UWAGA!

To sklep inny niż wszystkie

 Elbląg, Otwarcie sklepu społecznego,
Otwarcie sklepu społecznego, fot. Anna Dembińska

W Domu pod Cisem przy ulicy Stawidłowej otwarto we wtorek (19 maja) pierwszy w mieście sklep społeczny. Kupić tu można między innymi przedmioty używane, ale odnowione i przerobione. Dochód z ich sprzedaży jest przeznaczony na działania charytatywne i społeczne, a także na pokrycie kosztów działalności sklepu. Zobacz zdjęcia.

Pierwszy społeczny sklep w Elblągu otwarty właśnie w Domu pod Cisem działa na zasadzie przyjmowania nieodpłatnie od darczyńców różnych przedmiotów, które nadają się do użytku po odświeżeniu lub renowacji. W sklepie funkcjonują trzy strefy. W pierwszej, czyli targes.pl, można kupić unikalne produkty przedsiębiorstw społecznych z województwa warmińsko-mazurskiego, a także wyroby rękodzielników, rzemieślników, twórców ludowych oraz rzeczy wykonane w Centrum Integracji Społecznej.

- Tu gromadzimy do sprzedania produkty przedsiębiorstw społecznych, spółdzielni socjalnych, warsztatów terapii zajęciowej, organizacji pozarządowych, stowarzyszeń czy fundacji z naszego województwa. Są to między innymi meble, torby czy akcesoria dekoracyjne. Pozyskując i sprzedając takie przedmioty pod marką targes.pl chcemy im w ten sposób pomagać – mówi Arkadiusz Jachimowicz, prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.

Do drugiej, charytatywnej strefy sklepu, rzeczy mogą przekazywać darczyńcy. Są to przedmioty komuś już niepotrzebne, ale ich stan jest dobry i chciałby je podarować. Zostaną one naprawione przez uczestników Centrum Integracji Społecznej, którzy w ten sposób uczą się nowych zawodów przy renowacji mebli i sprzętów, a także przy obsłudze sklepu. Dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na działania charytatywne prowadzone przez Stowarzyszenie ESWIP w ramach Funduszu Grantowego. W trzeciej strefie kupimy rzeczy używane.

Jak podkreśla Arkadiusz Jachimowicz, otwarcie sklepu to program pilotażowy.

- Będziemy zabiegali, by docelowo w Elblągu powstało Centrum Ponownego Użytkowania Przedmiotu na hali o powierzchni 2 tysięcy metrów. Tam taką działalność można będzie prowadzić z rozmachem. Mechanizm działania centrum byłby taki: od elblążan dostajemy rzeczy, które są przydatne, dokonujemy ich renowacji i sprzedajemy na hali. Obecnie nie możemy wystawiać w sklepie meblościanek, czy wersalek ze względu właśnie na małą jego powierzchnię - mówi prezes ESWIP.

Jak podkreśla Justyna Duks, kierownik Domu pod Cisem, działalność sklepu społecznego wyróżnia też to, że nie działa on dla maksymalizacji zysków.

- Dochody są przeznaczane na działalność Domu pod Cisem, czy na wkład własny do projektów społecznych, które realizujemy. Zależy nam też, aby w tym budynku zatrudniać osoby, którym trudniej znaleźć pracę na otwartym rynku, np. osoby niepełnosprawne – mówi Justyna Duks.

Sklep dla kupujących jest czynny od wtorku do piątku w godz. 10-17 oraz w soboty od godz. 10 do godz. 14. Co można  przekazać do sklepu? Niewielkie meble: stoliki, stoły, krzesła, biurka, fotele, taborety, a także telewizory, komputery, książki, obrazy, wazony, lampy, abażury, ozdoby, biżuterię, pamiątki, wyroby ze skóry naturalnej, rowery czy urządzenia do ćwiczeń. Można to zrobić od poniedziałku do piątku w godz. 9-17, przywożąc rzeczy do Domu pod Cisem lub skontaktować się mailowo czy telefonicznie, gdy nie dysponujemy własnym transportem: 734 218 310, mail: sklep@dompodcisem.pl.

W planach Domu pod Cisem są także społeczne akcje wymiany przedmiotami. Na razie nie mogą się one odbywać ze względu na obostrzenia sanitarne związane z pandemią. 

- Będzie również uruchamiana sprzedaż online za pośrednictwem konta na Allegro, ale też w mediach społecznościowych. Przez około 1,5 miesiąca dajemy sobie czas na fazę testową funkcjonowania sklepu, być może potem będziemy zmieniali godziny jego funkcjonowania w zależności od oczekiwań społecznych - dodaje Justyna Duks. 

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama