UWAGA!

Ten pułk będzie jednym z największych pracodawców w mieście

 
Elbląg, Dowódca płk. Piotr Pankowski wręcza żołnierzom akty powołania do służby
Dowódca płk. Piotr Pankowski wręcza żołnierzom akty powołania do służby (fot. Michał Skroboszewski)

Do koszar przy ul. Łęczyckiej wprowadził się 16. Pułk Logistyczny, to pierwsza taka formacja w historii Wojska Polskiego. Docelowo będzie służyć w nim około 700 żołnierzy, którzy będą remontowo-logistycznym wsparciem dla 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Zobacz zdjęcia.

Plany rozwoju pułku są ambitne. W przyszłym roku ma osiągnąć zdolność bojową, w ciągu dwóch lat za 88 mln złotych na terenie koszar powstanie nowoczesna hala, której budowa się już rozpoczęła. Będzie tutaj remontowany wojskowy sprzęt 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, w tym ten certyfikowany przez NATO.
       - Przejmujemy ludzi oraz sprzęt – nowoczesny, dostosowany do nowej techniki, specjalistyczny: przeładunkowy, transportowy, stacjonarne warsztaty na pojazdach. Wszystko po to, by zapewnić funkcjonowanie jednostek bojowych 16. dywizji – zapewnia płk. Piotr Pankowski, dowódca 16. Pułku Logistycznego.
       W pułku cały czas trwa rekrutacja osób, które mają już za sobą służbę wojskową, jak i tych, których dopiero czeka wojskowe przeszkolenie. - Szukamy m.in. mechaników, lakierników, kierowców, kucharzy. Osób, które mając doświadczenie zawodowe, chcą służyć ojczyźnie – dodaje płk. Piotr Pankowski.
       Dzisiaj, podczas uroczystego apelu, akty powołania do zawodowej służby w 16. Pułku Logistycznym odebrało pierwszych kilkudziesięciu żołnierzy. - Przed wami intensywne szkolenie. I tu należy pamiętać, że im więcej potu w czasie ćwiczenia, tym mniej krwi na polu walki – mówił do świeżo upieczonych żołnierzy pułkownik Piotr Pankowski.
       - Już dawno miałam w planach służyć w wojsku, w końcu udało mi się ten cel zrealizować. Chcę się zawodowo rozwijać w wojsku. Mam ukończone studia wyższe na kierunku pedagogika specjalna, trenowałam kiedyś lekkoatletykę i lubię sport, a w przyszłości chciałabym zostać oficerem – powiedziała nam szer. Katarzyna Niewińska, która kilka dni temu rozpoczęła służbę w 16. Pułku Logistycznym. - W wojsku nie liczy się płeć, tylko charakter i predyspozycje. Koledzy traktują mnie po prostu jak żołnierza – dodała.
       Powołanie 16. Pułku Logistycznego może być swego rodzaju osłodą dla Elbląga za wyprowadzenie z naszego miasta sztabu 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Nie przez przypadek pułk otrzymał też numer 16.

  Elbląg, W koszarach trwa budowa nowej hali remontowej
W koszarach trwa budowa nowej hali remontowej (fot. Michał Skroboszewski)


       - To będzie jeden z największych pracodawców w Elblągu, który przeprowadza wielomilionowe inwestycje z udziałem m.in. elbląskich firm. Bardzo się cieszę, że batalion został przeformowany w pułk, bo to dla elblążan bardzo dobra wiadomość. Oby zaistniały dalsze możliwości pozyskania kolejnych jednostek w naszym mieście – mówił obecny na uroczystym apelu w pułku Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
       Do czasu oddania o użytku budowanej właśnie hali remontowej, część oddziałów 16. PL będzie stacjonować jeszcze przy ul. Królewieckiej, gdzie przez lata funkcjonował 16. Żuławski Batalion Remontowy, na bazie którego sformowano pułk.
      

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Dobre sobie pracodawca za kasę podatniów dla bezproduktywnej budżetówki. Wszyscy mamy z tego powodu klaskać?
 • ' Mam ukończone studia wyższe na kierunku pedagogika specjalna " to faktycznie wykształcenie bardzo przydatne w tym że pułku, czytając jakich specjalistów potrzebuje. Coś tu jest zupełnie nie zrozumiałe. Z tego co wiadomo po likwidacji służby zasadniczej miały być wcielane do armii osoby z konkretnymi potrzebnymi specjalnościami, czyli np : kierowcy C, C E, itp itd. .. ??
 • dziekujemy Panu Wroblewskiemu, ze w ramach dowodzenia Wojskiem.Polskim wydal rozkaz uformowania pułku, czekamy na rizkach uformowania dywizji, a najlepiej calej armii logistycznej,
 • Proszę mieszczaństwa, Państwo czyli instytucja administracyjna jakiegoś terytorium nie jest pracodawcą w rozumowaniu gospodarczym tylko jest biorcą: żołnierz, policjant, itd czy urzędnik taki czy owaki nic nie wytwarza tylko bierze, a pracują pracownicy firm prywatnych oni wytwarzają bogactwo i państwo zabiera im ich pieniądze w postaci podatków żeby potem je rozparcelować, a jak nie ma to pożycza u lichwiarzy pod zastaw obligacji, majtku narodowego czytaj spółek skarbu państwa lub bogactw mineralnych albo przyszłych pokoleń tak jak nasi umiłowani przywódcy co kończy sie zawsze katastrofom. .. sami sie przekonacie już wkrótce.
 • Tak, a prezesi tych firm prywatnych jezdza Porshe i mało zarabiaja, weź nie wciskaj kitów...biedacy
 • "katastrofom" to się skonczył ten dziwny post anarchisto nieuku
 • Jak najwięcej w Elblągu powinno powstac takich instytucji, które generują miejsca pracy, dają podatki do naszej kasy, stymulują handel i budowę mieszkań w Elblągu a pieniądze na to płyną z zewnątrz. Myślę także o np nowym zakładzie karnym lub innych jednostkach tego typu. Dlaczego miałby taki pułk zostać utworzony w Olsztynie albo jeszcze gdzieś indziej? A tak da coś i to sporo Elblagowi jako rekompensata chociażby dawnych Wojskowych Zakladow Naprawczych (później Lotniskowych). Dobra wiadomość i oby takich więcej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  45
  12
  BEZ ŚCIEM proszę (2019-08-07)
 • To jakie stanowisko w logistyce ma Pani szeregowa po pedagogice ?? Ciekawe.
 • To wreszcie wyremontuje tory kolejowe i dworzec PKP zdrój Elblągu. Tak samo trasa nadzalewowa będzie wyremontowana.
 • i to niby wojsko ma nas obronić ? lakiernicy, kucharze i mechanicy ?
 • Jak ktoś myślał o wojsku to mógł iść na WAT w Warszawie i nie tylko, bo tak to wychodzi, ze lepszy MON niż. .Kuroń ??
 • Ale w Elblągu. I trzeba klaskac. To wojsko i budżetów ka a zaslug prezydenta raczej nie ma
Reklama