UWAGA!

Testujemy elektroniczną portmonetkę

 
Elbląg, Testujemy elektroniczną portmonetkę
(fot. AD)

W piątek (29 lipca) wprowadzono nową funkcję Elbląskiej Karty Miejskiej – dzięki niej za pomocą EKM będzie można nabyć również bilety jednorazowe. W sierpniu będziemy mogli przetestować jej działanie, a od września wejdzie do stałego użytku.

Do tej pory EKM zastępowała bilety okresowe, teraz za jej pomocą będzie można nabyć również bilety jednorazowe. Wystarczy doładować kartę dowolną ilością punktów (1 pkt. kosztuje 1 zł) i po wejściu do pojazdu komunikacji miejskiej wybrać w kasowniku odpowiedni rodzaj i liczbę biletów. Można w ten sposób opłacić przejazd osoby towarzyszącej i zwierząt.
       Na kasowniku znajdują się trzy przyciski: U, N i S. Pierwszy z nich oznacza bilet ulgowy, drugi normalny, a ostatni sprawdzenie, jakie bilety zostały zakupione.
       – Ten etap wdrażania Elbląskiej Karty Miejskiej jest najtrudniejszy pod względem technicznym i organizacyjnym. Pierwsze testy odbyły się już w lipcu i wypadły pomyślnie. Testowanie zaplanowaliśmy na sierpień, ponieważ jest to czas zmniejszonego ruchu w komunikacji miejskiej. Mamy nadzieję, że od września elektroniczna portmonetka będzie już w powszechnym użytku – mówi Katarzyna Antoszewska, kierownik działu zarządzania Zarządu Komunikacji Miejskiej w Elblągu.
       Dla użytkowników elektronicznej portmonetki przewidziane są promocje. Obejmują one przejazd krótki, czyli do dwóch przystanków, a także przejazdy z przesiadką. Aby skorzystać ze zniżki, należy kartę zbliżyć do kasownika nie tylko przy wsiadaniu do pojazdu. Czynność tę trzeba powtórzyć, również wysiadając z autobusu lub tramwaju. Dzieje się tak dlatego, że zawsze naliczana jest najwyższa cena biletu za przejazd (np. w autobusach podmiejskich), a w wypadku, gdy ponownie przyłożymy kartę do kasownika, odzyskujemy różnicę pieniędzy.
       Również po planowanej podwyżce cen biletów użytkownicy elektronicznej portmonetki będą mogli nabyć je taniej o 20 gr. Rabaty będą obowiązywały jednak dopiero od września. Ponadto przewidziana jest możliwość jazdy autobusem lub tramwajem, gdy środki na karcie nie wystarczają na zakup biletu. By skorzystać z przejazdu kredytowanego, wystarczy mieć na karcie 0,01 pkt., czyli równowartość 1 gr.
       Jakie korzyści płyną z wprowadzenia elektronicznej portmonetki?
       – Dla naszych pasażerów jest to przede wszystkim rozwiązanie problemu z drobnymi. Nie zawsze mamy pod ręką odliczoną kwotę na bilet, a dzięki portmonetce możemy go nabyć bezgotówkowo – wyjaśnia Katarzyna Antoszewska. – Będzie to na pewno o wiele wygodniejsze niż tradycyjny zakup biletów.
       Oczywiście zyski leżą także po stronie ZKM. – Dzięki elektronicznej portmonetce będziemy mogli dostosować komunikację miejską do potrzeb pasażerów. Zdobędziemy informacje o tym, jakimi liniami i w jakim czasie jeżdżą elblążanie. To udogodnienie pomoże też stale monitorować funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Poza tym jest to uszczelnienie systemu biletowego, ponieważ karty nie można podrobić ani przekazać przy wysiadaniu z pojazdu – dodaje Michał Górecki, rzecznik prasowy ZKM.
       Kolejnym udogodnieniem dla pasażerów jest nowoczesna mapa linii autobusowych i tramwajowych, która zostanie zamieszczona na stronie internetowej ZKM. Dzięki niej będzie można sprawdzić, gdzie aktualnie znajduje się interesujący nas pojazd, oraz jakie ma opóźnienie bądź przyspieszenie.
      
       Nie tylko w autobusie i tramwaju
      
Oprócz tego od początku września za pomocą elektronicznej portmonetki będzie można uiścić opłatę w strefie płatnego parkowania. W przyszłości dzięki niej także zaistnieje możliwość zapłaty za wstęp do miejskich obiektów kulturalnych i sportowych.
       Kartę można wyrobić i doładować we wszystkich punktach sprzedaży biletów okresowych oraz w Centrum Obsługi Klienta przy ul. Czerwonego krzyża 2. Aby ją uzyskać, należy wpłacić kaucję w wysokości 10 zł, która zostanie zwrócona w momencie oddawania karty. Do wyboru są dwa rodzaje EKM: imienna i na okaziciela.
      

 


      
      

Dorota Lachowska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • fajna sprawa, jeszcze jakby bylo tak ze karta miejska laczy sie do serwera urzedow z jakas niedazwyczajna informacja i klient ma zalatwiona od reki sprawe np. inwestycji w miesce - zamiast czekac na pozwolenie to biznesmeni wzlekaliby na kontrole urzednika juz w trakcie dzialalnosci i ewentualnie dostaliby czasowe wypowiedzienie interesu. To bylby nowoczesnie skoordynowany system uzasadniajacy administracje, bez dodatkowych kart szczepien i obwoznych biur legitymowania. A jaka promocja dla regionu - Warmia i mazury paranoja to bzdury!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  sąsiad kumaty(2011-07-30)
 • Nareszcie coś światowego w naszym Elblągu. Podobnie działa karta Oyster w Londynie(UK), tam też przy wejściu i wyjściu z metra (Tube), przykłada się kartę do zaznaczonych na żółto kropek. My mamy żółte kasowniki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Generallo(2011-07-30)
 • Aby skorzystać ze zniżki, należy kartę zbliżyć do kasownika nie tylko przy wsiadaniu do pojazdu. Dzieje się tak dlatego, że zawsze naliczana jest najwyższa cena biletu za przejazd (np. w autobusach podmiejskich) Bilety podmiejskie - 3.10 zł - chyba ich pogięło że będę ta kartą wymachiwał non stop tylko po to by nie przepłacić - OSZUSTWO
 • czuje sie oszukany ponieważ tu jest napisane ze "Aby ją uzyskać, należy wpłacić kaucję w wysokości 10 zł, KTÓRA ZOSTANIE ZWRÓCONA w momencie oddawania karty. " ja nie dostyalem tego zwrotu dla czego
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  TOMASZ @_@(2011-07-30)
 • Jakim ułatwieniem będą te karty skoro doładować je można jedynie w kilku punktach na terenie miasta, a bilet jednorazowy można kupić pod domem w kiosku lub w zwykłym spożywczym. Za sam dojazd do tego punktu doładowań trzeba będzie zapłacić przecież. Mówmy cały czas o biletach jednorazowych. Inną sprawą jest doładowanie raz w miesiącu, a inną kupowanie biletu raz dziennie czy raz w tygodniu. Jeśli jeżdżę rzadko to mam z góry to przewidzieć i ulokować jakąś kasę na tej karcie? Szczerze mówiąc wolę wyciągnąć 2zł i kupić bilet w kiosku. Pomijam już temat, że nie widzę, że osoby starsze naucza się to obsługiwać. ..
 • rupiecie jeżdżą po mieście, na przystankach nie ma ławek i koszy na śmieci ale jakąś durną kartę na chama wciskają.
 • Zwykła bezczelność. Wynalazcy tego ''wynalazku'' tzw. tramwajami nie jeżdżą. Ja mam taką propozycję. Niech się cmokną.
 • A jak ktoś przyjedzie do Elblaga jeden raz i chciałby sie przejechac tramwajem, to jak kupi bilet?
 • Turysta (po tym jak już całkowicie wycofają bilety jednorazowe) wyrobi kartę na Browarnej (na dworcu można?), wpłaci kaucję 10zł, do tego 2 bilety, posiada przy sobie zdjęcie (czy nie jest obowiązkowe?) żeby dojechać do rodziny, posiedzieć 2 dni i ponownie wsiąść do pociągu. ..
 • Florek błagamy o wypowiedż w tej sprawie. .. .
 • uns głupi pies = elblonskie łajno miejskie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  tolek matolek(2011-07-30)
 • elbląskie dziadostwo miejskie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jakisiko(2011-07-30)
Reklama