczenie, a także życzył elblążanom zdrowia
       - Piękna Polsko, Ojczyzno moja...Służyłem Ci tak wiernie – mówił wzruszony Szewczyński.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Elbląg powinien protestować przeciwko olsztyńskiemu zaborowi.
 • olsztyn to zaborca ELBLĄGA. elblążanka
 • elblag to pomorze a nie warmia i mazury
 • Pan Prezydent Wróblewski podczas marszu co chwilę rozmawiał przez telefon. Pozdrowienia przesyłam do niego i dziękuję za poszanowanie marszu, święta i elblążan.
 • Zmienił się rząd POlszewicki i od razu nie było zadym na Marszu Niepodległosci - NIE BYŁO PROWOKACJI POlicji - to jużostateczny dowód (poza tymi przez lata pokazywanymi w necie) na to, że za prowokacjami stała władza POlszewicka, która nasyłała na Patriotów swoje psy POlicyjne
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  12
  aligator(2015-11-11)
 • @aligator-nie jestem pewna czy na pewno dlatego. Może jednak dlatego że osiągnięte zostały cele
 • A co z 200 000 POLAKÓW wyrżniętych jak zwierzęta przez ukraińskie UPA? Nawet nikt się nie zająknął, nawet miłośnik Kresów, ,obywatel honorowy, ,. .. .. a na kurhanach pasą się krowy. .. .. , ,takie to wszystko prawe i sprawiedliwe, ,. ..
 • Zadymy były przecież jak PO organizowało święto. .. no to przecież tz, ,narodowcy, ,. .. .. pewnie z aligatorem włącznie?
 • 31 października postawiliśmy kolejną, bo już trzecią tablicę pamięci ku czci PÓŁ MILIONA Polskich ofiar bestialskiego ludobójstwa dokonanego przez bandy ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA i SS Galizien na Kresach Rzeczypospolitej. 1 listopada została poświęcona nawet przez biskupa elbląskiego, jego eminencje Jacka Jezierskiego. Przez dwa dni zobaczyło ją i przeczytało komu jest poświęcona kilka tysięcy ludzi. Nie zmieniło to jednak w oczach władz miejskich, a dokładnie zarządu zieleni miejskiej urzędu miasta niczego. Trzeciego listopada naszą tablicę bezwzględnie usunięto i wyrzucono na śmietnik. Postąpiono dokładnie z pamięcią o pół milionie naszych pomordowanych bestialsko rodaków, dokładnie w ten sam sposób, w jaki banderowcy bardzo często postępowali ze swoimi ofiarami, tj. po ich zamordowaniu wyrzucali zwłoki pomordowanych na wysypiska śmieci lub na pola, by tam zgniły do cna lub zostały rozszarpane do końca przez ptaki i dzikie zwierzęta. I tacy właśnie ludzie, którzy nakazali usunąć tablicę ku czci polskich ofiar jednej z największych i najstraszniejszych zbrodni genocid atrix dokonanych na naszym narodzie, pouczali dziś nas jak powinien wyglądać Polski Patriotyzm i w jaki sposób ma być demonstrowany w życiu codziennym całego narodu. Ważniejsze jest bowiem dla tych panów to, by nie naruszyć dobrego samopoczucia ukraińskich banderowców, niż powiedzenie prawdy o tym ludobójstwie i jego sprawcach.
 • "Barwy flagi złożone z dwóch poziomych pasów: białego oraz czerwonego są odwzorowaniem kolorystyki godła państwowego, który stanowi orzeł biały na czerwonym polu. Zgodnie z zasadami heraldyki pas górny reprezentuje białego orła, a dolny czerwone pole tarczy herbowej[4]. Kolory te według symboliki używanej w heraldyce mają następujące znaczenie: Koloru białego używa się w heraldyce jako reprezentację srebra. Oznacza on także wodę, a w zakresie wartości duchowych czystość i niepokalanie. Kolor czerwony jest symbolem ognia i krwi, a z cnót oznacza odwagę i waleczność[4]. " . .. widzę różne flagi. .. .. a flaga to nie jakaś szmata do zmywania, a symbol narodowy i nie służy jakimś samozwańczym organizacjom. .. różne napisy na fladze -to profanacja i durnota niosących takie "flagi". .. .
 • Powinniśmy ruszyć na burakowo(olsztyn) i zabrac swoje, co nam ukradli
 • ciekawe co o swiecie niepodleglosci mysli ten synek banderowca i antypolas miron sycz?
Reklama