UWAGA!

Trzej królowie przemaszerowali przez Elbląg

 Elbląg, Trzej królowie przemaszerowali przez Elbląg
fot. Anna Dembińska

Od kilku lat pochód mieszkańców Elbląga na czele z trzema królami maszeruje ulicami naszego miasta w kierunku katedry pw. św. Mikołaja. To jeden z elementów obchodów św. Trzech Króli. Zobacz zdjęcia.

Zgodnie z tradycją chrześcijańską do stajenki w Betlejem przybyli trzej królowie u przekazali mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. Co ciekawe o tej wizycie wspomina jedynie ewangelia wg św. Mateusza. Więcej o tym świcie przeczytasz tutaj.

Jednym z elementów obchodów święta jest Orszak Trzech Króli, który w wielu miastach przemierza ulicę na pamiątkę „pierwszej pielgrzymki“ sprzed ponad 2000 lat. Taki orszak też od 2015 roku wędruje ulicami Elbląga. Nie inaczej było i w tym roku.

Strażacy, rzymscy legioniści, postaci ze średniowiecza, a także „zwykli“ mieszkańcy Elbląga w symbolicznych koronach na głowach wyruszyli z placu Jagiellończyka w kierunku katedry pw. św. Mikołaja. Po drodze inscenizowano sceny biblijne.

SM

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Wszystkiego najlepszego w tym dniu.
 • Świetnie zorganizowana impreza, piękne przedstawienie. Ja byłam bo dla mnie to wyraz wiary, wiary w Boga. Dziękuję wszystkim którzy to przygotowywali.
 • No tak grypa szaleje w Elblągu 1000 osób choruje a tu zero odstępu i bez maseczek. Za parę dni zobaczymy ile będzie zakażeń!!!!
 • No i fajnie wesoło i wszyscy razem. Czas radości.
 • Wzajemnie
 • Z wzajemnością... Niechaj Ci sie darzy w nowym roku.
 • Czego się boisz o to prosisz
 • Ty tak na poważnie?
 • Gwiazda płonie. Zapach żywicy drażni nos migają świece w salonie wonna choinka przyciąga wzrok na czubku gwiazda płonie. Przeszklone oczy ściśnięte gardła czuć wielkie podniecenie i nagle trzask łamanego opłatka jak zwykle co roku Boże Narodzenie. Życzenia pocałunki czasem płacz znowu zabrakło kogoś przy stole odeszła matka po niej ojciec a pusty talerz aż w oczy kole. Dwanaście potraw kusi swą wonią barszczyk z uszkami karp w galarecie a pod choinka leżą prezenty z niecierpliwością patrzy dziecię. Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi płyną przepiękne słowa kolędy pytają dzieci mamo droga a do Betlejem to którędy. Ściśnięte gardła w oczach łzy och jakże trudno śpiewać dziś smutek na twarzach choć bóg nam się rodzi i pod choinką smutny miś. Na niebie gwiazdy płyną kolędy świat pięknie ubrany w białą kołderkę jak okiem sięgnąć idą tłumy to dla dzieciątka na pasterkę. Już trzej królowie raźnie kroczą i godne dary niosą mu a my za głośno nie śpiewajmy nie budźmy go ze snu. Henryk Siwakowski.
 • Pokłon. Za oknem zimny mokry wiatr radosne myśli kłębią się w głowie na niebie Betlejemskiej gwiazdy blask idą z darami Trzej Królowie nad nimi anioł trzyma w ręku lirę niosą kadzidło złoto i mirę. Każdy na głowie koronę ma i zacne dary ze sobą dżwiga to dla Jezusa co przyszedł na ten świat dla Pana naszego ta fatyga. Nad nimi zastępy anielskie płyną wskazują drogę wśród przybyszy i głoszą że właśnie Bóg się narodził ziemia truchleje wśród nocnej ciszy. Hołd mu składają pastuszkowie zwierzęta pokłon składają mu na lirach grają aniołowie zastępy anielskie śpiewają mu. Henryk Siwakowski.
 • Wiara w Boga nie polega na pokazie przed ludźmi - mają już zapłacone. Niech w ciszy pomagają bliźnim.
 • Pozdrawiam uczestników oraz OSP Krzewsk. Wspaniała impreza.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  3
  Marek123(2023-01-06)
Reklama