UWAGA!

Takie miasto Wam zbuduję

 
Elbląg, (WS)
(WS)

Jakie inwestycje przeprowadzi Pan/Pani do końca kadencji i dlaczego akurat te? – To pytanie podzieliło kandydatów na prezydenta Elbląga na dwie grupy. Jedni uwzględnili w swoich deklaracjach krótki czas do końca kadencji i możliwości finansowe miasta, inni podeszli do tego swobodniej. Zobacz, co zamierzają w Elblągu zbudować.

Cezary Balbuza, Elbląski Komitet Obywatelski
       – Rok 2013 i 2014 to okres potrzebny na stabilizację budżetu miasta i dokończenia dużych inwestycji na drogach 503 i 504 oraz budowę nowego stadionu. W roku 2014 trzeba będzie przygotować projekty i dotacje do nowych inwestycji miejskich uzależnionych od sytuacji finansowej miasta, np. wiaduktu na Zatorze, nowej krytej pływalni czy opcjonalnie aquaparku, remontu i przebudowy ulic Królewieckiej, Fromborskiej, Grunwaldzkiej itp. Będę też zabiegał o inwestycje niefinansowane z budżetu miasta, np. most „północny” wraz z obwodnicą, przekop Mierzei Wiślanej oraz wszelkie inwestycje prywatne tworzące nowe miejsca pracy o charakterze przemysłowym, portowym, handlowym, usługowym itp.
      
       Ewa Białkowska, Ruch Palikota Elbląg +
       – Ze względu na krótki czas do końca kadencji i przy aktualnej sytuacji budżetowej miasta nie powinno się zakładać, że nowo wybrany prezydent będzie miał w ogóle możliwości rozpoczęcia nowych inwestycji, nie dotyczy to jednak kwestii basenu, o którego uruchomienie będę się starała. Trzeba również kontynuować już rozpoczęte inwestycje, ale nie doprowadzając do powstania chaosu komunikacyjnego w mieście, który wynika z nieprzemyślanej logistyki ich prowadzenia. Jestem przekonana, że trzeba będzie dokonać istotnych przesunięć w wieloletnim planie inwestycyjnym.
      
       Elżbieta Gelert, Platforma Obywatelska RP
       – W Elblągu realizowanych jest obecnie ok. 70 inwestycji publicznych, uważam, że wszystkie należy kontynuować zgodnie z harmonogramem i właściwie tutaj terminowość budzi moje zastrzeżenia. Miasto musi lepiej nadzorować wykonanie prac i lepiej neutralizować skutki ich prowadzenia, w zeszły wtorek doszło do zmiany organizacji ruchu w związku z budową drogi 503 i np. jak dla mnie, brakowało tablic informujących kierowców, jak teraz ma to wyglądać. Pamiętajmy, że ta kadencja potrwa jeszcze rok, pole do popisu zaczynie się tak na dobrą sprawę od kolejnej kadencji, czyli końcówki 2014 roku i wtedy na pewno będziemy mówili o stadionie czy basenach, teraz byłoby to okłamywanie elblążan.
      
       Paweł Kowszyński, Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro
       – Pilnym do realizacji jest zakończenie i dopilnowanie przebudowy elbląskich dróg, uważam, że te inwestycje są realizowane nierozsądnie z punktu widzenia kierowców – mylne oznakowania oraz brak alternatywnych objazdów stanowi problem dla kierowców. Kolejną inwestycją, na rozpoczęcie której wydatkowano już środki, jest budowa stadionu, na który została przygotowana dokumentacja i nierozsądnym byłoby zaniechanie tej inwestycji, na którą liczą elbląskie kluby i kibice. Od wielu lat mówi się też o budowie wiaduktu na Zatorze, jest on potrzebny dla mieszkańców, chociaż muszę szczerze powiedzieć, że zakończenie tej inwestycji nie nastąpi do końca tak krótkiej kadencji, aczkolwiek ważne jest jej rozpoczęcie.
      
       Lech Kraśniański, Wolny Elbląg
       – Wiadukt na Zatorze to inwestycja, która od wielu lat powinna zostać zrealizowana, dlatego, obejmując urząd prezydenta, będzie dla mnie stanowiła priorytet tak jak basen miejski. Mieszkańcy Zatorza, obiecuję wam, iż razem z wami zajmiemy się tą sprawą na moim pierwszym spotkaniu z mieszkańcami Elbląga i może ta inwestycja nie zostanie skończona do końca kadencji, ale będzie realizowana.
      
       Janusz Nowak, Sojusz Lewicy Demokratycznej
       – Przede wszystkim trzeba będzie zakończyć kosztowne, już rozpoczęte inwestycje oraz te, na które miasto zawarło umowy – to pochłonie znaczącą część tego i przyszłorocznego budżetu. W tym roku budżet nie pozwoli na rozpoczęcie nowej inwestycji, w przyszłym powinniśmy wypracować nadwyżkę budżetową w kwocie około 30 milionów zł, co z finansowaniem zewnętrznym da nam do dyspozycji około 60 milionów zł. Z tej puli proponował będę budowę dwóch rond, poprawiających płynność ruchu, na skrzyżowaniach ulic Marii Konopnickiej z Niepodległości i Łęczyckiej z Rawską i Grottgera, wybudujemy też dwa kolejne ronda wskazane przez mieszkańców jako najpilniejsze do realizacji; planuję też przebudowę ulic na Starym Mieście i rozpoczęcie budowy Europarku.
      
       Edward Pukin, Naszą Partią jest Elbląg
       – Wszystkie te, dla których wcześniej zabezpieczone zostały środki unijne i chociażby po to, aby nie zmarnować nakładów na ich pozyskanie, nie mówiąc już o ich zwrocie. Dotyczy to przede wszystkim inwestycji infrastrukturalnych służących mieszkańcom i poprawiających ich warunki życia, np. wiaduktu na Zatorze.
      
       Jacek Tomczak, Partia Elblążan
       – Zakończę budowy dróg 503 i 504, bez udrożnienia sieci dróg w Elblągu nie będą możliwe poważne inwestycje. Przygotuję dokumentację budowy aquaparku, udostępnię elblążanom potencjał Elbląskiego Parku Technologicznego oraz Miejskiej Sieci Szerokopasmowej, uruchomię budowę aquaparku wraz ze zmodernizowaniem stadionu sportowego oraz stworzeniem kompleksu sportowego przy ul. Agrykola, który uczyni z Elbląga perełkę turystyczną Polski, a elblążanom stworzy wiele nowych miejsc pracy. Stworzę w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Elblągu Terminal Elbląski, który pomieści przedstawicielstwa firm z całej Polski, które są zainteresowane współpracą handlową z rynkiem wschodnim oraz firmy z Polski i Rosji zainteresowane rynkiem zachodnim – Terkawka stanowić będzie Centrum Magazynowe Terminalu Elbląskiego.
      
       Jerzy Wilk, Prawo i Sprawiedliwość
       – Szybkie oddanie dwóch mostów (szósty termin był wyznaczony na kwiecień tego roku), zakończenie remontu dróg, remonty ciągów pieszych, modernizacja basenu miejskiego, zmiana planu zagospodarowania Modrzewiny i terenów portowych.
      
       Witold Wróblewski, KWW Witolda Wróblewskiego
       – Nasze miasto jest bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej, dług sięga już 300 mln zł, a w roku 2014 zabraknie kolejnych 60 milionów. Musimy więc jak najszybciej podjąć działania naprawcze, w związku z tym należy zweryfikować katalog zaplanowanych inwestycji, dając pierwszeństwo przedsięwzięciom finansowanym z Unii Europejskiej, jak najszybciej należy dokończyć rozpoczęte inwestycje drogowe, by usprawnić komunikację w mieście. Trzeba także przyjąć strategię rozwoju, z której będą wynikały propozycje inwestycji do realizacji w Elblągu, na tej podstawie po naprawie finansów publicznych będzie można realizować wszelkie przedsięwzięcia.
      
       Czytaj też:
       Elblążanin szuka pracy
      
Ich największy sukces
      
Politycy, których cenią
      

      
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Dokładnie obserwuję elbląskie wybory i powiem wam tak, nie dajcie się ludzie nabierać na te partyjniackie puste obietnice bo znowu dacie się oszukać! Nie padajcie na kolana przed watachą polityków z Warszawy! My elblążanie mamy swój honor i ludzi do rządzenia miastem! Pamiętajcie jest realna alternatywa dla partii politycznych! Głosujcie na Radnych EKO lista nr 10 i głosujcie na Cezarego Balbuzę na Prezydenta miasta! To najlepszy możliwy wybór to gwarancja rozwoju Elbląga!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  7
  EKOman(2013-06-20)
 • Symbol konieczności wykonania kanału żeglugowego łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską Przekop Mierzei konieczny-możliwy-potrzebny (senator RP Elżbieta Gelert) 2006r. Sikorski o przekopie: „ Myślę, że władza lokalna w Elblągu umiałaby lepiej wykorzystać 1mld zł wydane na tę inwestycję” 2013r. Tusk: „ kanał przez Mierzeję Wiślaną to polityczny trik” 2013r.
 • A ja zagłosuje na tego kandydata który kupi mi samochod i laptopa. Czekam na propozycje!! Nie oddam glosu za darmo!! samochod i laptop wzamian za moj glos, inaczej nie ide na wybory
 • Byłam na parodniowym urlopie i nie czytałam lokalnych doniesień, a teraz je przejrzałam. Ciekawe są sondaże - zastanawiam się, po co elblążanie robili referendum odwołujące władze, skoro teraz znowu zagłosują na partie, które były w odwołanej Radzie Miasta? W Elblągu trwa festiwal populizmu :)) I najazd polityków z pierwszych stron gazet, jakiego Elbląg jeszcze nie widział. O ile np. Jarosław Kaczyński jest tu gościem częstym, to wielu innych Elbląg zobaczyło po raz pierwszy. Starzy wyjadacze nie mają żadnych zahamowań (długoletni trening; )) i działają na zasadzie: "kochani wyborcy, co wam jeszcze obiecać?" Od taniego populizmu powstrzymali się chyba jedynie kandydaci związani z organizacją pozarządową (lista nr 10) - Elbląskim Komitetem Obywatelskim - przedstawili realistyczną diagnozę i program.
 • zawsze to mnie rozwala - wszyscy gadają jak automaty o drogach - tymczasem masa fajnych włoskich, irlandzkich, angielskich (Edynburg!) czy duńskich miasteczek ma wąskie, ciasne ulice, po których jeżdżenie autobusami wymaga kociej zręczności od polskich kierowców pracujących tamże; ) - BO TE MIASTA MAJĄ DUŻO WIĘCEJ DO POKAZANIA, NIŻ KILKA GŁUPICH DRÓG - KTÓRE SĄ WSZĘDZIE (a w Europie na pewno) - tego ŻADEN "kandydat" nie rozumie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  1
  AspartamE951(2013-06-20)
 • właśnie - co ma Elbląg pokazać światu? 20 hektarów asfaltu w mieście i pół-niedokończoną-starówkę? Dobrze, że form przestrzennych nie rozwalili tymi remontami drogowymi. .. to jakaś masowa hipnoza, czy jak? PS. a hiszpańskie czy portugalskie miasta też są czasem ciasne jak ch0lera, a bruk czasem bardziej poorany i starszy niż post-Schiau'owski u nas - i właśnie te miasta mają coś, czego tu brakuje (jak i każdej władzy lokalnych miernot) - "KLIMAT" !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  światowiec(2013-06-20)
 • Powinno się zającć prywatne dobra i majatki na żecz miasta temu kto wygra stołek głowy miasta, aby to co obiecał zrealizował w innym przypadku i nie do trzymaqnie obietnicy skótkowało by utraty majatku nażecz miasta i wtedy zobaczymy ilu by było chętnych na to stanowisko kandatów, bo w tej chwili to każdy z kandydatów muśli o stołku i władzy co przyniesi żeczywiste kożyści finansowe, a nie myślą o dobro miasta i ich mieszkaniców
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  karol57(2013-06-20)
 • aha, najlepszy w budowaniu jest inny kandytat 0 czarny koń tych wyborów; ) - wyszukajcie to: Wybory 2013 - Elbląg - 2 linie metra
 • Czytam to co teraz opowiadają kandydaci i nie wierzę. Jeszcze dwa tygodnie temu jak rozpoczęła się prezentacja kandydatów większość z nich min Pukin, Białkowska, Nowak, Kraśniański, Balbuza i cudotwórca Kowszyński obiecywała na aquapark lub basen, stadion i inne cuda. Tylko Wilk wstrzymał się z głupawymi obietnicami. Jak Wróblewski ogłosił, że najpierw trzeba oddłużyć finanse miasta to nagle nastąpiła amnezja i wszyscy wymienieni już zapomnieli co mówili jeszcze 14 dni temu. Zastanawiam się w takim razie czy będą pamiętać to co teraz mówią po wyborze na prezydenta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  2
  zdegustowany(2013-06-20)
 • Wilk twierdzi że przekop zrobi, Gelertowa też tak twierdziła nawet łopatę w Kątach Rybackich od 04.08.2006 r. zostawiła i co? Zaraz minie 7 lat a jak się okazuje dopiero zlecono zrobienie dokumentacji, także Panie WILK patrząc na taki zapłon myślę, że nie wcześniej jak za dwie kadencje może Pan mówić o przekopie Mierzei a teraz to bajki :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  1
  choc.opowiem.bajke(2013-06-20)
 • Najrozsądniej odpowiedział Pan Wróblewski. Najpierw należy ratować zadłużenie miasta, które poprzednicy doprowadzili do granic możliwości. A dopiero potem obiecywać wiadukty, baseny itp. Dosyć już dyrdymałów bez pokrycia!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  2
  Czytelnik_MOBI_31925(2013-06-20)
 • Krasnianski obiecuje wolnosc i niezaleznosc od Warsiawki. To my mieszkancy demokratycznie bedziemy decydowac co nam jest najpilniejsze i co bedziemy budowac, remontowac i w jakiej kolejnosci
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  3
  Boloztaczka(2013-06-20)
Reklama