UWAGA!

Teraźniejszość i przyszłość według Koalicji Obywatelskiej

 
Elbląg, Teraźniejszość i przyszłość według Koalicji Obywatelskiej
Fot. Anna Dembińska

Parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej zorganizowali dziś (17 sierpnia) "spacer i rozmowy z mieszkańcami" Elbląga. O inicjatywie ugrupowania ("Kierunek: Przyszłość!") i swojej ocenie sytuacji w kraju mówili również podczas spotkania z dziennikarzami.

- Jaki jest powód naszego dzisiejszego pobytu i spotkania z państwem? Posłowie i senatorowie KO jeżdżą po Polsce, by rozmawiać z Polakami – wyjaśnił Jerzy Wcisła. - Chcemy budować lepszą Polskę, lepszą demokrację, silniejszy samorząd, praworządny kraj, który będzie służył Polakom – przekonywał. Stwierdził, że kolejne pomysły i rozwiązania przedstawiciele KO chcą konsultować z Polakami. - Wizje tego, co dla Polski jest najlepsze, są bardzo różne. Inaczej o tej najlepszej Polsce mówią rolnicy, inaczej mówią mieszkańcy dużych miast, inaczej takich miast jak Elbląg, a jeszcze inaczej takich miast jak Pasłęk czy Braniewo – mówił.

Senator Wcisła odniósł się też do kwestii bezpieczeństwa kraju i Elbląga.

- Od wielu miesięcy Obwód Kaliningradzki się zbroi, militaryzuje, powstają nowe dywizje, powstają wyrzutnie głowic jądrowych średniego zasięgu – wymieniał. W tym kontekście podkreślał wagę relacji Polski i USA.

- My w tym samym czasie mówimy Amerykanom, że oni są nam w Polsce niepotrzebni. "Lex TVN" to jest informacja dla świata i dla Amerykanów, że my nie chcemy ich firm, że my te firmy amerykańskie traktujemy jak chińskie, arabskie czy rosyjskie, jako zagrożenie dla polskiej niby-demokracji. Co słyszymy z drugiej strony? Słyszymy, że jeżeli w Polsce nie ma dla amerykańskich firm miejsca, to dlaczego ma być w Polsce miejsce dla amerykańskich wojsk? Dowództwo dywizji Północ-Wschód znajduje się w Elblągu, ja już dzisiaj mam informacje, że być może to dowództwo powinno być przeniesione do Rumunii.

Wiceprezydent Michał Missan, pełniący obowiązki przewodniczącego w strukturach PO w Elblągu, skupił się na kwestiach dotyczących samorządu. Apelował m. in. do parlamentarzystów o blokowanie ustaw związanych z "Polskim Ładem".

- Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich opracowały kalkulator, który wylicza straty w samorządzie, jeśli zostanie wprowadzony w naszym kraju "Polski Ład". W przypadku Elbląga to minus 43 miliony – zaznaczył. - Za chwilę mieszkańcy będą pytali, gdzie jest komunikacja miejska, na którą nie będziemy mieli pieniędzy, gdzie jest pomoc społeczna, co z edukacją? - wyliczał.

  Elbląg, Teraźniejszość i przyszłość według Koalicji Obywatelskiej
Fot. Anna Dembińska

Posłanka Małgorzata Chmiel poruszyła kilka problemów, mówiła m. in. o wycince lasów, sytuacji osób niepełnosprawnych, mieszkaniach socjalnych...

- Ale my nie jesteśmy po to, żeby państwu mówić o tym, jak jest źle, tylko jak to źle poprawić na przyszłość, jakie może wy macie pomysły, jakie my mamy pomysły, przedstawić nasze... - mówiła.

- Obecnie sprawujący władzę nie mają propozycji dla Polaków, dla młodzieży, wobec wyzwań cywilizacyjnych - przekonywał senator Sławomir Rybicki. Odniósł się do kwestii takich jak zagrożenia klimatu czy wykluczenie cyfrowe, a także wolność mediów w kontekście "lex TVN". - Jak (władza - red.) sięgnie i zawłaszczy tę stację, to czy nie sięgnie dalej po media lokalne i elektroniczne? - pytał.

Poseł Piotr Adamowicz również mówił o samorządzie w kontekście "Polskiego Ładu".

- "Polski Ład" to w skali roku dla całego kraju dziesiątki miliardów złotych, które nie zostaną w samorządzie – zaznaczył. - Gorsza edukacja, gorsza komunikacja, gorsze usługi komunalne, niedofinansowanie kultury i oświaty, tu można mnożyć – przekonywał. - To nie są pieniądze rządu, to są pieniądze wasze, nasze, czyli podatników, które trafiają potem do budżetu centralnego. De facto "Polski Ład" oznacza zabranie tych pieniędzy nam i wam na bliżej nieokreślone cele.

Spacer i rozmowy z mieszkańcami KO organizuje dziś także w Pasłęku i Braniewie. O 17.30 odbędzie się również spotkanie z mieszkańcami w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu, na które są zaproszeni zwłaszcza seniorzy.

TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A Pan nissan to nie jest zatrudniony w UM. Co on robi na starówce w godzinach pracy urzędu???? Do roboty nierobie się zabieraj.
 • IKS DE; demokracja zagrożona pani poseł Gelert, szczególnie, jeżeli kasuje się ponad 300 000 zł brutto rocznie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  77
  8
  rrbggh(2021-08-17)
 • Gelertowa won do szpitala pracować, a nie pajacujesz pod bramą. Ty nawet nie wiesz o co w tym wszystkim chodzi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  86
  12
  Marekz(2021-08-17)
 • Pierwsze zdjęcie, rozdawanie ulotek. I to jest najlepsza praca. Spacer to możecie urządzić sobie wieczorem po pracy a nie w jej w trakcie. Jak ja bym chciał się wkręcić do lokalnych włodarzy, nie pogardzę 1/3 zarobków. Mogę nawet po spacerze wyprowadzić psa. Ręce opadają drodzy mieszkańcy, bo reszta już dawno opadla
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  70
  7
  Supervisor(2021-08-17)
 • Chętnie zapytam Panią poseł Gelert jeśli ją spotkam w Pasłęku dlaczego zabrała nam karetkę z lekarzem i zostawiła tylko z ratownikami, chociaż do tego rękę dołożyli też radni powiatowi na czele ze starostą z tego miasta, którzy się wstrzymali od głosów - czyli umywamy ręce. .. ..
 • Łabędzi śpiew tej kamaryli PO.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  56
  6
  elblążanin_65(2021-08-17)
 • Eehhh. .ale ta Platforma jest słaba. Zero jakichkolwiek pomysłów! Tylko się snują i robią wokół siebie zamieszanie. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  72
  5
  Kiedy coś zaproponujecie?(2021-08-17)
 • "Chcemy budować lepszą Polskę, lepszą demokrację, silniejszy samorząd, praworządny kraj "a co robiliście przez 8 lat władzy ? I takie hasła to każdy może mówić. Kto nie chce lepszej Polski ? Tylko, że brak czynów z Waszej strony. Zwykły pijar, bez pokrycia.
 • Nosz do chole. .. .Ilez można patrzeć na te same twarze, czy tu jest w ogole jakieś mlode pokolenie? Czy bedziemy tak tkwić w tym elblaskim maraźmie i oglądać te smieszne wiece, spotkanka, pogaduszki przy kawie o sprawie! I nic z tego nie wynika! Komunikacją się zajmijcie jak macie tyle wolnego czasu w ramach pracy! Będą tylko zamieniać się stolkami i prowadzić rozmówki o wyższości dziadka glupiego glupiego nad dziadkiem mądrym !
 • — Milczeć! — wrzasnął Ponimirski i jego blada twarzyczka chorowitego dziecka zrobiła się czerwona z wściekłości. — Milczeć! Sapristi! Z was się śmieję! Z was! Elita! Cha, cha, cha. .. Otóż oświadczam wam, że wasz mąż stanu, wasz Cincinnatus, wasz wielki człowiek, wasz Nikodem Dyzma to zwykły oszust, co was za nos wodzi, to sprytny łajdak, fałszerz i jednocześnie kompletny kretyn! Idjota, nie mający zielonego pojęcia nie tylko o ekonomji, lecz o ortografji! To cham, bez cienia „Kinderstuby“, bez najmniejszego okrzesania! Przyjrzyjcie się jego mużyckiej gębie i jego prostackim manjerom! Skończony tuman, kompletne zero! Daję słowo honoru, że nie tylko w żadnym Oxfordzie nie był, lecz żadnego języka nie zna! Wulgarna figura z pod ciemnej gwiazdy o moralności rzezimieszka. Sapristi! Czy wy tego nie widzicie? Źle powiedziałem, że on was za nos wodzi! To wy sami wwindowaliście to bydlę na piedestał! Wy! Ludzie pozbawieni wszelkich rozumnych kryterjów! Z was się śmieję głuptasy! Z was! Motłoch!. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  36
  4
  hrabia_George(2021-08-17)
 • Elbląska Rada Starszych w natarciu ! Naprawdę czas już przekazać ster następcom!
 • Wszystkie sceny politycznej uwielbiają lansować się przy bramie i biednym Piekarczyku. Minęło setki lat a chłop nadal przebija Was wszystkich wszystkim
Reklama