UWAGA!

TPD podsumowało „Akademię Przyszłości”

2009-06-26
13:16

W sumie 588 uczniów ze szkół podstawowych z naszego regionu wzięło udział w projekcie „Akademia Przyszłości” zorganizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. W ramach projektu zrealizowano 2808 godzin zajęć pozalekcyjnych dla dzieci z trudnościami w nauce. Zobacz fotoreportaż.

TPD podsumowało projekt „Akademia Przyszłości”, który realizowany był od sierpnia 2008 do czerwca 2009 roku w 13 szkołach podstawowych. W przedsięwzięciu wzięli udział uczniowie klas 4-6 szkół podstawowych - z Elbląga szkoły nr 4, 8, 19, 23 oraz szkół podstawowych z Żurawca, Milejewa, Zwierzna, Nowakowa, Tolkmicka, Pogrodzia, Gronowa Elbląskiego, Pomorskiej Wsi i Rychlik. Projekt był skierowany do uczniów osiągających słabe wyniki w nauce oraz mających trudności w uczeniu się.
       W ramach projektu w każdej szkole zrealizowano 54-godzinne bloki zajęć pozalekcyjnych w 4 obszarach tematycznych: matematyka, informatyka, język angielski, edukacja przyrodniczo – ekologiczna. Zajęcia prowadzili nauczyciele, którzy ukończyli szkolenie z zakresu nowoczesnych metod i technik nauczania i uczenia się, przygotowane przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli TPD.
       - Ukończenie szkolenia przez nauczycieli było pierwszym ważnym krokiem w realizacji celów projektu – mówi Łukasz Dembiński, dyrektor biura TPD w Elblągu. - Poznali oni metody i techniki prowadzenia zajęć w sposób aktywizujący twórczą aktywność uczniów i optymalnie wykorzystujący możliwości ich umysłu. Przekazaliśmy im wskazówki, jak organizować zajęcia, by maksymalnie wykorzystać możliwości ucznia, jednocześnie dbając o to, by nauka była przyjemnością.
       Zajęcia pozalekcyjne realizowane były przez 52 nauczycieli w okresie od października 2008 do czerwca 2009. Odbywały się one w małych grupach, maksymalnie 12-osobowych w wymiarze 6h miesięcznie. Łącznie zrealizowano 2808 godzin zajęć.
       Jak mówi Urszula Zajko-Olejniczak, kierownik projektu, „udało się osiągnąć założone efekty.

 

Wyniki ewaluacji pokazują, że uczniowie uzyskali wyższe oceny na koniec roku szkolnego. Zaczęli też lepiej funkcjonować w roli ucznia, mając na uwadze nie tylko wyniki w nauce, ale również motywację do zdobywania wiedzy i kontakty z rówieśnikami. Cieszy nas bardzo fakt, że zarówno uczniowie, jak i nauczyciele bardzo pozytywnie odebrali projekt i chcieliby, żeby był on kontynuowany w przyszłym roku szkolnym”.
       Łączny koszt projektu wyniósł ponad pół miliona złotych. Z jego budżetu sfinansowane zostały pensje dla nauczycieli realizujących zajęcia, zakup atrakcyjnych pomocy dydaktycznych i warsztatowych do szkół, biorących udział w projekcie oraz bogato wyposażone teczki dla uczniów.
      
       Projekt „Akademia Przyszłości” finansowany był przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
      
                                                      
                                                                                                            -------- Artykuł sponsorowany -------

      
      

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej