[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Termomodernizacja elbląskich szkół – cieplej i oszczędniej

 
Elbląg, Zabytkowy budynek Gimnazjum nr 2 został odrestaurowany z zachowaniem wytycznych konserwatorskich,
Zabytkowy budynek Gimnazjum nr 2 został odrestaurowany z zachowaniem wytycznych konserwatorskich, fot. UM Elbląg

Mieszkańcy docieplonych bloków z wielkiej płyty wiedzą już, jak termomodernizacja pozwala zatrzymać ciepło w budynku i obniżyć rachunki za ogrzewanie. Podobny cel przyświecał gruntownej termomodernizacji sześciu placówek edukacyjnych na terenie Elbląga.

W październiku br. zakończył się duży, trwający cztery lata projekt pn. "Termomodernizacja oświatowych obiektów użyteczności publicznej w Elblągu".
       Wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie projektu Gmina Miasto Elbląg złożyła w 2010 roku. Od tamtego czasu termomodernizacji poddane zostały następujące obiekty:
       - Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług przy ul. Obrońców Pokoju 44 (rok 2010),
       - Szkoła Podstawowa Nr 1 przy ul. Daszyńskiego 1 (rok 2010),
       - Szkoła Podstawowa Nr 15 przy ul. Modlińskiej 39 (rok 2011),
       - Gimnazjum Nr 9 przy ul. Browarnej 1 (rok 2013),
       - Gimnazjum Nr 5 przy ul. Agrykoli 6 (rok 2013),
       - Gimnazjum Nr 2 przy ul. Robotniczej 173 (rok 2014).
       Dzięki realizacji projektu szkoły obniżyły swoje koszty funkcjonowania zmniejszając zużycie ciepła, poprawiona została także estetyka budynków.
      
       Zakres prac

       W ramach projektu dofinansowanego przez Unię Europejską, zrealizowane zostały w szkołach następujące prace: docieplenie ścian zewnętrznych i wykonanie kolorystyki elewacji, docieplenie stropodachów, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, a także wymiana instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.
      
       Z poszanowaniem zabytków
       Ponadto na dwóch obiektach: Gimnazjum nr 5 oraz Gimnazjum nr 2 przy ul. Robotniczej należało wykonać prace renowacyjne, dzięki którym zabytkowe budynki zostały odrestaurowane z zachowaniem wytycznych konserwatorskich i odzyskały w ten sposób dawny blask. Przy okazji termomodernizacji Gimnazjum nr 2 odrestaurowany został piękny taras, gzymsy oraz rzeźby.
       Gimnazjum nr 5 przy ul. Agrykola zyskało nową, czerwoną elewację, a na wieżyczkę szkoły wróciła po latach charakterystyczna iglica ze stalową konstrukcją, pokryta chromoniklowaną blachą. Odrestaurowano również zegar umieszczony na fasadzie budynku.
      
       Przy okazji
       Ponadto, ze środków własnych, w ramach zadań nieobjętych projektem, Gmina Miasto Elbląg wykonała tzw. roboty towarzyszące, czyli remonty i inne prace nie związane bezpośrednio z termomodernizacją, ale konieczne do wykonania ze względu na stan techniczny obiektów i potrzeby ich użytkowników.
       W szkołach objętych projektem uczy się około 4000 dzieci i młodzieży z Elbląga oraz regionu elbląskiego, zatrudnionych jest tam około 400 pracowników (kadra nauczycielska, administracja, obsługa obiektów).
      
       Termomodernizacja z perspektywy uczniów i nauczycieli
       Dzięki zwiększeniu komfortu cieplnego stworzone zostały optymalne warunki do nauki i pracy dla użytkowników wszystkich sześciu szkół. W ramach promocji projektu zrealizowano także wśród uczniów modernizowanych szkół działania informacyjne, które mają na celu zwiększenie ich świadomości ekologicznej.
      
       Efekt prawdziwie długofalowy
       Termomodernizacja szkół ma również przynieść efekt długofalowy, tzw. cel horyzontalny projektu, którym jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery i poprawa stanu środowiska naturalnego w mieście.
      
       Koszt realizacji projektu wyniósł prawie 13,84 mln zł.
      
Łukasz Mierzejewski, Biuro Prasowe UM w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama