UWAGA!

"To najczarniejsza historia Polski po drugiej wojnie światowej"

 Elbląg, Pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 70 złożono wiązanki i zapalono znicze
Pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 70 złożono wiązanki i zapalono znicze

W rocznicę wydarzeń z grudnia 1970 roku w piątek (18.12) pod elbląskim pomnikiem ofiar złożono wiązanki i zapalono znicze. - Po drugiej wojnie światowej jest to najczarniejsza historia Polski. Nie było wydarzenia tak dramatycznego i skutkującego w ofiary, jak Grudzień 70 - mówi Grzegorz Adamowicz, przewodniczącym Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność" w Elblągu. Zdjęcia.

- Tegoroczne obchody upamiętniające wydarzenia z grudnia 1970 roku ze względu na pandemię są inne niż w ubiegłych latach - nie ma chociażby uroczystego przemarszu pod pomnik - to najważniejsza jest przecież pamięć o ich ofiarach, o elblążanach, którzy zostali wówczas zabici. Po drugiej wojnie światowej jest to najczarniejsza historia Polski, nie było wydarzenia tak dramatycznego i skutkującego w ofiary, jak Grudzień 70 - mówi Grzegorz Adamowicz, przewodniczącym Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Elblągu. 

Jak przyznaje Grzegorz Adamowicz, pół wieku, które już upłynęło od tamtych wydarzeń, powoduje, że ta pamięć przygasa.

- Pod pomnik przychodzą osoby „dojrzałe”, które same pamiętają tamte wydarzenia albo urodziły się kilka, kilkanaście lat później. Dlatego tak ważne jest przekazywanie tej historii młodzieży, w sposób autentyczny i bez nakreśleń politycznych - mówi przewodniczący.

W tym roku obchodzimy 50. rocznicę wydarzeń grudniowych. Od 14 do 22 grudnia 1970 roku miały miejsce protesty robotników: głównie w Gdyni, Gdańsku i Elblągu, stłumione przez milicję i wojsko. Bezpośrednią przyczyną strajków i demonstracji była wprowadzona 12 grudnia podwyżka cen detalicznych mięsa, przetworów mięsnych oraz innych artykułów spożywczych. Społeczeństwo zareagowało protestem, które rozpoczęły się w Gdańsku, ale już we wtorek 15 grudnia dołączyli do nich pracownicy elbląskiego Zamechu. Doszło do walk ulicznych i starć z MO. 17 grudnia, w tzw. „czarny czwartek" na wybrzeżu władze zdecydowały się wykorzystać wojsko. W wyniku starć wiele osób zginęło lub odniosło rany. W piątek 18 grudnia również w Elblągu zdecydowano się na użycie siły, co zaowocowało starciami z demonstrantami. W wyniku represji w grudniu 1970 roku zostało zabitych 45 osób. Więcej o Grudniu 70 w Elblągu tym artykule.

Piątkowe uroczystości w Elblągu przy Pomniku Ofiar Grudnia 70 poprzedziło złożenie wiązanek na grobach elbląskich ofiar tamtych wydarzeń: Waldemara Rebinina, Zbyszka Godlewskiego i Mariana Sawicza, którzy spoczywają na cmentarzu Agrykola w Elblągu. Obchody zakończyła wieczorna msza w elbląskiej katedrze, odprawiona przez biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego.

Przypomnijmy, że przed elbląską katedrą możemy obejrzeć wystawę „Grudzień 70 w Elblągu w dokumencie archiwalnym”. Ekspozycja przybliża przyczyny, przebieg i rozwój sytuacji w Elblągu w grudniu 1970 r. oraz styczniu 1971 r. poprzez wybrane fragmenty dokumentów archiwalnych i relacji prasowych. Znaczna część materiałów prezentowanych na wystawie dotyczy represji wobec zatrzymanych demonstrantów wraz z opisami tych zdarzeń, sporządzanymi wówczas i gromadzonymi przez związki zawodowe w celu wypłaty odszkodowań. Natomiast przy Pomniku Ofiar Grudnia 70 prezentowana jest wystawa IPN „Powstanie Grudniowe 1970 roku" .

daw

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • I co z tego. U nas w Elblągu rządzą ludzie z partii (PZPR )która kiedyś wydała rozkaz strzelania do ludzi, razem z partią która temu wtórowała (ZSL ). A mówi się że ludzie uczą się na błędach. W tym wypadku, jak widać niczego się nie nauczyli.
 • Myślałem po tytule że piszecie o aktualnym rządzie
 • Jak patrze na to wszystko do czego doprowadziły te niby demokratyczne wraz z kościołem po 89 r. To aż mnie świerzbi żeby załadować broń. W ciągu kilku lat wysprzedali za bezcen i rozkradli wszystko co Polacy ciężką pracą zbudowali po 45 roku.
 • To była prawdziwa Solidarność czy ta Dudy?
 • ale prokurator stanu wojennego cwaniak P, chroniący pedofili, jest ok?
 • pisiorom ten komunistyczny prokurator nie przeszkadza
 • widzę że obrońcy ex prokuratora komunistycznego aktywni!!!!
 • Jest postęp: teraz idą w ruch rurki metalowe, zamiast pałek gumowych i pylenie gazu prosto w twarz. Nie wspomnę o łamaniu kości w trzech miejscach dziewczynie. .. .. no i ochrona, ,szefa, ,jakiej do tej pory nikt nie miał. .. .aż 72 załogi mikrobusów z prewencją. .. .. No i ten myk z opaskami. Taki cywil bił jak bandyta, a chwile władza bo włożył opaskę, ,policja, ,i schował się za szpaler policjantów z tarczami. ..
 • Tragedią dla Polski były jeszcze rządy PO-PSL w latach 2007-2015
 • Dlaczego nasz lokalny klaun się nie wypowiada?
 • i co z tego ? N I C wielkie nic, kolesie 89'dali swoim starym kolesiom z KC zabezpieczenia w postaci szmalcu i bezkarności w rozkradaniu polski i tyle, a nowi towarzysze od Lewych i spółki chcieli by dołączyć do tego towarzystwa bo to awans społeczny i fajne życie na koszt głupków którzy tam wieżą w jakąś wolność, demokracje, wolne wybory i inne bzdety :D po co drążyć temat bić panie 50 lat czy 140 przecież i tak większość w to nie wieży i machnęła na to ręką bo wszyscy wiedzą że to wał heh ogrywanie mitu solidarności i walki o demokracje :D a świstak siedzi i zawija je w te sreberka i tak wygląda wasza demokracja :D panowie z KC i ich kolesie mają pełne konta i kieszenie i śmieją się z frajerów i włos im z głowy nie spadł, polskie społeczeństwo to frajerzy i taka jest przykra prawda
 • byles przy tym?
Reklama