UWAGA!

To była realna siła wpływająca na rzeczywistość

 
Elbląg, Uroczystości odbyły się pod pomnikiem Ofiar Grudnia 1970
Uroczystości odbyły się pod pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 (fot. mw)

Solidarność stoi murem za "swoimi duszpasterzami" i jest z nimi "ściśle związana", a "neomarksistowskie ideologie" atakują "najświętsze świętości" – m.in. taki przekaz popłynął z listu napisanego przez Piotra Dudę, przewodniczącego NSZZ Solidarność, a odczytanego podczas elbląskich obchodów 39. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. - Dzieło Solidarności było potrzebne, aby uruchomić epokę bez podziałów, epokę intelektu, informacji i globalizacji. Czy udało się to zrealizować po 1989 r.? Sami zadajmy sobie to pytanie – powiedział Grzegorz Adamowicz, przewodniczący elbląskiej Solidarności. Zobacz więcej zdjęć. 

Grzegorz Adamowicz, szef elbląskiej Solidarności, pod pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 najpierw odczytał to, co napisał do zebranych Piotr Duda.
       "Świętujący swoje 39. urodziny Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność jest największą, najsilniejszą i najlepiej zorganizowaną grupą społeczną w Polsce. To powód do dumy, ale i wielkie zobowiązanie wobec pracowników, naszych rodzin i ukochanej ojczyzny. Jak przystało na chrześcijański związek zawodowy zaczynamy świętowanie od modlitwy. Spotykamy się w kościele nie tylko po to, by dziękować, ale też podkreślić ścisły związek Solidarności z naszymi duszpasterzami, przy wsparciu których mogliśmy powstać, przetrwać i nadal służyć. W tym roku 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki świętego Jana Pawła II do ojczyzny podkreślamy to w sposób szczególny. Przypominamy, że to on obudził w nas solidarność" – napisał w swoim liście Piotr Duda. - "Dzisiaj historia zatoczyła koło. Za sprawą nowych, neomarksistowskich ideologii atakowane są nie tylko najświętsze świętości i wartości, które dały nam wolność, ale atakowani są też konkretni duchowni, którzy mając odwagę się temu przeciwstawić stali się przedmiotem wściekłego ataku. Zapewniam, że w tej walce Kościół nie jest sam. Tak, jak Solidarność może liczyć na wsparcie Kościoła, tak Kościół może liczyć na wsparcie Solidarności".
       Później przewodniczący zarządu regionu elbląskiego NSZZ Solidarność dodał, że podpisanie porozumień w sierpniu 1980 r. "było ważnym przesłaniem dla Polski i świata".
       - Prawość, odwaga i solidarność polskich robotników okazały się realną siłą, zdolną wpływać na rzeczywistość, poszerzając przestrzeń wolności. Porozumienia Sierpniowe pozostają symbolem szacunku dla godności człowieka, symbolem umiłowania wolności – przypominał Grzegorz Adamowicz w to czwartkowe (29 sierpnia) popołudnie i wspominał m.in. słowa Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Tragicznie zmarły prezydent wskazywał, że historia zna niewiele przypadków, w których niemal całe społeczeństwo zdołało się zorganizować przeciwko władzy totalitarnej.
       - Dzieło Solidarności było potrzebne aby uruchomić epokę bez podziałów, epokę intelektu, informacji i globalizacji. Czy udało się to zrealizować po 1989 r.? Sami zadajmy sobie to pytanie – mówił szef elbląskiej "S". - Obecnie przed związkiem zawodowym Solidarność stoją nowe wyzwania. Tak, jak mamy zapisane w preambule statutu związku: "opierać swoje działania na gruncie etyki chrześcijańskiej, katolickiej, nauki społecznej, prowadzić działalność w zakresie obrony godności, praw i interesów pracowniczych członków związku oraz realizacji ich potrzeb materialnych, społecznych i kulturalnych". Ten zapis istnieje od 1980 r., jakże obecnie jest aktualny w dobie zachodzących przemian, w otaczającej nas rzeczywistości.
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Pan Piotr Duda wie co mówi? Czy tak jak Pan Prezydent?
 • Nie udało się bo nikt nie rozliczył komuchów, spezedawczyków Polski i współpracowników ZSRR, mało tego oni mają się dzisiaj świetnie.
 • A Robercik K? Ta rocznica to wręcz policzek dla towarzysza.
 • Prawdę mówi, tak jak Czarzasty do Frasyniuka, że on i jego kumple żadnej komuny nie obalili tylko się z komuchami DO-GA-DA-li.
 • Solidarność stoi murem za "swoimi duszpasterzami" teraz pierwszym ich duszpasterzem jest tow. piotrowicz i plutonowy krasula (złodziej spirytusu) o duszpasterzu Jankowskim nie wspomnę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  29
  12
  MietekPrzydrożny(2019-08-29)
 • czytałem dziś, że duszpasterz (syn oborowej) ma kryzys wiary, szkoda byłby z niego niezły duszpasterz złodziei i komuchów z pis.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  19
  14
  jabezżadnegotrybu(2019-08-29)
 • hahaha ciekawe czy był w tej bajce smok ? albo wielka lechia co ją klechy zniszczyły, ludzie ogarnijcie się !! kolesie 89' podzielili się władzą i układami i tyle nikt żadnej komuny nie obalał, komuna się przepoczwarzyła i pasożyt znalazł nowego żywiciela, co roku piękne przemówienia, i co roku nawijany makaron na uszy, skoro jest tak dobrze to dlaczego jest tak źle ? bo tak ma być po prostu aby panowie mogli siedzieć na stołkach i kręcić szmalec, przecież od lat 90 same afery od fozz do skoków roku 2019 i cała masa szmalu wyprowadzona za granicę, waszego szmalu waszych rodziców dziadków, wujów itd, i panowie piją szampana i wożą sie furami i się śmieją z frajerstwa no i trzymają władzę i nigdy jej nie oddadzą rozumiecie ? nigdy !. .. .. każdy kto wieży w takie przestawienia teatralne sam sobie szkodzi !
 • @007 - .. .. i trup ścieli sie gęsto w tak zwanej 3 RP -ojciec chrzestny towarzysz gen, Jaruzelski wiedział jednak co robić żeby było tak jak było heh
 • a może duszpasterzem był biskup Śliwiński, który w maju 2003,prowadząc samochód w stanie nietrzeźwości (o stężeniu 0,8 promila alkoholu w wydychanym powietrzu), na ulicy w Elblągu spowodował kolizję drogową z udziałem trzech samochodów, w której ucierpiała kilkuletnia dziewczynka
 • kc pzpr = pis+ po + wiesna+ teraz+kukiz+psl+nowoczena+sld+lewica coś tam
 • A ty pochwal się czyim synem jesteś? Lepiej być synem oborowej niż synem UB-owca czy SB-eka lub działacza PZPR.
 • Koalicja Obywatelska ma za to innego ks Sowę, który mówi, że pewną gazetę trzeba ,, zniszczyć nie negocjować" :D
Reklama