UWAGA!

Tik-tak, ale coś nie tak

 Elbląg, Zegar na Bramie Targowej rozregulował ...wiatr
Zegar na Bramie Targowej rozregulował ...wiatr (fot. Witold Sadowski)

Poszukiwany zegarmistrz, który nastawi zegar na Bramie Targowej – alarmuje nasz Czytelnik. - Zegar spieszy się i każda godzina wybrzmiewa 5 minut przed czasem. Urzędnicy miejscy odpowiadają, że to przez wiatr i zapewniają, że do końca roku usterka zostanie naprawiona.

Brama Targowa to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli elbląskiej starówki. W czasie II wojny światowej mocno ucierpiała i choć została w latach 40. odbudowana to do dawnej świetności jednak jej brakowało (dzieła dopełnił dopiero remont w roku 2006).
       W 2000 r. na bramie pojawił się zegar – bliźniaczo podobny do tego, jaki widać na elbląskich pocztówkach z okresu międzywojennego. Chronometr (system, który mierzy czas w oparciu o urządzenia elektroniczne i łączność radiową lub satelitarną) ufundował miastu Ortwin Runde – nadburmistrz Hamburga, który urodził się w Elblągu.
       Zegar jednak niedokładnie mierzy czas, co zaniepokoiło pana Grzegorza.
       - Zegar spieszy się i każda godzina wybrzmiewa 5 minut przed czasem – napisał do naszej redakcji.
       Zapytaliśmy w elbląskim magistracie, co spowodowało, że czasomierz z Bramy Targowej stracił precyzję.
       - Zarówno zegar na Bramie Targowej, jaki i czasomierz na ratuszu są sterowane radiowo z Frankfurtu nad Menem – wyjaśnia Rafał Maliszewski z Biura Prezydenta Miasta. - Oba powinny chodzić więc tak samo, wskazywać ten sam czas. Zegar na bramie najprawdopodobniej spieszy się z powodu... wiatru. Wskazówki tego czasomierza są dość duże i silne podmuchy mogą je lekko przestawiać. Służby miejskie do końca roku postarają się ustawić zegar tak, aby wskazywał prawidłowy czas – zapowiada urzędnik. - Wiąże się to z wynajęciem podnośnika, aby sięgnąć wskazówek.
      
A

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • ta usterka pojawila sie wtedy gdy przed czerwcowymi wyborami w elblagu zjawil sie minister nowak z poparciem dla elzbiety gelert i klamstwem jakim byla budowa gelertowki. Tak mu sie spodobal ten zegar ze chcial go od nas porzyczyc. cos juz tam zaczal majstrowac i go zepsul
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  turban(2013-11-26)
 • A może on dobrze wskazuje czas a reszta zegarów sie późni? Równie dobrze co wiatr, zegar mógł przestawić nażarty od resztek z okolicznych restauracji tłusty gawron, któy usiadł sobie na wskazówkę kwadrans po 12,spokojnie trawiąc zdobyty z trudem pokarm i waląc kupę na Piekarczyka.
 • Zegar czas pokazuje dobrze. Tylko bimba źle - za wcześnie, ok 5 minut przed czasem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  G.Nowaczyk(2013-11-26)
 • a mnie w robocie kierownik opier. .. .ze jestem po czasie. a ja mam jeszcze 5 min
 • Jak idę rano do pracy, przechodzę blisko starówki i słyszę zegar to wiem, że mam jeszcze 5 minut. Gdy go nastawią, to stracę rachubę czasu. Zamieszanie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  Olaklll(2013-11-26)
 • ratuszowe nie wiedzą co gadają - zegar pokazuje 5 min wcześniej i bije te 5 min wcześniej - czyżby teraz zwalili na Fankfurt, że się spieszy????? Zanim coś palniecie - pomyślcie. Jak wiatr mógł przyspieszyć kuranty???? Ludzie???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  zegarmajster(2013-11-26)
 • W Elblągu te zegary to chodzą każdy na swoją nute. Co zegarmistrzów nie ma by te zegary naprawić i ustawić na jedno bicie i jednakowe chodzenie.
 • Przez wiatr :D, to wtedy rozwiązanie jest proste, cofnąć o 5 min i przygotować na następny raz bardziej wiarygodną odpowiedz.
 • Baju baju panie rzecznik. Usterka pojawiła się dokładnie po przestawieniu zegarów z czasu letniego na tz. zimowy. Interweniowałem już jakiś czas temu w urzędzie miejskim. Pani powiedział że przekaże info kierownikowi a kierownik biedaczyna zajęty i sprzedał dla rzecznika bajkę rodem z czasów naszego kochanego piekarczyka.
 • Szczęśliwi czasu nie liczą.
 • Przed wojną też chodził jak chciał, nigdy nie był punktualny. ..
 • Ratusz nowomiejski inaczej, staromiejski inaczej, Brama Targowa inaczej, kasowniki biletów w tramwajach inaczej, w autobusach inaczej, dzwonki w szkołach inaczej... Telegazeta inaczej, czas operatora telefonu inaczej, internet inaczej... Zsynchronizujcie to!
Reklama