UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Tramwaj „Stanisław Wójcicki” wyruszył w trasę

 
Elbląg, W dzisiejszej uroczystości uczestniczył patron tramwaju Stanisław Wójcicki
W dzisiejszej uroczystości uczestniczył patron tramwaju Stanisław Wójcicki (fot. WS)

Dziś (20 czerwca) z zajezdni przy ul. Browarnej wyruszył na trasę pierwszy tramwaj, który ma swojego patrona. Wagon nr 401 to „Stanisław Wójcicki” od imienia i nazwiska pioniera Elbląga, członka Morskiej Grupy Operacyjnej, człowieka, który podnosił nasze miasto z ruin i oddał mu cale swoje życie.

Najpierw historycy, znawcy i pasjonaci Elbląga dyskutowali nad wyborem nazwisk tych, którzy powinni mieć w naszym mieście „swoje” tramwaje.
       - Braliśmy pod uwagę zarówno przeszłość Elbląga, jak i teraźniejszość, bo to jest wspólnota historyczna, której nie można oddzielać – wyjaśniał elbląski historyk Lech Słodownik. - Cieszę się, że na liście znalazło się dużo nazwisk pierwszy elblążan, pionierów, którzy to miasto wznosili z ruin, w wielkim trudzie, walcząc z wielkimi przeciwnościami - na początku ze strony wojsk sowieckich, później politycznymi. Jednak przywracali miasto Polakom, którzy przybyli tu po wojnie i tu znaleźli swoją Ojczyznę.
       Blisko 5 tysięcy elblążan wzięło udział w głosowaniu na patronów tramwajów. Spośród dwunastu nazwisk wybrali sześć, ich zdaniem najbardziej zasługujących na uznanie. Najwięcej głosów (1255) otrzymał Stanisław Wójcicki (ur. 1916 r. w Starachowicach), oficer marynarki Wojennej, partyzant, członek Morskiej Grupy Operacyjnej, Honorowy Obywatel Elbląga.
       - Do Elbląga przyjechałem 24 marca 1945 r. – mówił dziś Stanisław Wójcicki. – Jestem starym elblążaninem i chyba już tego miasta nie opuszczę. Bywało różnie – przyznał. – Czasy były bardzo trudne, Śródmieście w gruzach, Rosjanie dyktowali nam warunki, ale jakoś się dogadaliśmy i praca szła – wspominał okres powojenny.
       Stanisław Wójcicki był komendantem Straży Przemysłowej w Zakładach Mechanicznych Zamech. Gdy w lipcu 1949 r. w jednej z hal wybuchł pożar, Wójcicki wraz z 20 innymi pracownikami został aresztowany przez UB i oskarżony o współpracę z obcym wywiadem. Z więzenia został zwolniony dwa lata później. Podjął pracę w Zakładach Przemysłu Drzewnego im. Wielkiego Proletariatu, gdzie pracował aż do przejścia na emeryturę.

 


       Dziś (20 czerwca) „jego” tramwaj wyjechał z zajezdni. Stanisław Wójcicki o takim wyrazie uznania mówił: - Bardzo dziękuję elblążanom, że obdarzyli mnie tak ogromnym zaufaniem i oddali na mnie najwięcej głosów. Jestem staruszkiem tego miasta – przyznał z uśmiechem. – I choć miałem w przeszłości propozycję, by wracać do Gdyni i wstąpić ponownie do Marynarki Wojennej, zostałem, bo Elbląg mi się tak podobał…
       Dodał również, że chętnie wybierze się na przejażdżkę tramwajem, który nosi jego imię.
       - Cieszymy się bardzo, że po tak długim okresie oczekiwania, długim okresie wyboru wreszcie pierwszy tramwaj z nazwą swojego patrona wyjedzie na ulice miasta – mówił dziś Ryszard Murawski, zastępca dyrektora spółki Tramwaje Elbląskie. - Jest to wagon nr 401, pierwszy tzw. ogórek, który przyjechał do Elbląga. Postanowiliśmy, że kolejni patroni będą umieszczani na wagonach, które w następnej kolejności trafiły do nas.
       W tramwaju są dwie tablice informacyjne w formacie A3 i A4 z biogramem patrona, a jego imię i nazwisko widnieje na zewnątrz wagonu.
       I tak do końca czerwca na ulice Elbląga wyjadą: „Gottlob Ferdynand Schichau”, „Włodzimierz Sierzputowski”, „Aleksandra Gabrysiak”, „Czesław Klimuszko”, „Józef Karpiński”.
      

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Czesław Klimuszko - katolicki "jasnowidz". Jego przepowiednie pokręciły w głowach niektórych polityków. Żenujący są politycy, którzy oficjalnie podają, że wierzą w przepowiednie. Czary mary, diabeł stary.
 • Moja klatka schodowa też czeka na swojego patrona.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Banialuki(2012-06-20)
 • kpina, kpina, kpina!!!! wy darmozjady z UM. Radni bezradni!!! Nie ma cie ważniejszych problemów u nas w mieście!!!?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wrysed(2012-06-20)
 • A sposobu na prace o przez tp minimalizacje bezeobocia ebliscy bezradni nie wymyślili. Wstyd.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kokospokój do wyborów?(2012-06-20)
 • I jeszcze powinien być Gustlik, Hans Kloss i Reksio.
 • "ma cie", co za tłuk. ..
 • A co może mądrego wymyślić taki np. Radny Elbląga A. Tomczyński były członek partii PISu a teraz SLD. ?? Elblążanie wybieracie a później mamy to co mamy, więc o co pretensje ???? Nie ma żadnych wymiernych, konstruktywnych działań ze strony władz miasta aby np: zmniejszać bezrobocie tylko ciągłe głupawe pomysły !! To może wymyślmy patronów autobusów ??? Dlaczego nie ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Do d...z taką władzą.(2012-06-20)
 • styl: "Przywracali jednak to miasto Polakom, "
 • A ja jestem zadowolona z wyboru Klimoszko i Ferdinand Schichau.
 • Cześć i szacunek dla Pana Stanisława Wójcickiego za postawę!
 • Panie Prezydencie Nowaczyk!!!! Kto sponsoruje tą szopkę Polacy okazali sie najgorsi w grupie, logiczne jest że już nie ma sensu utrzymywać tej korporacyjnej chałtury. Jeszcze raz pytam kto płaci za obecne utrzymanie "martwej strefy kibica" Jestem kibicem oraz podatnikiem. Kto wreszcie zadecyduje o końcu występów tego cyrku!!! Ludzie przecież za dwa miesiące radni powiedzą nam, iż mamy kryzys bo strefa kibica nie przyniosła miastu relatywnych zysków.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  oszołom, podatnik, moher(2012-06-20)
 • Ludzie. Gdy tak oglądam stare Polskie Kroniki Filmowe PKF dochodze do wniosku, ze mimo iz to był PRL to ówczesnym ludziom a naszym dziadkom, rodzicom się pp prostu chciało chcieć. To dzieki nim mamy po wojnach odbudowany kraj i miasta. Mało kro o tym pamiętam. Dziś tylko kasa sie liczy a nie człowiek-smutne to ale prawdziwe. Takich ludzi jak pan Stanisław i inni żacni Elblazanie będzie siw o nich długo pamiętać. Mam nadzieję, że obecna władza w Elbląg pójdzie w niebyt i zapomnienie rownie szybko jak sie POjawiła bo psują, niszczą to miasto Elbląg chyba świadomie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Alojzy(2012-06-20)
Reklama