UWAGA!

To dobry budżet na trudny rok

 
Elbląg, To dobry budżet na trudny rok
fot.arch.portEl

Ostatnia w tym roku sesja Rady Miejskiej (28 grudnia) będzie sesją budżetową. – Budżet jest realny, solidny i odpowiedzialny – zapewnia Paweł Nieczuja-Ostrowski, wiceprzewodniczący Rady. Radni Platformy Obywatelskiej są na „tak”.

Od spotkania z szefami klubów radnych, w obecności Skarbnika Miasta i przewodniczącego Rady Miejskiej, prezydent Grzegorz Nowaczyk rozpoczął w listopadzie polityczne konsultacje dotyczące założeń budżetu Elbląga na 2013 r. - Budżet 2013 to „budżet finansowej odpowiedzialności” – stwierdził wówczas prezydent. - Finansowa odpowiedzialność zmusza nas do „trzymania w ryzach” deficytu i minimalizowania skutków kryzysu.
       17 grudnia w konsultacjach budżetowych wzięli udział radni. Mieli wiele wniosków i uwag. W tematach edukacyjnych wypowiadał się radny Marek Pruszak. Wskazywał obszary, na które powinno się przeznaczyć większe środki, m.in. na gimnastykę korekcyjną, tworzenie kół historyczno-patriotycznych czy zakup pomocy dydaktycznych do szkół.
       Radni Halina Sałata i Robert Turlej wnioskowali w tematach komunikacyjnych. Rzecz dotyczyła poprawy nawierzchni chodnika w ciągu Al. Odrodzenia (wniosek radnej Sałaty) i utworzenia ścieżki rowerowej przy ul. Płk. Dąbka od ulicy Matejki do targowiska miejskiego (wniosek radnego Turleja).
       Z kilkoma wnioskami zgłosił się radny Jerzy Wilk, które dotyczyły między innymi ustawienia wiaty przystankowej przy ul. Warszawskiej.
       - Budżet miasta na rok 2013 zaprojektowany jest bardzo racjonalnie – zauważył Jerzy Wilk, przewodniczący klubu radnych PiS. – Środków, które wydatkowane powinny być na określone zadania szukałbym w budżetach jednostek miejskich.
       Po politycznych konsultacjach przyszedł czas na konsultacje społeczne (19 grudnia). Te nie przyciągnęły tłumów. W Ratuszu stawiło się zaledwie … troje elblążan.
       - Frekwencja na takich spotkaniach pozostawia wiele do życzenia i pokazuje, że jest jeszcze dużo do zrobienia – mówi Jerzy Wcisła, przewodniczący rady Miejskiej. – Jeżeli ktoś oczekuje, że samorząd zorganizuje życie społeczne to jest w błędzie. Samorząd ma za nie odpowiadać, ale głos mieszkańców jest bardzo ważny. Mieszkańców, ale i organizacji pozarządowych czy stowarzyszeń. Na współpracę z nimi liczę szczególnie.
       Uchwała budżetowa zostanie poddana pod głosowanie 28 grudnia podczas ostatniej w tym roku sesji Rady Miejskiej.
       - To budżet realny, solidny i odpowiedzialny – zdaniem Pawła Nieczui-Ostrowskiego, wiceprzewodniczącego Rady. – Na inwestycje zabezpieczono 140 mln zł, co pozwoli kontynuować modernizację miasta. To budżet odpowiedzialny, bo wydatki bieżące są zachowane w ryzach, dochody ostrożnie prognozowane ze względu na przewidywane spowolnienie gospodarcze. Oczekiwania zawsze są większe – przyznaje – ale w obecnych realiach to dobry budżet na trudny rok.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Radnym głosujacym za podwyżkami w całym roku 2012 które boleśnie dotykają ubogich mieszkańców Elblaga i regionu życzymy smutnych Świąt i żeby plagi egipskie, ciężkie choroby i wszelkie nieuleczelne nowotwory was dotknęły za krzywdę bliźniego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mieszkańcy(2012-12-21)
 • komu sie rządzenie nie podoba może oddać głos i podpisać petycje o referendum, kto uważa że w elblągu jest dobrze nie musi tego robić, został miesiąc na podpisy
 • Proponuję żęby te życzenia podać im na kartach referendalnych - dziś przez kilka godzin pomimo warunków pogodowych zbieraliśmy podpisy. Mnie zafrapował najstarszy Pan budowniczy Zamechu Elblążanin od 1945 r. Pełen szacunek. Referendum to nie grupa oszołomów teraz to już głos Elblążan. Głos za dymisją tej Rady i tego Prezydenta. Głos rozsądku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mariusz Lewandowski(2012-12-21)
 • Panie Mariuszu chętnie zlożę swój podpis za wnioskiem o referendum, prosze tylko o odpowiedź na jedno pytanie. Jeżeli obecny prezydent zostanie odwołany w drodze referendum na jakich kandydatów będziemy głosować, czy są osoby kompetentne do pełnienia tej funkcji. W poprzednich wyborach mając do wyboru pana Słoninę i Nowaczyka oddałem swój głos na pana Nowaczyka bo tylko on w moim odczuciu nadawał sie do pełnienia tej funkcji poza p. Słoniną.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  uriah heep(2012-12-21)
 • Ja też ale może lepszy zarządca komisaryczny niż Nowaczyk ? Moim zdaniem tak i co ważniejsze ja nie boje sie o brak kandydatów ale zadbam o ty bu każdy miał świadomość że nie rzuca się w tym mieście obietnic bez pokrycia i że warto słuchać mieszkańców nie tylko raz na 4 lata. .. Powiem szczerze nie wiem ja osobiście oddałbym głos albo na byłego właściciela Halexu albo na przykład na ludzi z Vabanku czy Wójcika. Ale czy któryś z nich zechce posprzątać ten bałagan ? Nie wiem ale wiem że Nowaczyk zamiata pod dywan i robi dobrą minę do złej gry. Nie lubię jakoś pokerzystów którzy blefują stawiając cudze pieniądze, ,,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mariusz Lewandowski(2012-12-21)
 • W końcu 2011 r. na stronie Urzędu Miasta opublikowano projekt budżetu Elbląga na 2012 rok a w nim: planowane dochody – 524,8 mln zł, planowane wydatki 616,8 mln zł. Deficyt - brak kasy miał zostać pokryty emisją obligacji na sumę 107 mln zł. Dzis elblążan ciekawi przewidywane wykonanie budżetu za 2012 r? Natomiast w grudniu br. na 2013 rok zaplanowano budżet w wysokości 607,4 mln zł, (czyli mniejszy o ok. 10 mln. zl. ) w tym dochody - 525,3 mln zł (podobne jak rok wczesniej) oraz wydatki 592,3 mln zł. (mniejsze o ok. 25 mln. zł) Czyim kosztem zmniejszone są wydatki - ok 15 mln. zł, i z czego pokryty zostanie deficyt na 2013 rok wynoszący ok. 67 mln. zł. (czyżby kolejna emisja obligacji?) Czy ktoś z radnych może wyjaśnić elblążanom te zawiłości budżetowe a nie mówić o drobiazgach, które nie maja większego znaczenia w budżecie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  liczący(2012-12-21)
 • młodzi ludzie zbierający podpisy na Hetmańskiej nogami się wypierają, że w referendum chodzi też o odwołanie Rady Miejskiej, nie chcą w ogóle o tym mówić bo wiedzą, że to był głupi pomysł od początku i przez to inicjatywa przegrała politycznie całą swoją akcję
 • Drogi poprzedniku fakt że wniosek dotyczy Prezydenta i Rady jest chyba powszechnie znany ale jakby co to moim zdaniem na stronach Urzędu Miasta powinna być o tym informacja z tym że taneczny departament komunikacji społecznej znów tańczy sambę z rumbą zamiast informować mieszkańców o referendum procedurze i miejscach gdzie zbiera się podpisy. My nie dysponujemy środkami na kampanię reklamową a może i zbierający podpisy nie o wszystkim do końca wiedzą za co Przepraszam i Pana i mieszkańców. Jutro w południe planujemy pierwsza konferencją prasową po końcu świata wiec o ile świat przetrwa do północy to jutro w południe podamy plam pracy na styczeń. Na razie poszukujemy wolontariuszy do zbierania podpisów bo jest tyle zaproszeń do zbierania podpisów w poszczególnych dzielnicach że nie wyrobimy się samą grupą inicjatywną a tu święta okna umyć dywany wytrzepać sam Pan wie. Zbierający to czasem ludzie którzy po prostu mają czas paru po prostu złożyło swoje podpisy po czym wzięło listę i poszło zbierać następne bo mieli czas i pomimo mrozu zechcieli poświęcić czas dla swojej przyszłości. Mama nadzieje ze w styczniu będziemy lepiej zorganizowani chociaż tan naprawdę to listy zapełniają się same mimo że długopisy zamarzają na mrozie, ,,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mariusz Lewandowski(2012-12-21)
 • przyznanie się do braku środków na prowadzenie kampanii informującej mieszkańców o referendum i do brak wolontariuszy ułatwia zrozumienie całej sytuacji - na referendum porwała się grupka kilku osób bez żadnego pomysłu jak to sfinansować, zorganizować itd. jak nie wypadli kogo obwiniać będziecie za własne niepowodzenie?
 • Nie narzekamy na to co jest najważniejsze - na brak poparcia dla wniosku o referendum. Ja sam od 8 do 13 zebrałem ponad 50 podpisów. Od emeryta który w 1945 zaczynał budować Zamech i jest Elblążaninem z wyboru po długonogie nastolatki po studniówce. W tamtym tygodniu pisano o nas że jesteśmy grupa oszołomów co porywa się na rzecz nierealną jutro zastanawiamy się jak zebrać 30 000 podpisów bo jeśli się nam to uda to Pan Prezydent na którego głosowało około 13 000 osób / w tym i ja sam / powinien się poddać do dymisji wraz z wszystkimi radnymi PO. Dziś prosimy Elblążan nie o 9 ale o 30 tysięcy podpisów i na taki wynik chcemy zapracować. Jeśli nam się to uda to może będzie tak jak w 1970 to Warszawa będzie się bała co zrobimy. To co widzę na ulicy daje nadzieje że nie jesteśmy ciemnym ludem i nawet jak coś kupimy to jednak możemy to zwrócić w ramach gwarancji za wadliwy towar. Gra idzie o to miasto i jego przyszłość a ja nawet ja będę musiał emigrować za pracą to nie chcę się wstydzić że tylko narzekam i nic nie robię, Robię co mogę i do tego zapraszam wszystkich bo razem możemy nie tylko pokonać ale i znokautować Prezydenta w pierwszej rundzie. Lubię takie nokauty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mariusz Lewandowski(2012-12-21)
 • Widzę, że Pan Lewandowski nie próźnuje. Choć przyznac muszę, że nudne sie to juz robi, bo gdzie nie wejdę to tylko pana sączące jad wpisy czytam. Proponuję założyc własną stronę i tam krytykować władzę. Z drugiej strony to sie dziwię, że taka wielka krytyka bo z tego co wiemy to Pan projekt na renowacje Gesiej Góry przeszedł w projekcie budżetu obywatelskiego. Za czasów poprzedniego prezydenta miał Pan taką możliwość???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  nardilen(2012-12-22)
 • Drogi Panie racja - nie miałem. Cena postępu. Ale jak jak kura chce więcej. Nie tylko decyzji o tych 2 ale i tych 600 milionach bo to ja będę spłacał te długi na równi z Nowaczykiem to chce mieć możliwość powiedzieć co mi się nie podoba. Piszesz Pan o jadzie, ,, no drogi Panie ja pisze co widzę jak mnie Pan przyłapiesz na kłamstwie to możesz mnie Pan posądzać o zjadliwość ale ja powiem inaczej - desperacja. Nie chce znów wyjeżdżać z tego miasta a jak tak dalej pójdzie będę musiał. Nie dlatego że nic nie robię czy że nie mam pomysłów albo co gorsza nie dlatego że moje pomysły są złe ale dlatego że ci na których glosowałem okazali się leniwcami i zleży im na własnej za przeproszeniem - "dupie". To ja już zakładam glany i wycinam kopniaka. Już nie tylko ja. Może i źle widzę ale takich źle widzących spotykam na ulicy setki. Tych "dobrze widzących" to może 5 %. To jest to co widać dziś - w mróz i przed świętami. Tego co będzie styczniu nawet nie umiem sobie wyobrazić. Ulica w pełni potwierdza sondaże poparcia robione przez Dziennik Elbląski czy Elbląg 24.Tylko rąk do pracy wciąż za mało. A ty trzeba będzie jeszcze po Nowaczyku posprzątać. I to jest prawdziwe zadanie dla Mieszkańców. To co robi ta Rada już nawet nie wypada komentować 3 osoby na sali UM. .. Teraz to już nawet śmiech więźnie w gardle bo nawet ci co składali te projekty nie sprawdzili co z nimi dalej, ,, ,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mariusz Lewandowski(2012-12-22)
Reklama