UWAGA!

Tarnopol odpowiada władzom Elbląga

 Elbląg, Rondo Tarnopol istnieje w Elblągu od 2017 roku
Rondo Tarnopol istnieje w Elblągu od 2017 roku (fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

- Mam nadzieję, że Pana mądrość nie pozwoli politykom zniszczyć tego, co zostało zbudowane, i pozwoli nam dalej wzmacniać nasze relacje – napisał do prezydenta Elbląga mer Tarnopola Serhij Nadal. To fragment odpowiedzi na list, jaki władze Elbląga wystosowały do władz partnerskiego miasta po nagłośnieniu sprawy nadania stadionowi w Tarnopolu imienia Romana Szuchewycza, odpowiedzialnego za ludobójstwo Polaków w Małopolsce Wschodniej.

O Tarnopolu zrobiło się głośno w marcu tego roku, kiedy to Rada Miejska tego ukraińskiego miasta nadała stadionowi imię Romana Szuchewycza, dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii, odpowiedzialnego za ludobójstwo Polaków w Małopolsce Wschodniej.

- Głównodowodzący UPA był nie tylko wzorowym dowódcą, ale także dobrym sportowcem i liderem w wielu dyscyplinach sportowych. A właśnie teraz w Tarnopolu odbywają się XI zawody sportowo-patriotyczne „Puchar Szuchewycza” – powiedział wówczas mer Tarnopola Serhij Nadał, cytowany przez portal kresy.pl

 

List do partnerskiego miasta

Decyzja władz Tarnopola wywołała kontrowersje w Polsce. Współpracę z ukraińskim miastem zawiesił na przykład Zamość. Władze Elbląga wysłały do Tarnopola, który od 1992 roku jest miastem partnerskim, list, w którym prezydent i przewodniczący Rady Miejskiej napisali m.in. „Z zaniepokojeniem przyjęliśmy informację o nadaniu problematycznej historycznie nazwy tarnopolskiemu stadionowi miejskiemu. Dotychczasowa współpraca Elbląga i Tarnopola nacechowana była wzajemnym zrozumieniem w wielu kwestiach i polegała na budowaniu pozytywnych relacji, a jej głównym założeniem były działania mogące w sposób konstruktywny jednoczyć i zbliżać mieszkańców naszych miast” (…) Decyzja władz Tarnopola,  daleka jest od założeń, które były bliskie w naszych 29-letnich partnerskich kontaktach. Powoduje bolesny dyskomfort w relacjach, jak też staje się uciążliwa dla mających ukraińskie pochodzenie mieszkańców Elbląga, którzy pozytywnie wpisują się w naszą wielokulturowość” - napisali Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej i Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

 

Odpowiedź Tarnopola

Niedawno mer Tarnopola Serhij Nadal odpowiedział na list władz Elbląga. Cytujemy go za tłumaczeniem dokonanym przez elbląskich urzędników.

„Z mediów dowiedzieliśmy się o szerokim rezonansie na decyzję Rady Miejskiej Tarnopola o nadaniu stadionowi miejskiemu w Tarnopolu imienia R. Szuchewycza i próby wykorzystania przez niektóre siły polityczne i polityków Polski oraz wywarcia presji na partnerskie miasta Tarnopola w Polsce, aby zakończyły współpracę.

Naszym zdaniem takie nieprzemyślane działania nie przyniosą korzyści przyjaznym relacjom między naszymi krajami i miastami. Niejednoznaczna i trudna historia i historyczne postacie - uważam, że powinny być przedmiotem szczególnej uwagi każdego narodu. Dlatego chciałbym zaproponować stronie polskiej - Ambasadorowi RP na Ukrainie Panu Bartoszowi Cichockiemu - zwołanie konferencji historyków obu krajów i obalić komunistyczne mity, które są używane w nieprzyjaznej perspektywie.

Popieram, Panie Prezydencie, Pańską opinię wyrażoną w skierowanym do mnie liście, o wzajemnym zrozumieniu podczas 29-letniej współpracy Tarnopola i Elbląga oraz budowaniu dobrych relacji między młodym pokoleniem mieszkańców Tarnopola i Elbląga oraz budowaniu pozytywnych relacji i dialogu międzykulturowego.

Jestem dumny, że władze miasta Tarnopola i społeczność polska miasta nawiązały długofalową współpracą, a moje spotkanie z przewodniczącym społeczności Polonii p. Piotrem Frycem potwierdziło konstruktywne podejście i wzajemne zrozumienie.

Chciałbym przekazać Panu, Panie Prezydencie, pracownikom Urzędu Miasta i wszystkich mieszkańcom Elbląga serdeczne pozdrowienia i życzenia dobrego zdrowia i mam nadzieję, że Pana mądrość nie pozwoli politykom zniszczyć to, co zostało zbudowane, i pozwoli nam dalej wzmacniać nasze relacje” - napisał Serhij Nadal.

Przypomnijmy, że grupa mieszkańców Elbląga złożyła w ratuszu petycję (podpisaną przez 200 osób) o zmianie nazwy ronda Tarnopol na rondo Ofiar Wołynia. Wniosek czeka na rozpatrzenie.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Może na rondach z nazwami, obowiązkowe msze dla kierowców wprowadźcie? Po co nazwy rond, PO CO?
 • O, i tak powinny dzialać media. Nie bać się podejmować trudnych lokalnych tematów i domagać się wyjasnień. A nie jakieś głupkowate artykuly o tym, że jacyś tam kierowcy gdzieś tam źle parkują i robić im zdjęcia, żeby zapelnić lukę w newsach.
 • Nie dla tarnopola
 • Zadziwia mnie ta naiwność polityków polskich w kontaktach z Ukrainą. Mają nam tyle do zawdzięczenia. Ułatwienia w przyjazdach do pracy, tysiące młodzieży tu studiującej, pomoc materialną i humanitarną, pożyczki i darowizny i wiele wiele innych. A co dają w zamian ? Nie integrują się, są roszczeniowi, nie dotrzymują różnych politycznych obietnic, a stopień nacjonalizmu na terenach przygranicznych z Polską to jeszcze inny temat. Warto porozmawiać z mieszkańcami Przemyśla, czy Lublina. Nie wygląda to słodko. A my ciągle z wyciągnieta reką. A komu tu powinno zależeć ?
 • Może po dzisiejszym wyroku trybunłu prostytucyjnego należy nazwać to rondo "Rondo ofiar pisowskiego ładu białoruskiego"
 • Sytuacja jest dość skomplikowana dwustronnie bo faktów historycznych nie da się wymazać. Ale należy szukać porozumienia w imię lepszej przyszłości.
 • Te nazwy to aby kość niezgody Kastro nie kazał stawiać pomników ani nazwy ulic jego nazwiskiem bo będą kiedyś opluwać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26
  2
  Mietek22(2021-04-15)
 • Po konferencji obecnych historyków okaże się że te 200 (dwieście)tysięcy Polaków na Wołyniu popełniło zbiorowe samobójstwo. A akcja "Wisła"była zbrodnią.
 • skończyć z nazewnictwem obcych miast. TU jest Polska.
 • Problemy naszego miasta - NAZWA RONDA - przecież to cyrk na kółkach. .. .
 • Ronda w Elblągu nie powinny mieć żadnej nazwy. To nikomu do niczego nie służy, generuje tylko jakieś polityczne zawirowania. Urzędnicy miejscy i radni będą teraz korespondować i debatować, a poważne problemy będą leżeć odłogiem. Zlikwidować i po problemie.
 • Banderyzm to jest coś, od czego należy trzymać się jak najdalej, bo zaraża, niszczy, truje.
Reklama