UWAGA!

Tradycyjne święcenie pokarmów

 Elbląg, Dziś katolicy przyszli do kościoła, by poświęcić pokarmy
Dziś katolicy przyszli do kościoła, by poświęcić pokarmy (fot. AD)

Jaja jak malowane, cukrowy baranek, a także chleb, wędlina, ciasto - to pokarmy wchodzące w skład święconki. Dziś (26 marca) Wielka Sobota. Wierni udali się do swoich kościołów parafialnych, by kapłan pobłogosławił pokarmy, które jutro trafią na wielkanocny stół. Zobacz zdjęcia.

W Polsce obrzęd święcenia pokarmów wielkanocnych został przyjęty z Zachodu i był już znany w początkach XIV w. W koszyku ze święconką podstawowe znaczenie miał zawsze chleb, ciasta wielkanocne, sery, masło i jaja, mięso oraz sól i chrzan. Od XVII w., zgodnie z zaleceniem Stolicy Apostolskiej, pierwsze miejsce w święconym zajmowała figurka baranka z ciasta, masła, cukru lub innych surowców – jako symbol Chrystusa zmartwychwstałego, ustawiana także współcześnie na łączce z wschodzącego zboża lub rzeżuchy.
       Bardzo ważne są jaja (symbol nowego życia) w postaci kolorowych pisanek, kraszanek. Wszystko zależy od fantazji i umiejętności "artysty". W niektórych regionach zdobienia są tak piękne, że zwykłe, kurze jaja przypominają dzieła sztuki.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Ok ale pizga troszku
  • pizga troszku???
  • Wielkanoc. I znów Święta Wielkanocne i znowu pisanki jakieś bazie w flakonie kwiaty malowanki, i szynka przybrana gałązką borówki zając z czekolady i cukrowe krówki, Pachnący sernik babka lukrowana coroczny śmigus- dyngus od samego rana. Przy tym słońce, słońce i dużo radości, spotkania rodzinne i wypady w gości rodzinne rozmowy śpiewy hej sokoły i drzewa odziane w słomiane chochoły i radość ludzka jak w amoku szał , ,WESOŁEGO ALLELUJA, , Jezus z martwych wstał. Henryk Siwakowski
Reklama