UWAGA!

Topole pylą, mieszkańcy się skarżą, spółdzielnia tłumaczy

 
Elbląg, Mieszkańcy chcą, żeby topole zostały wycięte, bo według nich bardziej szkodzą niż pomagają
Mieszkańcy chcą, żeby topole zostały wycięte, bo według nich bardziej szkodzą niż pomagają (fot. AD)

- Proszę Pani, tu nikt nie może wyjść na balkon. Ja mam astmę i się duszę, od tej „wełny” co lata w powietrzu. Tu mieszka wielu starszych ludzi, którzy mają problemy z chodzeniem, dla nich ten balkon to jedyne miejsce na zewnątrz, gdzie mogą posiedzieć – opowiada jedna z mieszkanek bloku przy ul. Teatralnej i prosi, żeby coś zrobić z topolami naprzeciwko.

Drzew dokładnie jest sześć – trzy klony jednolistne, jeden jesion i dwie topole. Mają więcej niż dziesięć lat, co jest istotne z punktu widzenia prawa, bo jak mówi ustawa o ochronie przyrody, żeby wyciąć takie drzewo trzeba specjalnego zezwolenia, od odpowiedniej jednostki samorządowej, w tym przypadku od Departamentu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego.
       Tego chcieliby mieszkańcy bloku przy ul. Teatralnej, którzy skarżą się, że drzewa, a zwłaszcza topole utrudniują im życie, przede wszystkim w okresie gdy pylą.
       - U syna w Olsztynie takie topole wycięto, właśnie dlatego, że pyliły i nie były zbyt dobre dla alergików i astmatyków. Rozumiem, że może u nas wyciąć się tego nie da, ale czy nikt nie może tego przyciąć? Albo sprzątać tych kłaczków? - pyta jedna z mieszkanek bloku, która ma balkon z widokiem na topole.

  Elbląg, To właśnie ta "wełna" zalega na balkonach mieszkańców i tych bardziej wrażliwych - astmatykó i alergików - "dusi"
To właśnie ta "wełna" zalega na balkonach mieszkańców i tych bardziej wrażliwych - astmatykó i alergików - "dusi" (fot. AD)

Teren, na którym stoją należy do miasta, ale jak informuje biuro prasowe Urzędu Miejskiego dzierżawi go spółdzielnia mieszkaniowa Sielanka, więc to na niej ciąży obowiązek zajmowania się tym terenem.
       Spółdzielnia drzewami zajęła się tylko raz - w 2011 r. - kiedy porządkowała teren pod pobliski parking. Wtedy też przycięto suche i obumarłe gałęzie, bo zgodnie z prawem jedynie tyle można zrobić bez odpowiedniej zgody.
       Jak jednak tłumaczy Józef Bunda, kierownik działu techniczno – eksploatacyjnego, spółdzielnia wystąpi do Urzędu Miejskiego o stosowne zezwolenie na wycinkę dwóch topoli.
       – W przypadku uzyskania pozytywnej decyzji drzewa niezwłocznie usuniemy – tłumaczy Bunda.
      

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Zanim alergicy wypowiedzą się na temat uczulenia na puch topoli niech lepiej idą od alegologa ponieważ " Na przełomie maja i czerwca na okazach żeńskich topoli dojrzewają owoce zawierające nasiona, opatrzone pęczkiem miękkiego, śnieżnobiałego puchu kielichowego, roznoszonego przez wiatr. Okres owocowania topoli zbiega się w czasie z początkiem pylenia traw i wystąpieniem silnych objawów uczuleniowych wywołanych przez alergeny pyłku traw. Wielu chorych uczulonych na trawy sądzi, że przyczyną dolegliwości występujących w tym okresie jest unoszący się w powietrzu, widoczny gołym okiem, biały puch topoli (powszechnie mylnie uważany za pyłek topoli). Pojawiające się masowo, duże ilości puchu kielichowego nie mają jednak właściwości uczulających. "
 • prosz zobaczyc co dzieje sie na robotniczej gdzie stoi przy starej szkole siedem topoli tego pylu wszedzie a w mieszkaniu to pogrom i nikt tym sie nie zajmnie
 • A ja mam kur** uczulenie na samochody, więc proszę o zamknięcie ulicy przebiegającej obok mojego bloku. .. Wy sobie chyba jaja robicie haahahahaha uczulenie na topole, kij tam wytnijcie wszystkie topole w kraju bo moze akurat jakis alergik bedzie chcial przez POlske przejechac. .. Żałosny artykuł tak bardzo że wstyd
 • drzewa przeszkadzają psy przeszkadzają dzieci na placach przeszkadzają miasto staruchów
 • Wyciąć i posadzić brzózki.
 • Tego Bunde już dawno z tej spółdzielni powinni wypier. .. Chwali sie każdemu że jest inżynierem, zadziera z lokatorami. Psuje wizerunek całej spółdzielni.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  1
  nieinżynier(2014-06-19)
 • Prosimy, błagamy o pomoc również w sprawie drzew przy ul. Płk. Dąbka, które są tak blisko bloków, że właściwie świecimy światło cały dzień. Wcześniejszy Prezydent był na nasze prośby bardzo opierzchły, w końcu jednak przycieto lekko te konary ale to juz bylo na finiszu jego kadencji. Prosimy o porzadne przycięcie tych konarów, zapraszamy do mieszkań na parterach, gwarantujemy będzie ciemno !!!!. .. .. poza tym jest grzyb, zgłaszalismy do spółdzielni ten problem ale te drzewa niestety nie są spółdzielni. Mamy nadzieję, że urząd zauważy ten problem. Pozdrawiamy mieszkańcy ul. Płk. Dabka od Bp w stronę Zawady. Nam potrezbny jest Zywopłot taki jaki jest na przeciwko rynku a nie drzewa, które wcale nas nie oddzielają od ulicy.
 • powycinac starych ludzi zostawic topole w spokoju. .. .. barany jestem wilkiem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  6
  dr.wycinka(2014-06-19)
 • Raptem przez 30 lat drzewa nie przeszkadzały aż tu nagle zaczęły one atakować astmą niewinnych, biednych mieszkańców, to jawne s. .stwo z ich strony. Mi przeszkadzają wszystkie telebimy na mieście bo jak przejeżdżam to mi radio w aucie zaczyna szumieć. Staruchy won do Ciechocinka, drzewa won do tartaku, telebimy na księżyc a ziemniaki na frytki !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  7
  Pozdro600t(2014-06-19)
 • Te pasożytnicze drzewa już dawno powinny być wycięte, przynoszą tylko kupę śmieci, a pożytku żadnego. Wyciąć pod warunkiem zastąpienia inną odmianą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  4
  -kornik-(2014-06-19)
 • DżonyBravo - brawo za rozsądny głos w dyskusji. Pytanie, czy trafi on do poszkodowanych (rzekomo) alergików z Teatralnej i - co ważniejsze - do UM. A co ze spalinami? Tam jest duże natężenie ruchu. Czy po wycince drzew syf z samochodów nie będzie jeszcze bardziej dokuczliwy?
 • ta. .. typowa logika " białego człowieka" ; ) - żarcie = chemia, picie = chemia, nawozy = chemia, leczenie czegokolwiek = chemia, karmienie zwierząt hodowlanych = chemia (i hormony i inne świństwa), technologia = brudna i kopcąca (dzięki za to dla korporatokracji, tak skutecznie wstrzymującej prawdziwy postęp technologiczny). .. nic dziwnego, że wszyscy są chorzy na cokolwiek, i wszystkim wszystko zaczyna przeszkadzać - jasne, lek na atak astmy na balkonie = powycinać te drzewa. W ogóle po co nam drzewa w mieście? Może wytnijmy je w promieniu np. 50 km - wówczas każdy Elblążanin będzie mógł czuć się bezpiecznie; ) - aha, i nikt nie uderzy o nie samochodem (te ochydne drzewa, jak śmiały tam rosnąć od kilkudziesięcu/kilkuset lat). .. " Macie tą planetę, i czyńcie ją sobie poddaną" ; ) - zatem żryjmy aspartam, jakiś tucznik 2000,popijajmy colą i sztucznym browarem, leczmy się chemią, i wyrżnijmy w końcu tą wredną " matkę naturę" bo nam tu kur0e przeszkadza. .. Smacznego!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  2
  AspartamE951(2014-06-19)
Reklama