UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ten pułk będzie jednym z największych pracodawców w mieście

 
Elbląg, Dowódca płk. Piotr Pankowski wręcza żołnierzom akty powołania do służby
Dowódca płk. Piotr Pankowski wręcza żołnierzom akty powołania do służby (fot. Michał Skroboszewski)

Do koszar przy ul. Łęczyckiej wprowadził się 16. Pułk Logistyczny, to pierwsza taka formacja w historii Wojska Polskiego. Docelowo będzie służyć w nim około 700 żołnierzy, którzy będą remontowo-logistycznym wsparciem dla 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Zobacz zdjęcia.

Plany rozwoju pułku są ambitne. W przyszłym roku ma osiągnąć zdolność bojową, w ciągu dwóch lat za 88 mln złotych na terenie koszar powstanie nowoczesna hala, której budowa się już rozpoczęła. Będzie tutaj remontowany wojskowy sprzęt 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, w tym ten certyfikowany przez NATO.
       - Przejmujemy ludzi oraz sprzęt – nowoczesny, dostosowany do nowej techniki, specjalistyczny: przeładunkowy, transportowy, stacjonarne warsztaty na pojazdach. Wszystko po to, by zapewnić funkcjonowanie jednostek bojowych 16. dywizji – zapewnia płk. Piotr Pankowski, dowódca 16. Pułku Logistycznego.
       W pułku cały czas trwa rekrutacja osób, które mają już za sobą służbę wojskową, jak i tych, których dopiero czeka wojskowe przeszkolenie. - Szukamy m.in. mechaników, lakierników, kierowców, kucharzy. Osób, które mając doświadczenie zawodowe, chcą służyć ojczyźnie – dodaje płk. Piotr Pankowski.
       Dzisiaj, podczas uroczystego apelu, akty powołania do zawodowej służby w 16. Pułku Logistycznym odebrało pierwszych kilkudziesięciu żołnierzy. - Przed wami intensywne szkolenie. I tu należy pamiętać, że im więcej potu w czasie ćwiczenia, tym mniej krwi na polu walki – mówił do świeżo upieczonych żołnierzy pułkownik Piotr Pankowski.
       - Już dawno miałam w planach służyć w wojsku, w końcu udało mi się ten cel zrealizować. Chcę się zawodowo rozwijać w wojsku. Mam ukończone studia wyższe na kierunku pedagogika specjalna, trenowałam kiedyś lekkoatletykę i lubię sport, a w przyszłości chciałabym zostać oficerem – powiedziała nam szer. Katarzyna Niewińska, która kilka dni temu rozpoczęła służbę w 16. Pułku Logistycznym. - W wojsku nie liczy się płeć, tylko charakter i predyspozycje. Koledzy traktują mnie po prostu jak żołnierza – dodała.
       Powołanie 16. Pułku Logistycznego może być swego rodzaju osłodą dla Elbląga za wyprowadzenie z naszego miasta sztabu 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Nie przez przypadek pułk otrzymał też numer 16.

  Elbląg, W koszarach trwa budowa nowej hali remontowej
W koszarach trwa budowa nowej hali remontowej (fot. Michał Skroboszewski)


       - To będzie jeden z największych pracodawców w Elblągu, który przeprowadza wielomilionowe inwestycje z udziałem m.in. elbląskich firm. Bardzo się cieszę, że batalion został przeformowany w pułk, bo to dla elblążan bardzo dobra wiadomość. Oby zaistniały dalsze możliwości pozyskania kolejnych jednostek w naszym mieście – mówił obecny na uroczystym apelu w pułku Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
       Do czasu oddania o użytku budowanej właśnie hali remontowej, część oddziałów 16. PL będzie stacjonować jeszcze przy ul. Królewieckiej, gdzie przez lata funkcjonował 16. Żuławski Batalion Remontowy, na bazie którego sformowano pułk.
      

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Dobre sobie pracodawca za kasę podatniów dla bezproduktywnej budżetówki. Wszyscy mamy z tego powodu klaskać?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  60 35
  (2019-08-07)
 • ' Mam ukończone studia wyższe na kierunku pedagogika specjalna " to faktycznie wykształcenie bardzo przydatne w tym że pułku, czytając jakich specjalistów potrzebuje. Coś tu jest zupełnie nie zrozumiałe. Z tego co wiadomo po likwidacji służby zasadniczej miały być wcielane do armii osoby z konkretnymi potrzebnymi specjalnościami, czyli np : kierowcy C, C E, itp itd. .. ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  40 13
  ???????(2019-08-07)
 • dziekujemy Panu Wroblewskiemu, ze w ramach dowodzenia Wojskiem.Polskim wydal rozkaz uformowania pułku, czekamy na rizkach uformowania dywizji, a najlepiej calej armii logistycznej,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  26 20
  wdzieczny narod(2019-08-07)
 • Proszę mieszczaństwa, Państwo czyli instytucja administracyjna jakiegoś terytorium nie jest pracodawcą w rozumowaniu gospodarczym tylko jest biorcą: żołnierz, policjant, itd czy urzędnik taki czy owaki nic nie wytwarza tylko bierze, a pracują pracownicy firm prywatnych oni wytwarzają bogactwo i państwo zabiera im ich pieniądze w postaci podatków żeby potem je rozparcelować, a jak nie ma to pożycza u lichwiarzy pod zastaw obligacji, majtku narodowego czytaj spółek skarbu państwa lub bogactw mineralnych albo przyszłych pokoleń tak jak nasi umiłowani przywódcy co kończy sie zawsze katastrofom. .. sami sie przekonacie już wkrótce.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  37 20
  007(2019-08-07)
 • Tak, a prezesi tych firm prywatnych jezdza Porshe i mało zarabiaja, weź nie wciskaj kitów...biedacy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  16 7
  Kolp(2019-08-07)
 • "katastrofom" to się skonczył ten dziwny post anarchisto nieuku
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 8
  Scher(2019-08-07)
 • Jak najwięcej w Elblągu powinno powstac takich instytucji, które generują miejsca pracy, dają podatki do naszej kasy, stymulują handel i budowę mieszkań w Elblągu a pieniądze na to płyną z zewnątrz. Myślę także o np nowym zakładzie karnym lub innych jednostkach tego typu. Dlaczego miałby taki pułk zostać utworzony w Olsztynie albo jeszcze gdzieś indziej? A tak da coś i to sporo Elblagowi jako rekompensata chociażby dawnych Wojskowych Zakladow Naprawczych (później Lotniskowych). Dobra wiadomość i oby takich więcej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  45 12
  BEZ ŚCIEM proszę (2019-08-07)
 • To jakie stanowisko w logistyce ma Pani szeregowa po pedagogice ?? Ciekawe.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  36 6
  Rezerwista .(2019-08-07)
 • To wreszcie wyremontuje tory kolejowe i dworzec PKP zdrój Elblągu. Tak samo trasa nadzalewowa będzie wyremontowana.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  22 4
  (2019-08-07)
 • i to niby wojsko ma nas obronić ? lakiernicy, kucharze i mechanicy ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  21 25
  (2019-08-07)
 • Jak ktoś myślał o wojsku to mógł iść na WAT w Warszawie i nie tylko, bo tak to wychodzi, ze lepszy MON niż. .Kuroń ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  16 1
  Klucz ?(2019-08-07)
 • Ale w Elblągu. I trzeba klaskac. To wojsko i budżetów ka a zaslug prezydenta raczej nie ma
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 5
  223532(2019-08-07)
Reklama