UWAGA!

To był trudny budżet, radni powiedzieli „tak”

 
Elbląg, To był trudny budżet, radni powiedzieli „tak”
fot. Anna Dembińska

15 radnych „za”, 10 wstrzymało się od głosu – takim wynikiem zakończyło się dzisiaj głosowanie w sprawie udzielenia absolutorium prezydentowi Elbląga za 2014 rok. Miastem w tym czasie rządziły dwie osoby: Jerzy Wilk i Witold Wróblewski.

Budżet Elbląga w 2014 roku wyniósł prawie 573 miliony złotych, a miasto musiało wyemitować obligacje na kwotę 40 milionów, by pokryć deficyt. Na koniec ubiegłego roku zadłużenie miasta wyniosło już 341 milionów złotych, co stanowi 66 procent całego budżetu. Krytycznie realizację budżetu ocenił klub radnych PO, zwracając uwagę na problemy ze sprzedażą mienia komunalnego (sprzedano 286 mieszkań z planowanych 600 i 34 spośród 134 nieruchomości wystawionych na przetarg), rosnącą stratę Szpitala Miejskiego czy mniejsze środki na inwestycje pozyskane z Unii Europejskiej.
       - Podnosiliśmy wcześniej sprawę nierealnie zaplanowanych dochodów Po stronie wydatków niepokoił nas wyraźny spadek udziału wydatków rozwojowych - głównie majątkowych i inwestycyjnych – mówił w imieniu klubu radnych PO radny Antoni Czyżyk.
       Bardziej kompromisową ocenę przedstawił klub SLD. - Zwracamy uwagę na pozytywną konstrukcję budżetu, ale krytycznie oceniamy brak polityki racjonalizacji wydatków i niewystarczające działania, które przyczyniłyby się do likwidacji barier w rozwoju miasta – mówił w imieniu klubu SLD radny Ryszard Klim.
       - Państwo zapominacie, że sytuacja, w jakiej było miasto w 2014 roku, to wynik rządów wcześniejszych ekip, które zadłużyły miasto – ripostował w imieniu klubu radnych PiS radny Paweł Fedorczyk.
       Żaden z klubów nie wprowadził dyscypliny w głosowaniu nad absolutorium. „Za” było 15 osób (11 z PiS, 3 z PO i jeden z KWW Witolda Wróblewskiego), reszta radnych wstrzymała się od głosu, w tym Jerzy Wilk z PiS, który przez większą część 2014 roku był prezydentem Elbląga.
       - Wstrzymałem się, żeby dać komfort radnym, by mój głos nie decydował o tym, czy absolutorium zostanie udzielone. Pamięć ludzka jest zawodna, dzisiaj niektórzy nie pamiętają, że to był trudny budżet, ale udało się go realizować. Mało tego, spłaciłem zobowiązania planowane do spłaty na 2015 rok. Tak było uzgodnione z radnymi, że ktokolwiek zostanie prezydentem jesienią 2014 roku, będzie miał komfort w 2015 roku, by budować prorozwojowy budżet na 2016 rok, co wydaje się zadaniem nietrudnym – powiedział nam Jerzy Wilk, prezydent w latach 2013-2014 i obecny przewodniczący Rady Miejskiej.
       - Zawsze budżet jest dosyć skomplikowanym materiałem, ale trzeba zawsze przypominać o trudnej sytuacji finansowej, w której jest nasze miasto. Chciałoby się wiele tematów zrealizować, ale nie wszystko jest możliwe, mimo wielu oczekiwań. Musimy obracać się w pewnej rzeczywistości i przygotować się na kolejne lata z kolejnymi pomysłami – skomentował dyskusję i głosowanie nad absolutorium Witold Wróblewski, prezydent Elbląga od grudnia 2014 roku.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Jak pacze na te oczyska podkrążone intelektem, to czuje pewność, że przyszłość Elbląga jest świetlana.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  4
  Znanyilubiany(2015-06-25)
 • to był bardzo trudny budżet szczególnie jak nie doprowadzić do obniżenia pensji (nie)za-radnym
 • patrzę i z podziwu nie mogę wyjść za każdym razem te same ryje mam cichą nadzieję, że po wyborach parlamentarnych zmieni się na lepsze RADNI. .BEZRADNI!
 • jeżeli o radnych, których wybierałeś ty i ja, piszesz, że mają ryje, to w tym kraju nigdy nie będzie kultury politycznej, miej trochę szacunku dla siebie i dla ludzi. Mimo że palnąłeś chamstwo, podam ci rękę, ale przedtem przeproś.
 • Ty kultury nie ucz innych tylko sam świec przykładem i nie mam za co przepraszać bo i tak bardzo łagodnie to ująłem. Standardy polityczne w naszym kraju to dno i nic więcej i nie podam ci ręki za twoją głupotę i naiwność
 • do wzburzonego czy wzburzonej powyżej czytaj ze ZROZUMIENIEM napisane jest cyt. "patrzę i z podziwu nie mogę wyjść za każdym razem te same ryje" a to nie jest jednoznaczne z tym co napisałeś czy aś cyt. "piszesz, że mają ryje" to ty właśnie sugerujesz że tak właśnie jest :)
 • Zatroskana, filozoficzna twarz !.
 • Czekamy na Kanał łączący Zalew z Zatoką. Zobaczcie zdjęcia ze Szwecji z Falsterbokanalen. Jaka piękna sprawa - raj dla żeglarzy, poszukiwaczy bursztynu, skarbów itp. A jaki raj dla ptactwa i ekologów. Każdy polak będzie chciał tu przyjechać i zobaczyć hydrotechniczne urządzenie jakim jest kanał!!!!! Już zazdroszczę mieszkańcom Skowronek i Kątów Rybackich. Czy są tam jeszcze jakieś działki na sprzedaż??
 • Czy czasem ten gość na pierwszym planie nie promuje nazistowskiego pozdrowienia!!!Kodeks Karny przewiduje kary za propagowanie faszyzmu i komunizmu!!!!Na bank zostało to gościowi z czasów minionych!!!
 • Na zdjeciu glosuje nasza Ciocia elblaska. .. Pan Antoni, ktory uwielbia slodkich chlopakow tancerzy:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  DamianZ(2015-06-26)
Reklama