UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Tej ulicy już nie będzie

 
Elbląg, Tej ulicy już nie będzie
(fot. AD, archiwum portEl.pl)

Ulica Armii Ludowej i skwer Janka Krasickiego na pewno będą miały nowych patronów. Kto ich zastąpi? - Nie dyskutowaliśmy jeszcze żadnych propozycji – mówi Jolanta Lisewska, przewodnicząca komisji ds. nadawania nazw w Elblągu. Komisja nadal czeka na opinię Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie patronów trzech innych ulic.

Do Urzędu Miejskiego dotarło pismo z Instytutu Pamięci Narodowej, który zgodził się z propozycją komisji ds. nadawania nazw, by zmienić patronów ul. Armii Ludowej, znajdującej się na Zawadzie i skweru Janka Krasickiego, mieszczącego się przy parku Dolinka. Nadal na opinię IPN czekają wnioski w sprawie ul. Diaczenki, Rodziny Nalazków i Leona Kruczkowskiego, autora sztuki „Niemcy”, członka władz PZPR. W związku z brakiem opinii z IPN planowane na 10 maja posiedzenie komisji nie odbędzie się.
       - Czekamy, aż dostaniemy komplet opinii z IPN. Wtedy dopiero zwołam posiedzenie, byśmy mogli dalej o tej sprawie dyskutować – mówi radna Jolanta Lisewska, przewodnicząca komisji.
       - Otrzymaliśmy jedynie odpowiedź z gdańskiego IPN, że nasze wnioski zostały przesłane do IPN w Warszawie. W piśmie z IPN wymieniana jest ulica 12 Lutego, z zastrzeżeniem że jest do zmiany, jeśli dotyczy okresu 1944-89. W Elblągu jednak takiej sytuacji nie ma, bo nazwa upamiętnia datę buntu elblążan przeciwko Zakonowi Krzyżackiemu w 1454 roku – dodaje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.
       - Nie dyskutujemy jeszcze nad konkretnymi propozycjami nowych patronów. Będziemy chcieli zebrać od mieszkańców propozycje nazw i z tych propozycji wybrać nową – zapewnia radna Lisewska.
       Propozycje patronów zgłaszają za to poszczególni radni. Maria Kosecka zgłosiła mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę” - dowódcę Wileńskiej Brygady AK i żołnierza wyklętego (za Diaczenkę), Wojciech Rudnicki – Irenę Sendlerową (również za Diaczenkę), a klub radnych PiS – zmarłego niedawno radnego Zdzisława Olszewskiego.
       Zmiany nazw „odwołujących się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944–1989” wymusza tak zwana ustawa dekomunizacyjna. O tym, który patron jest „do zmiany”, decydują samorządy po zasięgnięciu opinii Instytutu Pamięci Narodowej.
       - Chcemy, żeby zmian nazwy było jak najmniej. W przypadku niektórych ulic zmienimy tylko uzasadnienie uchwały nadającej nazwę - zapewniała kilka miesięcy temu Jolanta Lisewska.
       Tak ma być w przypadku ulicy Obrońców Pokoju i Braterstwa Broni. Zmiany adresu nie muszą obawiać się mieszkańcy ul. Ludwika Waryńskiego. Mimo że patron ich ulicy był twórcą Socjalno-Rewolucyjnej Partii „Proletariat”, to według IPN ustawie dekomunizacyjnej nie podlega. 
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama