UWAGA!

TRYBUNALSKA 23: Lucyna Szmurło

Dzięki współpracy z TV “Vectra El” Czytelnicy Elbląskiej Gazety Internetowej "portEl" mogą zadawać pytania gościom zaproszonym do telewizyjnego programu “Trybunalska 23”, a potem usłyszeć odpowiedzi w "Vectrze", albo przyczytać je w "portElu". Dzisiejszym gościem “Trybunalskiej...” jest Lucyna Szmurło, radna, szefowa Elbląskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Joanna Ułanowska-Horn: Ma pani dobrą wiadomość dla przedsiębiorców z regionu elbląskiego. Jest możliwość pozyskania pieniędzy z funduszy europejskich...
     Lucyna Szmurło : Po raz pierwszy pojawiła się taka dotacja. Niestety nie mogą z niej skorzystać firmy zarejestrowane w Elblągu. Niemniej jednak każda firma z okolicy - jak najbardziej. Jest to dotacja Unii Europejskiej na tworzenie nowych miejsc pracy w gminach wiejsko-miejskich, w których mieszka mniej niż 15 tys. mieszkańców. Są też po raz pierwszy pieniądze dla rolników na wsparcie i rozwój gospodarstw rolnych. Jest sporo pieniędzy na agroturystykę. Kwoty są dość znaczne od 6 tysięcy EURO do maksimum 36 tysięcy EURO. Propozycji jest bardzo dużo: np. pakowanie warzyw, konfekcjonowanie płodów rolnych - bardzo wiele możliwości. Trzeba się zgłosić do nas, wydamy wniosek wraz z regulaminem i powiemy, co robić dalej.
     
     J.U.: A jak to się stało, że ten projekt trafił do Elbląga?
     L.S.: To był przypadek. Dostałam wniosek od znajomej z Warszawy. Właściwie Izba nie zajmuje się takimi sprawami, ale ponieważ obawiałam się, że informacja nie dotrze do rolników i przedsiębiorców działających w terenie, staram się temat rozpowszechnić chociażby dzięki mediom.
     
     J.U.: Jakie jest na dzisiaj zainteresowanie tą propozycją?
     L.S.: Projekt kończy się 5 września i do tego czasu należy złożyć wypełnione już wnioski. Zainteresowanie jest duże, kopiujemy wnioski na bieżąco, do Izby przychodzi po kilkanaście osób dziennie.
     
     J.U.: A czy zna Pani może propozycje przedsiębiorców czy rolników?
     L.S.: Tego niestety nie wiem, ponieważ one jeszcze do nas nie wróciły. Najprawdopodobniej zostaną wysłane bezpośrednio do Warszawy. Ale zapewniam, że każdy dobry pomysł będzie premiowany.
     
     J.U.: Kiedy powstawała Elbląska Izba Przemysłowo-Handlowa w 1999 roku akces udziału wtedy wyraziło bodajże około 60-ciu przedsiębiorców. Czy teraz jest ich więcej?
     L.S.: Jest nas ponad 70-ciu.
     
     J.U.: Czy w większości są to przedstawiciele małych czy średnich przedsiębiorstw?
     L.S.: Raczej przedsiębiorcy tak zwani "średni", zatrudniający do 50 osób. Oczywiście są też przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 200.
     
     J.U.: Oceniają, że warto tworzyć Izbę?
     L.S.: Myślę, że tak. Jest to przede wszystkim dostęp do informacji i możliwość bliskich kontaktów. Izba organizuje przecież wykłady czy szkolenia, w których mogą brać udział. Takie organizacje, jak Izba Przemysłowo-Handlowa staną się wkrótce bardziej potrzebne, a w momencie naszego wejścia do Unii Europejskiej wręcz nieodzowne.
     
     J.U.: Rozumiem, że członkowie Izby są na bieżąco z wszelkimi informacjami, ale czy stara się Pani docierać także do tych, którzy nie są w Izbie?
     L.S.: Oczywiście. Zawsze, kiedy coś organizujemy, zapraszamy wszystkich przedsiębiorców z miasta i regionu. Staramy się do nich dotrzeć różnymi sposobami , nie tylko przez media, ale również poprzez inne instytucje, np. banki.
     
     Program „Trybunalska 23” emitowany jest w Telewizji „Vectra El” we wtorki i piątki w godzinach 17.15 i 22.20.
przyg. Joanna Ułanowska-Horn (Radio Olsztyn)
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Grzeczne dziewczynki sobie podyskutowały.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Niegrzeczny Kalosz(2001-08-10)
 • Lucyna Szmurło nie reprezentuje elbląskich przedsiębiorców
 • Nikt nie reprezentuje elbląskich przedsiębiorców. Lucjan też.
 • Niech pani Szmurło pochwali sie targami, które organizowała w Kaliningradzie...
 • Co z pani działalnościa w Ruchu Stu?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Działacz(2001-08-15)
 • Pani Lucyno, a z jakich form pomocy mogą w tej chwili skorzystać elbląscy przedsiębiorcy? Słyszałem, że przy EIPH ma powstać Krajowy System Usług. Czy to prawda?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Przedsiębiorca(2001-08-16)
 • Jest Cool
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Baba Jaga z Czarnolasu(2001-08-16)
 • Elbląscy Przedsiębiorcy mogą skorzystać z refinansowanych szloleń (5000 na firmę) i doradztwa. EIPH jest członkiem oczekującym Krajowego Systemu Usług. Ałdyt kończący ten proces odbędzie się końcem sierpnia. Zainteresowanych prosimy o kontakt pod numerem telefonu (055) 236-11-10 lub pod adresem naszej strony www.eiph.prv.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Lucyna Szmurło(2001-08-16)
 • Pani Lucyno czy uważa Pani że: 1. Kasy Chorych powinny na nasz koszt leczyć ludzi którzy w sposób swiadomy się okaleczają np.: stosujacy strajki głodowe i "lądujący " w szpitalu, chorzy na choroby płuc wynikłe z palenia tytoniu, sprawcy wypadków po pijanemu itd itd. Przecież firmy ubezpieczeniowe nie dają odszkodowań w przypadkach np. świadomego zniszczenia swojego samochodu i mieszkania itp. 2.Dlaczego Kasy Chorych płacą za pobyt pacjenta w szpitalu tzn. jedzenie, pranie, sprzątanie .Kasy powinny płacić tylko za koszty leczenia tj. lekarzy, leczenie, lekarstwa. Ubezpieczenie społ. płaci 2 x osobie chorej za tę samą chorobę : raz w postaci zasiłku chorobowego , 2 x w postaci "hotelu" w szpitalu. Czy zamierza Pani w przyszłym sejmie (jeśli Pani zostanie wybrana ,czego serdecznie życzę) poruszyć te sprawy i jakie są Pani poglądy w tej sprawie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Wojciech(2001-08-19)
 • Pani Lucyno, skończyla pani Sorbonę ( pani słowa), a pisze pani AŁDYT. Trochę obciach.
Reklama