UWAGA!

Teren po niedoszłej galerii jak gorący kartofel

 
Elbląg, W tym miejscu miała powstać galeria handlowa Porto 55
W tym miejscu miała powstać galeria handlowa Porto 55 (fot. Michał Skroboszewski)

To miała być nowoczesna galeria handlowa, z przyjaznym i estetycznym otoczeniem. Z planów duńskiej spółki nic nie wyszło, firma upadła, a po Porto 55 zostało tylko wspomnienie. I teren przy ul. Nowowiejskiej, którego nikt nie chce.

W 2009 r. duński inwestor, w tamtym czasie jeden z liderów na rynku budowlanym w Skandynawii, ogłosił, że chce w Elblągu wybudować galerię handlową – Porto 55. Rok później projekt uzyskał przychylność Rady Miejskiej, która uchwaliła plan zagospodarowania przestrzennego rejonu inwestycji. Firma Sjaelso uzyskała pozwolenie na budowę, a na początku 2011 r. ruszyły prace ziemne. W czerwcu, tego samego roku miasto podpisało umowę na modernizację drogi wojewódzkiej 504, z której wynikało, że Sjaelso będzie partycypowało w kosztach. Firma miała współfinansować remont skrzyżowania i ul. Nowowiejskiej, ale w sierpniu duński inwestor ogłosił, że z powodu kłopotów finansowych wycofuje się z inwestycji w Polsce, a w listopadzie 2013 r. oficjalnie ogłoszono upadłość z likwidacją spółki.
       Od półtora roku Jolanta Ogorzałek- Krzemińska, syndyk masy upadłościowej, próbuje znaleźć nabywcę dla tego terenu. Miałby on zostać oddany w użytkowanie wieczyste, w pakiecie jest również projekt budowlany galerii handlowej Porto 55, znaki towarowe, domeny internetowe i umowy o prace projektowe. Cena wywoławcza to prawie 6 mln zł brutto. Sprzedaż miałaby również pokryć, przynajmniej w części, wielomilionowe dług spółki wobec wierzycieli, w tym te, które dotyczą Elbląga.
       Po kilku konkursach znalazł się chętny, który był zainteresowany tym miejscem. Piątek, 24 lipca, był ostatnim dniem, kiedy inwestor mógł podpisać umowę.
       - Do transakcji nie doszło, nabywca wycofał się. Teraz cała procedura zaczyna się od nowa – informuje Jolana Ogorzałek- Krzemińska, syndyk masy upadłościowej Sjaelso. 
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Miasto uparło się na kolejną galerię w samym można powiedzieć centrum. Zasadźcie drzewa, krzewy, zróbcie piękny park, skwer z ławkami fontanną z placem zabaw i siłownią outdoor wizerunek miasto zyska a galerię wybudujecie gdziekolwiek na obrzeżach a z tego co skowronki ćwierkają ma coś powstać na przeciw dworca głównego PKP.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  57
  10
  więcejzielenidlaElbląga(2015-07-27)
 • Do wiecej zieleni. A ja napisze po co nam kolejna puszcza w Elblagu, malo masz zieleni jeden z drugim, bazantarnia las w miescie, parki, las po porzuconych inswestycjach - Baluckeigo Hetmanska, niedlugo te miasto przez takie podejscie bedzie wygladac jak Czernobyl! To ma byc miasto a nie sanatorium. Jak ci nie pasuje to jedz do Ciechocinka. To miasto jak powietrza potrzebuje przemyslu i miejsc pracy, galeria to sa relane miejsca pracy. Dla przypomnienia w CH Ogrody pracuje ponad 1500 człeka, jest to najwiekszy pracodawca obecnie w miescie.
 • Kupię za 1 PLN, postawię biedry wielopoziomowe
 • Oddam za 1 zł, ale z zakazem stawiania biedry na 100lat.
 • porto 55 ludzie mało macie sklepów galerii budować zakłady pracy a nie zajmować się pierdołami
 • realista1 nie chodzi o to czy ma być czy nie, tylko o to gdzie ? Pozdro !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  2
  więcejzielenidlaElbląga(2015-07-27)
 • realista1 czytaj ze zrozumieniem koleś napisał "wybudujecie gdziekolwiek na obrzeżach" i ma racje większość miast w Polsce centra handlowe ma na obrzeżach a nie w centrum. znowu lokalni sklepikarze będą płakać że im sklepiki poupadają przez galerię a ty już do gardła skaczesz
 • No oczywiście wybudujcie jeszcze kilka molochów w centrum a potem płaczcie że Elbląg się korkuje, realista może chcesz dobrze dla mieszkańców ale pomyślałeś co się stanie jak tam będzie galeria handlowa jak będzie wyglądało a raczej co będzie się działo na pobliskich skrzyżowaniach ??? powodzenia w godzinach szczytu !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  2
  realista1ipół(2015-07-27)
 • Kościół tam postawcie
 • Do realista1 - nie "te miasto" a to miasto, nie "Czernobyl" a Czarnobyl a ja napiszę, że zieleni nam nigdy za wiele.
 • Ludzie CH to nie hipermarket nie mylic jednego z drugim! CH jak sama nazwa wskazuje to centrum handlu, rozrywki i wypoczynku i takie miejsca buduje sie w miescie, a nie na obrzezach. Przyklad: Medison, w Gdansku i Galeria Baltycka, w Gdyni CH Riviera. Na obrzezach czyt. zadupiu zaden inwestor nie postawi wam CH, bo maly ruch nie bedzie generowal zysku, a inwestor zainwestowal przeciez grube miliony w olrzymii obiekt i nie jest to obiekt z blachy falistej.
 • Avion nie medrkuj, bo obie nazwy sa poprawne, a nawet Czornobyl.
Reklama